Օրվա մամուլ 11:17 24/09/2010
Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի օրակարգի եւ հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի վերաբերյալ «Հայոց աշխարհը» զրուցել է ԱԺ Եվրաինտեգրացման հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽ ԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանի հետ:
«Կոնկրետ Հայաստանին առնչվող որեւէ խնդիր` ոչ ուղղակի, ոչ անուղղակի, այս օրակարգում ներառված չէ, բայց մենք, իհարկե, կփորձենք տարբեր զեկույցների համատեքստում բարձրացնել մեզ համար գերակա խնդիրներ` Լեռնային Ղարաբաղ եւ այլն: Միակ բացառությունը հոկտեմբերի 5-ին մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստում նախատեսված քննարկումն է, որի օրակարգում, ինչպես գիտեք, ներառված է Եվրախորհրդի առջեւ մեր ստանձնած պարտավորությունների, բանաձեւերի կատարման ընթացքի վերաբերյալ հաշվետվությունը»:
Ն. Զոհրաբյանը հայտնել է, որ նիստին մասնակցելու պաշտոնական հրավեր է ստացել նաեւ ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչը, որը կներկայացնի արտախորհրդարական ընդդիմության այդ հատվածի տեսակետը: Կլինեն մոնիտորինգի խմբի համազեկուցողները, այդ թվում` Լինդբլադը, որ, ըստ սեպտեմբերի 19-ին Շվեդիայում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների նախնական արդյունքների, ներկայացված չի լինի նորընտիր խորհրդարանում, այդուհանդերձ ԵԽ ԽՎ կանոնադրության համաձայն, մինչեւ Շվեդիայի նոր պատվիրակության կազմավորումը նախորդ պատվիրակության իրավասությունները մնում են ուժի մեջ:
«Ճանաչելով Լինդբլադին, քաջատեղյակ լինելով նրա մղումներին, համոզված եմ, որ նա անպայման կմասնակցի հոկտեմբերի 5-ի նիստին` ավարտին հասցնելու իր սկսած «սուրբ գործը»: Հայաստանում չլինելը, խնդրո առարկային չտիրապետելը Լինդբլադին երբեք չի խանգարել ԵԽ ԽՎ ամբիոնից ապատեղեկատվություն տարածել` հակահայկական քարոզչություն իրականացնել Հայաստանի դեմ, հանդես գալ հակահայ նախաձեռնություններով եւ ընդհանրապես պահել իրեն որպես ադրբեջանական պատվիրակության դե ֆակտո լիիրավ անդամ»:
Ն. Զոհրաբյանը նաեւ վստահություն է հայտնել, որ ԵԽ ԽՎ առաջիկա նստաշրջանում Հայաստանի նկատմամբ որեւէ պատժամիջոց չի կիրառվելու: Ավելին` հույս ունեմ, որ ժամանակի ընթացքում կկարողանանք իրականացնել մեր ստանձնած պարտավորությունները, եւ Հայաստանն ընդհանրապես դուրս կգա նույնիսկ սովորական մոնիտորինգի ընթացակարգից»:

Пресса дня 11:22 24/09/2010
«В повестке заседания осенней сессии ПАСЕ нет вопросов, напрямую или косвенно касающихся Армении, но мы попытаемся в контексте различных докладов поднять волнующие нас вопросы, в частности по Нагорному Карабаху и т.д.», - заявила газете «Айоц ашхар» член армянской делегации в ПАСЕ Наира Зограбян.
По ее словам, единственным исключением является обсуждение на заседании мониторинговой комиссии 5 октября, в ходе которого будет представлен отчет о выполнении обязательств, резолюций.
Н.Зограбян проинформировала, что представитель оппозиционного «Армянского национального конгресса» получил официальное приглашение принять участие в обсуждении, который представит позицию внепарламентской оппозиции. На обсуждениях будут присутствовать также содокладчики комиссии, в том числе Линбланд, который по итогам парламентских выборов 19 сентября в Швеции не будет представлен в новом парламенте, но продолжит свою деятельность в ПАСЕ до формирования нового национального парламента.
«Зная Линдбланда, уверена, что он обязательно примет участие в заседании 5 октября, чтобы завершить свою «святую миссию». Не смущаясь тем, что он ни разу не был в Армении, не знаком с сутью вопроса, Линдбланд продолжает с трибуны ПАСЕ распространять дезинформацию, осуществлять антиармянскую пропаганду, и вообще вести себя как полноправный член азербайджанской делегации», - сказала Н.Зограбян.
Она также выразила уверенность, что в отношении Армении на осенней сессии не будет применено каких-либо санкций.