Քաղաքական 15:32 18/09/2010
Ստրասբուրգում` Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, սեպտեմբերի 15-ին առաջին անգամ լսվեցին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության հետ կապված գանգատներ: Դատարանի Մեծ պալատը քննության էր առել երկու գործ` «Չիրագովն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» և «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի»: Դատարանի վճիռը սպասվում է մինչև մեկ տարվա ընթացքում:
Գործերը
ՄԻԵԴ Մեծ պալատում քննված երկու գործերն էլ առնչվում են պատերազմի արդյունքում մարդկանց սեփականության իրավունքների հետ կապված խնդիրներին:
Ադրբեջանցի դիմումատուները, 7 հոգի, ովքեր բոլորն էլ ներկայացել են որպես քրդեր, իրենց գանգատում պնդել են, որ մինչև հակամարտությունը իրենք բնակվել են Լաչինում, որտեղ ունեցել են գույք` բնակարան, ավտոմեքենա, և այլն: Պատերազմի արդյունքում նրանք ստիպված են եղել լքել իրենց ունեցվածքը, և այժմ չկա մոտակա ժամանակահատվածում իրենց կողմից իրենց գույքը տնօրինելու հնարավորություն ստանալու հեռանկար: Ադրբեջանցի դիմումատուներն իրենց գանգատում ապավինել են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի թիվ 1 արձանագրության առաջին հոդվածին (սեփականության պաշտպանության իրավունք), 8-րդ հոդվածին (անձնական և ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունք), և 13-րդ հոդվածին (իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք), և 14-րդ հոդվածին (խտրականության արգելում):
Մյուս գործով դիմումատուն ԼՂՀ Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղի նախկին բնակիչ Մինաս Սարգսյանն է: 2006 թվականին հանձնված գանգատով, ներկայացնելով հայրենի գյուղից հարկադրաբար հեռանալու հանգամանքները և տեղեկացնելով հայրենի տուն վերադառնալու իր պահանջն Ադրբեջանի կողմից մերժելու մասին` վիճարկում է թիվ 1 արձանագրության 1-ին հոդվածի (սեփականության պաշտպանության իրավունք), 8-րդ հոդվածի (անձնական և ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունք), և 13-րդ հոդվածի (իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք) խախտումները: Դիմումատուն փաստարկել է նաև Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի (անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի արգելում), ինչպես նաև 8-րդ և 9-րդ հոդվածների (կրոնի ազատություն) խախտումը:
Անձնական և ընտանեկան կյանքը հարգելու հանգամանքն առնչվում է այն իրողության հետ, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պետական մակարդակով ավերել են Ջուղայի և Բաքվի հայկական գերեզմանատները: Վկայակոչելով այդ փաստերը` հայ դիմումատուն մտահոգություն է հայտնել իր հայրենի գյուղում նույնպես վանդալիզմի հնարավորության ու դրա արդյունքում` հարազատների շիրիմների կորստի վերաբերյալ:
Դատավարությունը
Երկու գործերի քննությունը ՄԻԵԴ Մեծ պալատը նշանակել էր նույն օրը: Առավոտյան լսվում էր ադրբեջանցիների հայցը, իսկ կեսօրից հետո` գյուլիստանցի Մինաս Սարգսյանի:
Դատավարությանը ՄԻԵԴ Մեծ պալատը մասնակցում էր ողջ կազմով` գումարած դատարանում Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչ դատավորներ Ալվինա Գյուլումյանն ու Խանլար Հաջիևը: Նախագահողը ֆրանսիացի Ժան Պոլ Կոստան էր:
Առաջին գործով հայցվորների շահերը պաշտպանում էին միջազգային հեղինակություն վայելող փաստաբաններ. Մ. Մյուլեր, Մ. Իվերս, Ք. Վայն, Բ. Պոյնոր, Կ. Յըլդըզ:
Գործով երրորդ կողմ հանդիսացող Ադրբեջանի շահերը, բացի ՄԻԵԴ-ում այդ երկրի ներկայացուցիչ Չ. Ասկյերովից, ներկայացնում էին միջազգային հանրայինիրավունքի առաջատար մասնագետ պրոֆեսոր Մ. Շոուն, ինչպես նաև Գ. Լանսկին, Հ. Թրեթերը և Օ. Գալաձեն:
Իրավաբան «վարձկանների» այս բանակին պատասխանող կողմ հանդիսացող Հայաստանը հակադրել էր բացառապես հայ մասնագետներից կազմված թիմ` ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Գ. Կոստանյանը, արդարադատության փոխնախարար Է. Բաբայանը և փաստաբաններ Ս. Սահակյանն ու Շ. Ավագյանը:
Երկրորդ գործի քննության ժամանակ վերոնշյալ անձինք հիմնականում դերերով փոխվել էին: Գ. Կոստանյանը, Է. Բաբայանը, Ս. Սահակյանն ու Շ. Ավագյանը կրկին ներկայացնում էին Հայաստանի շահերը, այս դեպքում սակայն` որպես երրորդ կողմ:
Պատասխանող կողմի` Ադրբեջանի շահերը կրկին ներկայացնում էին Չ. Ասկյերովը, Մ. Շոուն, Գ. Լանսկին, Հ. Թրեթերը և Օ. Գալաձեն:
Հայ հայցվորի շահերը ՄԻԵԴ-ում կրկին մեծ մասամբ հայկական թիմ էր ներկայացնում. Փաստաբաններ Ն. Գասպարյան, Կ. Օհանյան, Ա. Ալոյան և Փ. Լենչ:
Դատավարությունը բաց հրապարակային դատի օրինակ էր. կողմերը ներկայացնում էին իրենց մոտեցումները, մեկնաբանություններն ու փաստարկները, իսկ երկու տասնյակի հասնող դատավորները հարցադրումներ էին անում և պարզաբանումներ պահանջում հնչած մտքերի համար:
Ի տարբերություն սովորական դատական ատյանների, ՄԻԵԴ Մեծ պալատում հանրային քննարկումներն առանձնանում են այն բանով, որ մինչ այդ կողմերը հիմնականում գրավոր ձևով` կառավարությունների հետ հարց ու պատասխանի փուլում, հայտնել են իրենց տեսակետներն ու փաստարկները:
Եվ չնայած այդ հանգամանքին, դատավարությունը պակաս դիտարժան չէր: Նախ սպասվում էր, որ դատավորները կհնչեցնեն անակնկալ` մինչ այդ չտրված հարցեր: Գումարած` հրապարակային լսումները, որոնք բացի չոր իրավագիտությունից, ենթադրում են նաև որոշակի էմոցիոնալ ֆոն, ինչի պարագայում կարևորվում է կողմերի ճարտասանական ու հռետորաբանական ձիրքը: Առաջ անցնելով` նկատենք, որ չնայած փորձառու հակառակորդներին (զուտ` որպես մասնագետ), հայ փաստաբաններն այստեղ պակաս տպավորիչ չէին:
Իրավունքն ու քաղաքականությունը` ՄԻԵԴ-ում
Այն, որ երկու գործերի հիմքում էլ կան ոտնահարված իրավունքներ, կասկածից վեր է: Եվ բնական է, որ այս պարագայում դատարանն ունի անելիք: Սակայն մյուս կողմից, բոլորի համար էլ պարզ էր, որ ակտիվ փուլում գտնվող հակամարտության պարագայում առճակատման մեջ գտնվող երկրների քաղաքացիների իրավունքների հետ կապված ցանկացած հարցադրում քաղաքական բնույթի մեկնաբանությունների տեղիք է տալու:
Այս հանգամանքն, ըստ էության, հասկացել էին նաև եվրոպական դատարանում. այստեղ հարյուրավոր գործերից ընտրված էին երկու այնպիսի «դոսյեներ», որոնց պարագայում թե կողմերը և թե դատարանը մանևրելու ու զգուշավորություն ցուցաբերելու լայն տարածություն կունենար: Հայ հայցվորների գանգատներից ընտրվել էր Գյուլիստանի բնակչի դիմումը, որը եղածների մեջ` երկւոստեք մանևրելու տեսանկյունից, երևի թե, ամենահարմարն էր (բնականաբար` Բաքվից կամ Սումգայիթից բռնագաղթածի գանգատին ի պատասխան Ադրբեջանը որևէ բան չէր կարող հակադրել), իսկ ադրբեջանցիների պարագայում ընտրվել էր լաչինցի քրդերի գործը, որտեղ թե գանգատի հասցեատերը, ի դեմս Հայաստանի, թե խտրականության էլեմենտը, ի սկզբանե խոցելի են:
Բոլոր դեպքերում այս երկու գործի դեպքում էլ իրավական բաղադրիչը պայմանավորված էր շփման գծում առկա ռազմա-քաղաքական հավասարակշռությամբ ու հակամարտության գոտում տիրող ստատուս-քվոյով:
Հայկական կողմը, ի դեմս Հայաստանի Հանրապետության, առաջ քաշեց երկու հիմնական պնդում` ա/ ԼՂՀ-ն Հայաստանի իրավասության ներքո չէ ու Լեռնային Ղարաբաղի և նրա հարակից տարածքներում արդյունավետ վերահսկողություն (քաղաքական բառապաշարով` իշխանության իրացում) իրականացնում են բացառապես ԼՂՀ իշխանությունները և ադրբեջանցի հայցվորների գանգատն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության ՄԻԵԴ-ում քննության ենթակա չէ, բ/ ադրբեջանցիները հայցը ներկայացրել են ՄԻԵԴ ընթացակարգերով նախատեսված 6-ամսյա կանոնի խախտմամբ և դիմումը դատարանում քննության ենթակա չէ: Ավելորդ է ասել, որ երկու պնդումների համար էլ ներկայացվել են հարյուրավոր էջեր կազմող հիմնավորումներ, փաստարկներ ու փաստեր (դրանց Panorama.am-ը կանդրադառնա առաջիակյում` դատարանում ՀՀ ներկայացուցիչների հետ հարցազրույցում):
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի հակափաստարկներին, այս դեպքում մոտեցումը գրեթե նույնն է. ա/ 6-ամսյա ժամկետի խախտում, բ/ Գյուլիստանը գտնվում է շփման գծում և Ադրբեջանն այնտեղ արդյունավետ վերահսկողություն չի իրականացնում:
Կողմերի փաստարկներին ու հակափաստարկներին առաջիկայում կանդրադառնանք, քանի որ դրանցում, բացի իրավունքի ու իրավագիտության տարրերից, չափազանց մեծ է քաղաքականի բաղադրիչը:
Դատը, դատարանի վճիռն ու հնարավոր հետևանքները
Այն, որ երկու գործն էլ խիստ քաղաքականացված է, կասկածից վեր է: Եվ կարելի է ենթադրել, որ դատարանի որևէ վճիռ կլինի խիստ զգուշավոր ու հավասարակշռված` առաջին հերթին խնդիր ունենալով չվնասել խաղաղ կարգավորմանը:
Այս հանգամանքը հստակ հարցի ձևով հնչեց դատարանում: Դատարանը հետաքրքրվեց, թե ընթացիկ դատավարությունը ինչպես կարող է ազդել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վրա: Ի պատասխա, ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ Գևորգ Կոստանյանը, հիշեցնելով, որ խաղաղ կարգավորումն ընթանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, ասաց. «Որևէ այլ` այդ թվում և հնարավոր շահագրգիռ կառույցների, ինստիտուտների և մարմինների կողմից միջամտությունները կարող են ավելի դժվարացնել, առանց այդ էլ դժվար բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի շրջանակում: Եվ այդ մասին բազմիցս հայտարարել են, ինչպես ՀՀ կառավարությունը, այնպես էլ հակամարտության կարգավորման գործում 1992 թվականից մասնագիտացած և դետալների մեջ խորացած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները»:
Սրանից բացի, հայկական կողմն իր գրավոր մեկնաբանություններում հարկ էր համարել ընդգծել. «Դիմումատուներն ու Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է նկատի ունենան, որ այս գործը, ակնհայտորեն, չի առնչվում Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանն ու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը: Բացի այդ, դատարանը նման քաղաքական հարցեր բարձրացնելու ֆորում չէ»:
Այս իրողությունը, որ անկասկած դատարանը հաշվի կառնի, ըստ էության նաև Ադրբեջանի իշխանությունները նույնպես չեն կարողացել շրջանցել: Արդյունքում` քարոզչական ճակատում աննախադեպ ակտիվություն դրսևորող Ադրբեջանը որոշել էր չլուսաբանել ՄԻԵԴ-ում ընթացող դատավարությունը: Դատարանում չէին երևում անգամ Ստրասբուրգում մշտական հիմունքներով աշխատող ադրբեջանցի թղթակիցները:
Դատավարության առկա արդյունքները
Անկախ դատարանի վճռից, սեպտեմբերի 15-ին Ստրասբուրգում կայացած դատական լսումները մի շարք քաղաքական բնույթի արձանագրումների առիթ տվեցին:
Նախ ևս մեկ անգամ պարզ դարձավ, որ առանց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սուբյեկտության, առանց առկա գործընթացներում ԼՂՀ իշխանությունների անմիջական մասնակցության, որևէ հարց, այդ թվում նաև` մեկ անձի մասնավոր խնդրի լուծում, հնարավոր չէ:
Պատահական չէ, որ ՄԻԵԴ-ում դատարանը հարց ուղղեց ադրբեջանցիներին` պարզաբանելու համար, թե իրենց իրավունքը վերականգնելու խնդրանքով դիմել են արդյոք ԼՂՀ իշխանություններին:
Երկրորդ կարևորագույն արձանագրումն այն էր, որ փախստականների հարցը ներառված է բանակցությունների փաթեթում: Ըստ որում, առաջին անգամ Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցիչը (ի դեմս Չինգիզ Ասկյերովի) հրապարակավ հայտարարեց, որ հայ փախստականների վերադարձի հարցը և բանակցվում է և Ադրբեջանը ճանաչում է նրանց վերադարձի իրավունքը: Ըստ էության, Չ. Ասկյերովը (ի հեճուկս իր իշխանությունների քարոզի) նաև հիմնավորեց այն թեզը, որ փախստականներն իրենց նախկին բնակության վայր կարող են վերադառնալ հակամարտության հանգուցալուծման հաջորդ և ոչ թե առաջին փուլում:

Право 17:52 18/09/2010
В Страсбурге, в Европейском суде по правам человека 15 сентября впервые были заслушаны жалобы, связанные с нагорно-карабахским конфликтом. Большая палата Евросуда заслушала два дела “Чирагов и другие против Армении” и “Саргсян против Азербайджана”. Вердикт суда ожидается в течение года.
Дела
Оба рассматриваемых в Большой палате Евросуда дела касаются проблем, связанных с правами граждан на собственность, возникших в результате войны.
Семеро азербайджанских истцов, которые представились курдами, утверждают в своей жалобе, что до конфликта они проживали в Лачине, владели имуществом: квартирой, автомобилем и так далее. В результате войны они вынуждены были оставить свое имущество, и в ближайшее время у них нет перспективы получить возможность вернуть свое имущество.
В своей жалобе азербайджанские истцы возложили свои надежды на 1-ю статью Первого протокола Европейской конвенции по правам человека (право защиты собственности), 8-ю статью (право на уважение частной и семейной жизни), 13-ю статью (право на эффективное средство правовой защиты) и 14-ю статью (запрещение дискриминации).
Истцом по следующему делу является бывший житель села Гюлистан Шаумянского района НКР Минас Саргсян. Жалобу он подал в 2006 году, представив обстоятельства вынужденного переселения из села и сообщив об отказе Азербайджана на его требование вернуться домой. М. Саргсян оспаривает нарушения 1-й статьи Европейской конвенции по правам человека (право защиты собственности), 8-й (право на уважение частной и семейной жизни), 13-й (право на эффективное средство правовой защиты). Истец также аргументировал нарушение 3-й статьи Конвенции (запрещение пыток) и 9-й (свобода мысли, совести и религии).
Оспаривание права на уважение частной и семейной жизни касается разрушения азербайджанскими властями армянских кладбищ в Баку и Старой Джульфе. Ссылаясь на эти факты, армянский истец выразил обеспокоенность в связи с возможным вандализмом в его родном селе и утратой могил своих родных.
Судебный процесс
Рассмотрение двух дел Большая палата ЕСПЧ назначила в один и то же день. Утром рассматривалась жалоба азербайджанцев, а во второй половине дня – Минаса Саргсяна.
В судебном процессе Большая палата ЕСПЧ присутствовала всем составом, плюс представители-судьи Армении и Азербайджана в суде – Альвина Гюлумян и Ханлар Гаджиев. Председательствовал на заседании французский судья Жан Поль Коста.
Интересы истцов по первому делу защищали адвокаты с международным авторитетом М. Мюлер, М. Иверс, К. Вайн, Б. Пойнор, К. Йылдыз.
Интересы третьей стороны – Азербайджана, помимо представителя этой страны в ЕСПЧ Ч. Аскерова, представляли также ведущий специалист международного общественного права, профессор М. Шоу, а также Г. Ланский, Г. Третер и О. Галадзе.
Армения, являющаяся отвечающей стороной этой армии “наемников” юристов, противопоставила команду исключительно армянских специалистов – представитель Армении в ЕСПЧ Г. Костанян, заместитель министра юстиции Э. Бабаян и адвокаты С. Саакян и Ш. Авакян.
В ходе слушания второй жалобы вышеуказанные лица в основном обменялись ролями. Г. Костанян, Э. Бабаян, С. Саакян и Ш. Авакян вновь представляли интересы Армении, но на этот раз как третьей стороны. Интересы отвечающей стороны – Азербайджана вновь представляли Ч. Аскеров, М. Шоу, Г. Ланский, Г. Третер и О. Галадзе.
Интересы армянских истцов в ЕСПЧ большей частью представляла армянская команда: адвокаты Н. Гаспарян, К. Оганян, А. Алоян и П. Ленч.
Судебный процесс был примером открытого, публичного суда. Стороны представляли свои позиции, комментарии и аргументы, а почти два десятка судей поднимали вопросы и требовали разъяснений по поводу озвученного. В отличие от простых судебных инстанций, общественные обсуждения в Большой палате ЕСПЧ выделяются тем, что до этого стороны, в основном письменно, во время ответов правительств, выразили свои мнения и аргументы.
И, несмотря на это обстоятельство, судебный процесс был не менее зрелищным. Во-первых, ожидалось, что судьи зададут неожиданные, не озвученные ранее вопросы. Плюс к этому публичные слушания, которые помимо юриспруденции, предполагают также определенный эмоциональный фон, в условиях которого важными считаются красноречие и ораторство. Заходя вперед, отметим, что, несмотря на опытного противника (чисто в плане специалистов), армянские адвокаты проявили себя не хуже.
Права и политика в ЕСПЧ
То, что в основе обоих дел есть попранные права, вне сомнения. И естественно, что в данном случае суду есть, что сделать. Однако с другой стороны, всем было ясно, что в условиях находящегося в активной фазе конфликта, любой вопрос, связанный с правами граждан конфликтующих стран, даст повод для комментариев политического характера.
Это обстоятельство, по сути, поняли и в Европейском суде: здесь из сотни дел были отобраны такие «досье», при которых как стороны, так и суд имел бы широкое пространство для маневрирования и проявления осторожности. Из жалоб армянских истцов была отобрана жалоба жителя Гюлистана, которая с точки зрения маневрирования, вероятно, самая удобная для обеих сторон (естественно, Азербайджан не мог что-либо противопоставить в ответ на жалобу насильственно переселенного из Баку или Сумгаита), а в случае азербайджанцев было отобрано дело лачинских курдов, где как адресат жалобы, в лице Армении, так и элемент дискриминации, изначально были уязвимы.
Во всех случаях правовой компонент этих двух дел был обусловлен имеющимся военно-политическим балансом на линии соприкосновения и статусом-кво на линии конфликта.
Армянская сторона, в лице Республики Армения, выдвинула два основных утверждения:
а) НКР не находится под юрисдикцией Армении, на территории НКР и на примыкающих территориях эффективный контроль осуществляют исключительно власти НКР, жалоба азербайджанских истцов против Республики Армения не подлежит рассмотрению в ЕСПЧ.
б) азербайджанские истцы представили свою жалобу с нарушением условий приема дел в суде, в частности, не было соблюдено правило 6-месячного срока, и заявление не подлежит рассмотрению в Евросуде.
Излишне отметить, что по обоим утверждениям были представлены обоснования, аргументы и факты на сотнях страниц (их Panorama.am коснется в ближайшее время, представив интервью с представителями Армении в суде).
Что касается контраргументов Азербайджана, то в этом случае подход почти тот же: а) нарушение 6-месячного срока, б) Гюлистан находится на линии соприкосновения и Азербайджан не осуществляет здесь эффективный контроль.
В ближайшее время мы коснемся также аргументов и контраргументов сторон, поскольку в них, помимо элементов права и юриспруденции, есть чрезмерно большой политический компонент.
Суд, вердикт суда и возможные последствия
То, что оба дела сильно политизированы, вне сомнений. И можно предположить, что любое решение суда будет очень осторожным и сбалансированным. В первую очередь, преследуя цель не навредить процессу мирного урегулирования карабахского конфликта.
Это обстоятельство в виде конкретного вопроса было озвучено в суде. Суд поинтересовался, как может повлиять текущий судебный процесс на мирное урегулирование карабахского конфликта. В ответ на это, представитель правительства Армении Геворк Костанян, напомнив, что мирное урегулирование проходит в рамках Минской группы ОБСЕ, сказал: “Вмешательство каких-либо других структур, институтов и органов, в том числе и заинтересованных, может еще больше затруднить и без того сложный переговорный процесс в рамках Минской группы ОБСЕ. И об этом не раз заявляли как правительство РА, так и специализирующиеся на урегулировании конфликта и вникшие в его детали с 1992 года сопредседатели Минской группы ОБСЕ”.
Кроме этого, армянская сторона в своих письменных комментариях сочла необходимым подчеркнуть: “истцы и правительство Азербайджана должны иметь в виду, что это дело, очевидным образом, не касается территориальной целостности Азербайджана и урегулирования карабахского конфликта. Кроме этого суд не является форумом для постановки таких политических вопросов”.
Эту реальность, которую, несомненно, учтет суд, по сути, не смогли обойти также власти Азербайджана. В результате, проявляющий беспрецедентную активность на пропагандистском фронте Азербайджан решил не освещать судебный процесс в ЕСПЧ. В суде не появились даже постоянно работающие в Страсбурге азербайджанские журналисты.
Имеющиеся результаты судебного процесса
Независимо от вердикта суда, прошедшие 15 сентября в Страсбурге судебные слушания дали повод ряду констатаций политического характера.
Во-первых, вновь стало ясно, что без субъектности Нагорно-Карабахской Республики, без непосредственного участия властей НКР в нынешних процессах, решение ни одного вопроса, в том числе, и частного вопроса одного лица, невозможно.
Не случайно, что суд обратился к азербайджанцам за разъяснением, обращались ли они к властям НКР с просьбой восстановить их права.
Вторая важнейшая констатация – это то, что вопрос беженцев включен в пакет переговоров. Причем, впервые представитель Азербайджана (в лице Чингиза Аскерова) публично заявил, что вопрос возвращения армянских беженцев и обсуждается, и Азербайджан признает их право на возвращение. По сути, Ч. Аскеров (в противовес пропаганде своих властей) обосновал также тот тезис, что беженцы могут вернуться на свои прежние места проживания на следующем этапе, а не на первом этапе урегулирования конфликта.