ՉԺՀ փոխարտգործնախարար. Մենք Հայաստանը միշտ դիտարկել ենք ԱՊՀ տարածքում մեր կարևոր գործընկեր երկիր
Հայաստանի անկախության օրը ավանդույթի համաձայն նշվում է նաև արտերկրում ՀՀ դեսպանություններում։ Այսօր անկախության օրը նշվել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում Հայաստանի դեսպանությունում` ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի և նրա գլխավորած պատվիրակության անդամների մասնակցությամբ։
Հիշեցնենք, որ պատվիրակության կազմում են ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարինե Ղազինյանը, կառավարության և նախարարությունների աշխատակազմերի ներկայացուցիչներ, պաշտոնատար այլ անձինք։
Մինչև տոնական միջոցառման սկիզբը, ՀՀ վարչապետը ծանոթացել է Հայաստանի դեսպանության գործունեությանը, աշխատանքային պայմաններին, այնուհետև զրույցներ է ունեցել տոնական հանդիսությանը մասնակցող ՉԺՀ-ում տարբեր երկրների դիվանագիտական առաքելությունների, հայ համայնքի ներկայացուցիչների, տեղի տարբեր գերատեսչությունների բարձրաստիճան ղեկավարների հետ։ Պեկինի Թայուան Նանսյաոձիե 9 հասցեում 2008 թվականի մարտից տեղակայված ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպանատան եռահարկ շենքը Հայաստանին է տրամադրել չինական կողմը` փոխարենը դեսպանատուն կառուցելու համար հողատարածք ստանալով Երևանի Իսակովի փողոցին հարող տարածքում։
Ըստ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ՉԺՀ արտգործնախարարի տեղակալ Վան Գուան Գիայի հետ։ Վերջինս նախ շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետի՝ ՉԺՀ կատաած այցի համար, շնորհավորել Հայաստանի անկախության օրվա կապակցությամբ։
Վարչապետ Տիգրան Սագսյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը, որը ՀՀ-ի արտաքին քաղաքականության մեջ կարևորագույն ուղղություններից Է։ «Կա բավականին լուրջ ներուժ՝ այդ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար»,-ասել է ՀՀ վարչապետը։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը միջազգային ասպարեզում և կառույցներում պաշտպանում է Չինաստանի մեկ պետություն սկզբունքը` միաժամանակ գոհունակություն հայտնելով մեր տարածաշրջանում ՉԺՀ որդեգրած հավասարակշռված քաղաքականության համար։ ՀՀ վարչապետը մատնանշել է այն մեծ ներուժը, որ առկա է տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության խորացման համար։ Մատնանշելով «Շանսի-Նաիրիտ սինթետիկ կաուչուկների» համատեղ ձեռնարկության հաջողված փորձը` Տիգրան Սարգսյանը կարևորել է նոր համատեղ ձեռնարկների իրականացումը։ Մասնավորապես առանձնացվել են բազալտի վերամշակման, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության ոլոտները, ինքնաթիռային ուղիղ չվերթի իրականացման նպատակահարմարությունը։ ՀՀ կառավարության ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել Չինաստանի կողմից Հայաստանին ցույց տրվող տեխնիկական օժանդակության, մասնավորապես՝ գյուղատնտեսական և շտապօգնության մեքենաների տրամադրման համար, օրակարգում է ավտոբուսների հատկացման հարցը։ Նշվել է, որ Հայաստանում ծանոթ են և բարձր են գնահատում չինական տեխնիկան և գնահատելի է այս ուղղությամբ աջակցության հետագա պատրաստակամությունը։
Վան Գուան Գիան իր երախտագիտությունն է հայտնել Չինաստանի խնդիրների շուրջ Հայաստանի ունեցած դիրքորոշման, միջազգային կազմակերպություններում ցուցաբերած աջակցության համար։ «Մենք Հայաստանը միշտ դիտարկել ենք ԱՊՀ տարածքում մեր կարևոր գործընկեր երկիր։ Մենք հարգում ենք զարգացման այն ուղղությունը, որ ընտրել եք ազգային առանձնահատկություններին համապատասխան»,-նշել է ՉԺՀ փոխարտգործնախարարը։ Նա հավաստիացրել է, որ Չինաստանը շատ ուշադիր է Հայաստանի խնդիրների նկատմամբ, ըմբռնումով է մոտենում դրանց և ՀՀ-ին սատարում է միջազգային կազմակերպություններում։ Ըստ փոխարտգործնախարարի՝ քաղաքական հարաբերությունների առկա մակարդակը պետք է ամրապնդվի տնտեսական գործակցության ակտիվացմամբ։ Նա ողջունել է տնտեսության ոլորտում այն բոլոր կոնկրետ առաջարկները, որոնք ներկայացվում են հայկական կողմից։ Փոխարտգործնախարարը վստահեցրել է, որ հետագայում ևս կշարունակվի Հայաստանին տրվող տեխնիկական աջակցությունը։
ՀՀ վաչապետը Վան Գուան Գիային է ներկայացրել հայ-թուրքական հարաբերություններին առնչվող վերջին զարգացումները, այդ ուղղությամբ հայկական կողմի նախաձեռնությունները, մասնավորապես առանց նախապայմանների սահմանը բացելու առաջարկը, որին ի պատախան պարզվեց, որ թուրքական կողմը պատրաստ չէ երկխոսության։ ՉԺՀ փոխարտգործնախարարը նշել է, որ իրենք հետևում են այդ զարգացումներին, կարևորում են հարևանների միջև լավ հարաբերությունների հաստատումը, պաշտպանում են հայկական կողմի նախաձեռնությունը, ինչը վկավությունն է նրա, որ Հայաստանը խաղաղասեր երկիր է։
Հանդիպման մասնակիցները երկուստեք կարևորել են հայ-չինական համատեղ հանձնաժողովի գործունեությունը, նշելով, որ մոտակա ամիսների ընթացքում պետք է գումարվի նրա հաջորդ նիսը։
ՀՀ վարչապետը անդրադարձել է Հայաստանում հնարավոր այն ներդրումային ծրագրերին, որոնք կարող են հետաքրքրություն ներկայացնել Չնաստանի համար։ Նա չինական կողմին է փոխանցել փաթեթ, որտեղ ներառված են ներկայումս երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող գործակցության կոնկրետ նախագծեր։

China's Deputy FM: We have always considered Armenia our important partner in CIS territory
Independence Day of Armenia is traditionally celebrated in Armenian embassies abroad as well. On September 20, Independence Day was celebrated in the Armenian Embassy of People’s Republic of China with participation of Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan and the delegation headed by him. The Governmental delegation comprises Chief of RA Government’s Staff Davit Sargsyan, RA Economy Minister Nerses Yeritsyan, RA Culture Minister Hasmik Poghosyan, RA deputy Foreign Minister Karine Ghazinyan, as well as representatives of staffs of ministries and the Government and other officials.
Before the start of the festive event, the Armenian Prime Minister got acquainted with the activity and working conditions of the Armenian Embassy, afterward he had talks with different countries’ diplomatic missions in China, which partook in the celebration, as well with representatives of the Armenian community and high ranking officials of different local departments.The three-story building of the Armenian Embassy in China, situated at the address of No.9 Ta Yuan Nan Xiao Jie, Chaoyang District from April 2008, has been provided to Armenia by the Chinese party, which has got a corresponding territory for building an embassy in Armenia instead.
According to RA government's information department, the same day Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan had a meeting with Chinese Deputy Foreign Minister Wang Guangya. The latter first expressed gratitude for RA Minister’s visit to China, and then congratulated on Independence Day of Armenia.
Prime Minister Tigran Sargsyan noted that Armenia attaches great significance to development of relations with China, which is one of the most important directions in Armenia’s foreign policy. There is quite a big potential for further development of those relations, the Armenian Prime Minister said. He underlined that Armenia stands up for China’s principle on one state in international area and instances, simultaneously expressing gratification for China’s balanced policy in our region. The Armenian Prime Minister pointed out the huge potential, which exists in economic sphere for expanding the mutual cooperation. Pointing out the successful attempt of “Shanxi-Nairit Synthetic Rubber” joint venture, PM Sargsyan attached importance to implementation of new joint initiatives. The head of the Armenian government expressed gratitude for the technical support displayed to Armenia by China, particularly, for providing agricultural cars and ambulances; the issue on providing buses is in the agenda. Tigran Sargsyan mentioned that the Chinese engineering is highly appraised in Armenia, and welcomed the readiness to continue the support in this direction.
Wang Guangya expressed his gratitude for Armenia’s position toward China’s issues, as well as for the support displayed in international organizations. “We have always looked upon Armenia as our important partner country in the territory of CIS. We respect the direction of development, which you have chosen in accordance with national peculiarities,” the Chinese Deputy Foreign Minister said. He assured that China is very attentive to the issues of Armenia, and approaches them with comprehension, supporting Armenia in international organizations.
According to the Deputy Foreign Minister, the current stage of political relations must be strengthened by activation of economic relations. He welcomed all the concrete proposals presented by the Armenian party in the sphere of economy. Mr. Wang Guangya assured that they will continue to extend technical support to Armenia.
The Armenian Prime Minister presented to Wang Guangya the latest developments of Armenian-Turkish relations, the initiatives of the Armenian party in that direction, particularly, the proposal of opening of the border without preconditions, in response to which it turned out that the Turkish party is not ready for a dialogue. China’s Deputy Foreign Minister noted that they follow those developments and attach importance to establishment of good relations between neighbors, stand up for the initiative of the Armenian party, which proves that Armenia is a peace loving country.
The participants of the meeting attached bilateral importance to the activity of the Armenian-Chinese joint commission, noting that its next session will be summoned in the upcoming months. The Armenian Prime Minister referred to the possible investment programs, which can present interest for China.
He conveyed a package to the Chinese party, where concrete projects of bilateral interest are included.