Հասարակություն 11:50 20/09/2010
Նախօրեին, երբ գրեթե մեկդարյա դադարից հետո Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում պատարագ մատուցվեց, տեղի է ունեցել նաև առաջին նշանադրության արարողությունը: Ըստ թուրքական «Հաբերգեչ» (Habergec) հայազգի Թամարա Ալջալը և Ավինիս Բըչաքչըն պատարագի մատուցումից հետո Պոլսո հայոց պատրիարքարանի հոգևոր խորհրդի նախագահ Թաթուլ Անուշյանի օրհնությամբ նշանվել են:
Թամարան խորհրդանշական է համարել իր նշանադրությունն այդ պատմական օրը և հենց այդ եկեղեցում` հիշեցնելով Աղթամար կղզու անվան պատմությունը` կապված գեղեցկուհի Թամարի սիրո մասին լեգենդի հետ:
Հիշեցնենք, որ 3 տարի առաջ վերանորոգվելուց հետո Սուրբ Խաչ եկեղեցին ստացել էր թանգարանի կարգավիճակ, իսկ այս տարի թուրքական իշխանությունները թույլատրեցին տարին մեկ անգամ եկեղեցում պատարագ մատուցել: Նշենք նաև, որ Սուրբ խաչի գմբեթը շարունակում է մնալ առանց խաչի:
Էրդողանն իր ելույթներում չի հոգնում կրկնել, որ թուրքերը կրոնական հանդուրժողականություն են ցուցաբերում այլադավան այլազգիների նկատմամբ` հիշատակելով Տրապիզոնի հունական Սումելա վանքի և Աղթամարի հայկական Սուրբ Խաչ եկեղեցու մասին: Ու այդպես խոսում է մի երկրի վարչապետ, որտեղ հայկական չգործող եկեղեցիները վերածվել են ախոռի, պահեստի, մարզասրահի, իսկ գործող եկեղեցու գմբեթին էլ խաչ չի տեղադրվում:

After about a century of break liturgy was served yesterday in Holy Cross Church of Akhtamar and followed by a happy engagement. According to Turkish “Habergec” Armenian Tamara Aljal and Avinis Bichaqchi have been engaged after the ceremony.
Tamara said her engagement in that historical day and in Holy Cross Church is symbolic telling about the legend of Akhtamar Island and Beautiful Tamar’s love.
After reconstruction 3 years ago Holy Cross turned into a museum, and Turkish authorities allowed to have liturgy there once a year. It’s worth reminding that the church is still without a cross.