Քաղաքական 15:32 18/09/2010
Ստրասբուրգում` Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, սեպտեմբերի 15-ին առաջին անգամ լսվեցին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության հետ կապված գանգատներ: Դատարանի Մեծ պալատը քննության էր առել երկու գործ` «Չիրագովն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» և «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի»: Դատարանի վճիռը սպասվում է մինչև մեկ տարվա ընթացքում:
Գործերը
ՄԻԵԴ Մեծ պալատում քննված երկու գործերն էլ առնչվում են պատերազմի արդյունքում մարդկանց սեփականության իրավունքների հետ կապված խնդիրներին:
Ադրբեջանցի դիմումատուները, 7 հոգի, ովքեր բոլորն էլ ներկայացել են որպես քրդեր, իրենց գանգատում պնդել են, որ մինչև հակամարտությունը իրենք բնակվել են Լաչինում, որտեղ ունեցել են գույք` բնակարան, ավտոմեքենա, և այլն: Պատերազմի արդյունքում նրանք ստիպված են եղել լքել իրենց ունեցվածքը, և այժմ չկա մոտակա ժամանակահատվածում իրենց կողմից իրենց գույքը տնօրինելու հնարավորություն ստանալու հեռանկար: Ադրբեջանցի դիմումատուներն իրենց գանգատում ապավինել են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի թիվ 1 արձանագրության առաջին հոդվածին (սեփականության պաշտպանության իրավունք), 8-րդ հոդվածին (անձնական և ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունք), և 13-րդ հոդվածին (իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք), և 14-րդ հոդվածին (խտրականության արգելում):
Մյուս գործով դիմումատուն ԼՂՀ Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղի նախկին բնակիչ Մինաս Սարգսյանն է: 2006 թվականին հանձնված գանգատով, ներկայացնելով հայրենի գյուղից հարկադրաբար հեռանալու հանգամանքները և տեղեկացնելով հայրենի տուն վերադառնալու իր պահանջն Ադրբեջանի կողմից մերժելու մասին` վիճարկում է թիվ 1 արձանագրության 1-ին հոդվածի (սեփականության պաշտպանության իրավունք), 8-րդ հոդվածի (անձնական և ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունք), և 13-րդ հոդվածի (իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք) խախտումները: Դիմումատուն փաստարկել է նաև Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի (անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի արգելում), ինչպես նաև 8-րդ և 9-րդ հոդվածների (կրոնի ազատություն) խախտումը:
Անձնական և ընտանեկան կյանքը հարգելու հանգամանքն առնչվում է այն իրողության հետ, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պետական մակարդակով ավերել են Ջուղայի և Բաքվի հայկական գերեզմանատները: Վկայակոչելով այդ փաստերը` հայ դիմումատուն մտահոգություն է հայտնել իր հայրենի գյուղում նույնպես վանդալիզմի հնարավորության ու դրա արդյունքում` հարազատների շիրիմների կորստի վերաբերյալ:
Դատավարությունը
Երկու գործերի քննությունը ՄԻԵԴ Մեծ պալատը նշանակել էր նույն օրը: Առավոտյան լսվում էր ադրբեջանցիների հայցը, իսկ կեսօրից հետո` գյուլիստանցի Մինաս Սարգսյանի:
Դատավարությանը ՄԻԵԴ Մեծ պալատը մասնակցում էր ողջ կազմով` գումարած դատարանում Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչ դատավորներ Ալվինա Գյուլումյանն ու Խանլար Հաջիևը: Նախագահողը ֆրանսիացի Ժան Պոլ Կոստան էր:
Առաջին գործով հայցվորների շահերը պաշտպանում էին միջազգային հեղինակություն վայելող փաստաբաններ. Մ. Մյուլեր, Մ. Իվերս, Ք. Վայն, Բ. Պոյնոր, Կ. Յըլդըզ:
Գործով երրորդ կողմ հանդիսացող Ադրբեջանի շահերը, բացի ՄԻԵԴ-ում այդ երկրի ներկայացուցիչ Չ. Ասկյերովից, ներկայացնում էին միջազգային հանրայինիրավունքի առաջատար մասնագետ պրոֆեսոր Մ. Շոուն, ինչպես նաև Գ. Լանսկին, Հ. Թրեթերը և Օ. Գալաձեն:
Իրավաբան «վարձկանների» այս բանակին պատասխանող կողմ հանդիսացող Հայաստանը հակադրել էր բացառապես հայ մասնագետներից կազմված թիմ` ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Գ. Կոստանյանը, արդարադատության փոխնախարար Է. Բաբայանը և փաստաբաններ Ս. Սահակյանն ու Շ. Ավագյանը:
Երկրորդ գործի քննության ժամանակ վերոնշյալ անձինք հիմնականում դերերով փոխվել էին: Գ. Կոստանյանը, Է. Բաբայանը, Ս. Սահակյանն ու Շ. Ավագյանը կրկին ներկայացնում էին Հայաստանի շահերը, այս դեպքում սակայն` որպես երրորդ կողմ:
Պատասխանող կողմի` Ադրբեջանի շահերը կրկին ներկայացնում էին Չ. Ասկյերովը, Մ. Շոուն, Գ. Լանսկին, Հ. Թրեթերը և Օ. Գալաձեն:
Հայ հայցվորի շահերը ՄԻԵԴ-ում կրկին մեծ մասամբ հայկական թիմ էր ներկայացնում. Փաստաբաններ Ն. Գասպարյան, Կ. Օհանյան, Ա. Ալոյան և Փ. Լենչ:
Դատավարությունը բաց հրապարակային դատի օրինակ էր. կողմերը ներկայացնում էին իրենց մոտեցումները, մեկնաբանություններն ու փաստարկները, իսկ երկու տասնյակի հասնող դատավորները հարցադրումներ էին անում և պարզաբանումներ պահանջում հնչած մտքերի համար:
Ի տարբերություն սովորական դատական ատյանների, ՄԻԵԴ Մեծ պալատում հանրային քննարկումներն առանձնանում են այն բանով, որ մինչ այդ կողմերը հիմնականում գրավոր ձևով` կառավարությունների հետ հարց ու պատասխանի փուլում, հայտնել են իրենց տեսակետներն ու փաստարկները:
Եվ չնայած այդ հանգամանքին, դատավարությունը պակաս դիտարժան չէր: Նախ սպասվում էր, որ դատավորները կհնչեցնեն անակնկալ` մինչ այդ չտրված հարցեր: Գումարած` հրապարակային լսումները, որոնք բացի չոր իրավագիտությունից, ենթադրում են նաև որոշակի էմոցիոնալ ֆոն, ինչի պարագայում կարևորվում է կողմերի ճարտասանական ու հռետորաբանական ձիրքը: Առաջ անցնելով` նկատենք, որ չնայած փորձառու հակառակորդներին (զուտ` որպես մասնագետ), հայ փաստաբաններն այստեղ պակաս տպավորիչ չէին:
Իրավունքն ու քաղաքականությունը` ՄԻԵԴ-ում
Այն, որ երկու գործերի հիմքում էլ կան ոտնահարված իրավունքներ, կասկածից վեր է: Եվ բնական է, որ այս պարագայում դատարանն ունի անելիք: Սակայն մյուս կողմից, բոլորի համար էլ պարզ էր, որ ակտիվ փուլում գտնվող հակամարտության պարագայում առճակատման մեջ գտնվող երկրների քաղաքացիների իրավունքների հետ կապված ցանկացած հարցադրում քաղաքական բնույթի մեկնաբանությունների տեղիք է տալու:
Այս հանգամանքն, ըստ էության, հասկացել էին նաև եվրոպական դատարանում. այստեղ հարյուրավոր գործերից ընտրված էին երկու այնպիսի «դոսյեներ», որոնց պարագայում թե կողմերը և թե դատարանը մանևրելու ու զգուշավորություն ցուցաբերելու լայն տարածություն կունենար: Հայ հայցվորների գանգատներից ընտրվել էր Գյուլիստանի բնակչի դիմումը, որը եղածների մեջ` երկւոստեք մանևրելու տեսանկյունից, երևի թե, ամենահարմարն էր (բնականաբար` Բաքվից կամ Սումգայիթից բռնագաղթածի գանգատին ի պատասխան Ադրբեջանը որևէ բան չէր կարող հակադրել), իսկ ադրբեջանցիների պարագայում ընտրվել էր լաչինցի քրդերի գործը, որտեղ թե գանգատի հասցեատերը, ի դեմս Հայաստանի, թե խտրականության էլեմենտը, ի սկզբանե խոցելի են:
Բոլոր դեպքերում այս երկու գործի դեպքում էլ իրավական բաղադրիչը պայմանավորված էր շփման գծում առկա ռազմա-քաղաքական հավասարակշռությամբ ու հակամարտության գոտում տիրող ստատուս-քվոյով:
Հայկական կողմը, ի դեմս Հայաստանի Հանրապետության, առաջ քաշեց երկու հիմնական պնդում` ա/ ԼՂՀ-ն Հայաստանի իրավասության ներքո չէ ու Լեռնային Ղարաբաղի և նրա հարակից տարածքներում արդյունավետ վերահսկողություն (քաղաքական բառապաշարով` իշխանության իրացում) իրականացնում են բացառապես ԼՂՀ իշխանությունները և ադրբեջանցի հայցվորների գանգատն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության ՄԻԵԴ-ում քննության ենթակա չէ, բ/ ադրբեջանցիները հայցը ներկայացրել են ՄԻԵԴ ընթացակարգերով նախատեսված 6-ամսյա կանոնի խախտմամբ և դիմումը դատարանում քննության ենթակա չէ: Ավելորդ է ասել, որ երկու պնդումների համար էլ ներկայացվել են հարյուրավոր էջեր կազմող հիմնավորումներ, փաստարկներ ու փաստեր (դրանց Panorama.am-ը կանդրադառնա առաջիակյում` դատարանում ՀՀ ներկայացուցիչների հետ հարցազրույցում):
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի հակափաստարկներին, այս դեպքում մոտեցումը գրեթե նույնն է. ա/ 6-ամսյա ժամկետի խախտում, բ/ Գյուլիստանը գտնվում է շփման գծում և Ադրբեջանն այնտեղ արդյունավետ վերահսկողություն չի իրականացնում:
Կողմերի փաստարկներին ու հակափաստարկներին առաջիկայում կանդրադառնանք, քանի որ դրանցում, բացի իրավունքի ու իրավագիտության տարրերից, չափազանց մեծ է քաղաքականի բաղադրիչը:
Դատը, դատարանի վճիռն ու հնարավոր հետևանքները
Այն, որ երկու գործն էլ խիստ քաղաքականացված է, կասկածից վեր է: Եվ կարելի է ենթադրել, որ դատարանի որևէ վճիռ կլինի խիստ զգուշավոր ու հավասարակշռված` առաջին հերթին խնդիր ունենալով չվնասել խաղաղ կարգավորմանը:
Այս հանգամանքը հստակ հարցի ձևով հնչեց դատարանում: Դատարանը հետաքրքրվեց, թե ընթացիկ դատավարությունը ինչպես կարող է ազդել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վրա: Ի պատասխա, ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ Գևորգ Կոստանյանը, հիշեցնելով, որ խաղաղ կարգավորումն ընթանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, ասաց. «Որևէ այլ` այդ թվում և հնարավոր շահագրգիռ կառույցների, ինստիտուտների և մարմինների կողմից միջամտությունները կարող են ավելի դժվարացնել, առանց այդ էլ դժվար բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի շրջանակում: Եվ այդ մասին բազմիցս հայտարարել են, ինչպես ՀՀ կառավարությունը, այնպես էլ հակամարտության կարգավորման գործում 1992 թվականից մասնագիտացած և դետալների մեջ խորացած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները»:
Սրանից բացի, հայկական կողմն իր գրավոր մեկնաբանություններում հարկ էր համարել ընդգծել. «Դիմումատուներն ու Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է նկատի ունենան, որ այս գործը, ակնհայտորեն, չի առնչվում Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանն ու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը: Բացի այդ, դատարանը նման քաղաքական հարցեր բարձրացնելու ֆորում չէ»:
Այս իրողությունը, որ անկասկած դատարանը հաշվի կառնի, ըստ էության նաև Ադրբեջանի իշխանությունները նույնպես չեն կարողացել շրջանցել: Արդյունքում` քարոզչական ճակատում աննախադեպ ակտիվություն դրսևորող Ադրբեջանը որոշել էր չլուսաբանել ՄԻԵԴ-ում ընթացող դատավարությունը: Դատարանում չէին երևում անգամ Ստրասբուրգում մշտական հիմունքներով աշխատող ադրբեջանցի թղթակիցները:
Դատավարության առկա արդյունքները
Անկախ դատարանի վճռից, սեպտեմբերի 15-ին Ստրասբուրգում կայացած դատական լսումները մի շարք քաղաքական բնույթի արձանագրումների առիթ տվեցին:
Նախ ևս մեկ անգամ պարզ դարձավ, որ առանց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սուբյեկտության, առանց առկա գործընթացներում ԼՂՀ իշխանությունների անմիջական մասնակցության, որևէ հարց, այդ թվում նաև` մեկ անձի մասնավոր խնդրի լուծում, հնարավոր չէ:
Պատահական չէ, որ ՄԻԵԴ-ում դատարանը հարց ուղղեց ադրբեջանցիներին` պարզաբանելու համար, թե իրենց իրավունքը վերականգնելու խնդրանքով դիմել են արդյոք ԼՂՀ իշխանություններին:
Երկրորդ կարևորագույն արձանագրումն այն էր, որ փախստականների հարցը ներառված է բանակցությունների փաթեթում: Ըստ որում, առաջին անգամ Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցիչը (ի դեմս Չինգիզ Ասկյերովի) հրապարակավ հայտարարեց, որ հայ փախստականների վերադարձի հարցը և բանակցվում է և Ադրբեջանը ճանաչում է նրանց վերադարձի իրավունքը: Ըստ էության, Չ. Ասկյերովը (ի հեճուկս իր իշխանությունների քարոզի) նաև հիմնավորեց այն թեզը, որ փախստականներն իրենց նախկին բնակության վայր կարող են վերադառնալ հակամարտության հանգուցալուծման հաջորդ և ոչ թե առաջին փուլում:

Comments 17:14 18/09/2010
First-ever hearings of complaints on cases related to the Karabakh-Azerbaijan conflict were held on September 15 in the European Court of Human Rights in Strasbourg. ECtHR Grand Chamber heard two cases – “Chiragov and others vs. Armenia” and “Sargsyan vs. Azerbaijan.” The verdict is set to be pronounced within a year.
Cases
Both complaints heard at ECtHR Grand Chamber related to ownership right of people as a result of the war. Azeri plaintiffs, 7 people, introduced themselves as Kurds. They said that before the war they lived in Lachin where they had property – apartment, car, etc. They had to leave their property as a result of the war, and now they have no prospect of possessing their property. The Azeri plaintiffs referred to European Convention on Human Rights Protocol 1 Article 1 (protection of property right), Article 8 (right to respect for private and family life), Article 13 (right to an effective remedy), and 14 (prohibition of discrimination).
The plaintiff in the case “Sargsyan vs. Azerbaijan,” Minas Sargsyan, is former resident of the village of Gyulistan, NKR Shahumyan region. According to the complaint filed in 2006, saying that he was forced to leave his native village and Azerbaijan rejected his demand to return home, Sargsyan litigated violations of European Convention on Human Rights Protocol 1 Article 1 (protection of property rights), Article 8 (right to respect for private and family life), and Article 13 (right to an effective remedy). Sargsyan also litigated violation of Convention’s Article 3 (prohibition of torture, and “inhuman or degrading treatment or punishment”) and violation of Articles 8 and 9 (right to freedom of thought, conscience and religion).
The Azerbaijani authorities destroyed Armenian cemeteries of Jugha and Baku. Referring to those facts the Armenian plaintiff expressed concern over possible vandalism in his native village resulting in loss of his relatives’ graves.
Trial
ECtHR Grand Chamber appointed hearings on both cases on the same day. The complaint of the Azeris was heard in the morning and Minas Sargsyan’s complaint after the midday.
ECtHR Grand Chamber whole staff participated in the trial. Representatives of Armenia and Azerbaijan, judges Alvina Gyulumyan and Khanlar Hajiyev were also present at the sitting. The court sitting was presided by French judge Jean-Paul Costa. Authoritative international lawyers M. Muller, M. Ivers, K. Wain, B. Poynor, K. Yildiz defended plaintiff’s interests on the first case.
Besides Azerbaijan’s representative in ECtHR, C. Askerov, leading specialist in public law M. Show, as well as G. Lanski, H. Treter, and O. Galadze defended the interests of Azerbaijan being the third party in the case.
The respondent party – Armenia, opposed to this group of “hireling” lawyers a team comprised of only Armenian specialists – representative of Armenia in ECtHR G. Kostanyan, Deputy Justice Minister E. Babayan, and lawyers S. Sahakyan and S. Avagyan.
During the hearing of the second case, G. Kostanyan, E. Babayan, S. Sahakyan and S. Avagyan again represented Armenia’s interests but as a third party. C. Askerov, M. Show, G. Lanski, H. Treter, and O. Galadze again represented Azerbaijan’s interests.
A team comprised of mainly Armenian lawyers represented Armenian plaintiff’s interests – lawyers N. Gasparyan, K. Ohanyan, A. Aloyan, and P. Lench. The trial was public. The parties presented their approaches, commentaries and arguments, and the judges asked questions and demanded explanations.
The public hearings in ECtHR were peculiar since before the hearings, the parties had expressed their written viewpoints and presented their arguments in the question and answer process with the governments.
Nevertheless, the trial was full of surprises. First, judges were expected to ask unexpected questions they had not asked before. Besides, public hearings implied emotional component, where the rhetoric skills of the parties are very important. Putting the cart before the horse, we must say that Armenian lawyers were very impressive, though their opponents were also very experienced.
Law and policy in ECtHR
It is beyond any doubt that both cases relate to violation of rights. On the other hand, it was clear for everybody that any question regarding citizens’ rights in countries having an active conflict would call forth political commentaries.
The European Court, in essence, had also understood it, choosing such “dossiers” among hundreds of cases that would allow both the parties and the court to manoeuvre. The complaint of the resident of Gyulistan village was chosen as the most convenient for bilateral manoeuvres (naturally, Azerbaijan could oppose nothing to the complaint of a citizen deported from Baku or Sumgayit). And in case of Azeris, they chose the case of Lachin Kurds, where both the addressee of the complaint – Armenia, and the discrimination element are vulnerable.
In both cases the legal component was connected with the military-political balance and status quo on the contact line.
The Armenian party, Republic of Armenia, brought forward two main assertions – a. NKR is not under Armenia’s jurisdiction, only NKR authorities exercise efficient control in NKR territory and its adjacent territories, thus Azerbaijani plaintiffs’ complaint against the Republic of Armenia is not subject of discussion at ECtHR, b. Azeris filed the complaint violating the six month rule envisaged by ECtHR regulations, thus the complaint is not subject of discussion at the court.
Armenia had presented hundreds of pages of substantiations, arguments and facts for its
assertions (panorama.am will present them later, in interviews with representatives of Armenia).
As to Azerbaijan’s counter-arguments, the approach is almost similar – a. violation of six month term, b. Gyulistan is on the contact line, and Azerbaijan does not exercise efficient control there. We will touch upon the arguments and counter-arguments in the future, since besides legal elements, they have a great political component.
Trial, court resolution and possible consequences
Both cases are politicized, it is beyond any doubt. And we can suppose that any resolution will be very cautious and balanced first of all not to damage the peaceful settlement. This circumstance was voiced at the court. The court inquired about possible impact of the trial on the peaceful resolution of the Nagorno Karabakh conflict. In response, representative of Armenian government Gevorg Kostanyan reminding that the peaceful settlement proceeds within the framework of OSCE Minsk Group said: “Interference by any other structure, institution and body can further complicate the negotiation process within the framework of OSCE Minsk Group, which is complicated as it is. The Armenian government and OSCE Minsk Group co-chairs have repeatedly said it.”
Besides, the Armenian party stressed in its written commentaries: “The plaintiffs and Azerbaijani government should take into consideration that this case obviously does not relate to Azerbaijan’s territorial integrity and Nagorno Karabakh conflict resolution. Besides, the court is
not a forum for raising such political issues.”
No doubt, the court will take into account this fact. The Azerbaijani authorities failed to evade it, either. Therefore Azerbaijan distinguished by active propaganda decided not to cover the ECtHR trial. Even Azeri reporters permanently working in Strasbourg did not appear at the court.
Current results of trial
Irrespective of the resolution, the hearings held on September 15 in Strasbourg established some political facts.
First, it was once more confirmed that no issue, including a private problem of a person, can be resolved without Nagorno Karabakh’s participation as a subject, without direct part of NKR authorities.
It is not accidental that ECtHR judge asked Azeris a question to find out whether they had applied to NKR authorities for restoration of their right.
The second important point is that the issue of refugees is not included in the negotiation package. For the first time, Azerbaijan’s official representative (in the person of Chingiz Askerov) publicly declared that the issue of return of Armenian refugees is negotiated, and Azerbaijan recognizes the right of their return. In essence, C. Askerov also substantiated the thesis that refugees can return to the place of their former residence in the next and not first phase of conflict resolution.