Ինչպե՞ս արտաքինից տարբերակել հոմոսեքսուալիստին
Հայաստանում տղաների 5 տոկոսը հոմոսեքսուալիստներ են, իսկ աղջիկների 3-4 տոկոսը լեսբուհիներ: Այսօր ասուլիսում նման տվյալ ներկայացրեց սեքսոպաթոլոգ Վրեժ Շահրամանյանը` ընդգծելով, որ դրանց թիվը նախորդ տարիների համեմատ չի ավելացել:
Այսօր, մասնագետի խոսքով, հոմոսեքսուալիստների մասին շատ է խոսվում, որովհետև դաշտն է ազատականացվել, այլևս թաքնված չէ նրանց ոչ մի գործողություն: «Նրանց մասին շատ խոսելը չի նշանակում, թե նրանց թիվն է ավելացել, -բացատրեց սեքսոպաթոլոգը և նկատեց, -այժմ կա համապատասխան ակումբ, հաճախում են, այլևս ծպտյալ չեն»:
Հոմոսեքսուալիստի էգոդիստոնիկ տեսակը, երբ մարդն ամուսնացած է, բայց միևնույն սեռի ներկայացուցչի նկատմամբ սեռական հակումներ ունի, ըստ մասնագետի, բուժելի է: «Նրանք դիմում են մեզ, բացատրում` ինչ է իրենց հետ կատարվում, մենք էլ սկսում ենք բուժումը», -ներկայացրեց սեքսոպաթոլոգ Շահրամանյանը:
Ընդհանրապես, հոմոսեքսուալիզմի առաջացման պատճառը 90 տոկոսով մասնագետը կապում է մանկուց ստացած երեխայի սխալ դաստիարակության հետ:
Կարելի՞ է արդյոք հոմոսեքսուալիստին տարբերակել արտաքինից, նրա շարժուձևից, հարցին մասնագետը պատասխանեց, որ արտաքինն ամենևին էլ կապ չունի նրա սեռական կողմնորոշման հետ: «Առաջ զարմանում, հիմա զայրանում եմ, երբ նուրբ շարժումներով մարդուն տեսնում են ու շտապ կնքում են նրան որպես հոմոսեքսուալիստ: Այդպես պետք չէ անել: Օրինակ, ինչքան շատ են մարդիկ մեր քաղաքական դաշտում, մշակույթի մեջ, որ այդպիսի անուն են վաստակել: Իսկապես, սխալ է այդպես վարվելը», -նկատեց սեքսոպաթոլոգը` հավելելով, որ իրենք` մասնագետներն են նույնիսկ արտաքինից դժվար տարբերակում հոմոսեքսուալիստին մյուսներից:
Շահրամանյանն ասաց, որ արտաքինից կան որոշ շարժումներ ասենք քայլվածքի մեջ, որի միջոցով իրենց մոտ «մասնագիտական հավանականության սահմաններում» ստացվում է հոմոսեքսուալիստին տարբերակել մյուսներից:
«Բայց մինչև մենք նրա հետ չխոսենք, մինչև չզրուցենք նրա հետ, չիմանանք նրա սեռական նախասիրությունների մասին, ոչ մի հաստատ ախտորոշում չենք կարող ասել», -հավելեց սեքսոպաթոլոգը:

Здоровье 16:52 24/09/2010
В Армении 5% гомосексуалисты, а 3-4% девушек – лесбиянки. Такие данные представил сегодня на встрече с журналистами сексопатолог Вреж Шахраманян, подчеркнув, что по сравнению с предыдущими годами эти цифры не изменились.
По словам специалиста, сегодня много говорят о гомосексуалистах, потому что поле уже либерализовано, и уже не скрывается ни одно их действие.
“То, что много говорят о них, это еще не значит, что их число увеличилось”, - объяснил сексопатолог и заметил, что сегодня действуют соответствующие клубы, которые они могут посещать.
Эгодистонический гомосексуализм (когда человек женат, но у имеет сексуальное влечение к представителям своего же пола), по словам специалиста, излечим.
“Они обращаются к нам, объясняют, что с ними происходит, и мы начинаем лечение”, - сказал Шахраманян.
Вообще, причины возникновения гомосексуализма специалист на 90% связывает с неправильным воспитанием в детстве.
На вопрос, можно ли гомосексуалиста отличить по его внешности или движениям, врач ответил, что внешность совершенно не связана с ориентацией человека.
“Я и раньше удивлялся и сейчас удивляюсь, когда человека с нежными движениями сразу называют гомосексуалистом. Не надо так делать. Сколько человек есть у нас на политическом поле и в области культуры, которых окрестили гомосексуалистами?”, - заметил сексопатолог, добавив, что даже они – специалисты с трудом отличают по внешности гомосексуалистов от других.
По словам Шахраманяна, по некоторым движениям в походке «в рамках профессиональной вероятности» этих людей удается отличить от других.
«Но пока мы с ним не поговорим, не узнаем о его сексуальных предпочтениях, никакого конкретного диагноза поставить мы не сможем», - добавил сексопатолог.