Մշակույթ 13:30 24/09/2010
Այս տարի Հայաստանում «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրին մասնակցել է 36 թանգարան` նաև հանրապետության մարզերից:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Եվրոպական ժառանագության օերեր» ծրագրի 2010թ.-ի համակարգող, միջազգային թանգարաների կոմիտեի անդամ Մարինե Մկրտչյանը:
Խոսելով արդեն կայացած ծրագրի մասին, Մ. Մկրտչյանը նշեց, որ այն կայացել է «Կամրջենք սերունդները» խորագրով:
Այսպիսով, այս խորագրի ներքո, հանրապետության 36 թանգարաններում կազմակերպվել են բազմաթիվ միջոցառումներ, եղել են ցուցադրություններ, քննարկումներ, նաև համերգային ծրագիր է կազմակերպվել: Ինչպես նշեց Մ. Մկրտչյանը, կազմակերպիչների կողմից ծրագրի անցկացման համար առաջինն ընտրվել է Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնը, իսկ երկրորդ օրը` Դիլիջանի Հին Դիլիջան պատմամշակութային արգելոցը:
Նա նաև նկատեց, որ «Եվրոպական ժառանագության օերեր» ծրագրին Հայաստանը մասնակցում է 2003 թվականից, իսկ բացի նրանից, ծրագրին մասնակցում են բոլոր այն երկրները, որոնք ստորագրել են Եվրոպական մշակութային համաձայնագիրը: Ի դեպ, ըստ նրա, ծրագրի օրերին, ծրագրին մասնակից թանգարանները հայտարարել էին բաց դռների օր:
Ասուլիսին ներկա Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի գիտքարտուղար Մարինե Հարոյանը նշեց, որ իրենք ծրագրին մասնակցել են հենց 2003 թվականից: Ըստ նրա ծրագրի նպատակն է հասանելի դարձնել մշակութային արժեքները, որոնք ինչ-ինչ պատճառով հասանելի չեն հանրության բոլոր շերտերին:
Հիշեցնենք, որ այս տարի «Եվրոպական ժառանգության օրեր» Եվրախորհրդի և Եվրամիության համատեղ ծրագիրը Հայաստանում կայացել է սեպտեմբերի 18-19-ին:

“Дни европейского наследия”: Сделать доступными культурные ценности для всех
В программе “Дни европейского наследия” в этом году приняли участие 36 музеев Армении, в том числе, из областей. Об этом сегодня на встрече с журналистами сообщила координатор программы “Дни европейского наследия-2010”, член международного комитета музеев Марине Мкртчян.
М. Мкртчян сообщила, что программа прошла под девизом “Соединим поколения”, и в рамках программы в 36 музеях республики организовано множество мероприятий, выставок, концертных программ. Как отметила М. Мкртчян, в первый день мероприятия были организованы в музее Гафесчяна, а во второй – в культурно-историческом заповеднике “Старый Дилижан” в Дилижане.
Она сообщила, что Армения участвует в программе “Дни европейского наследия” с 2003 года. В программе принимают участие все страны, подписавшие европейское культурное соглашение. Она сообщила также, что во время реализации программы все музеи объявили день открытых дверей.
Ученый секретарь музея литературы и искусства Марине Ароян сообщила, что они принимают участие в программе с 2003 года. По ее словам, цель данной программы сделать доступными культурные ценности, которые по определенным причинам недоступны всем слоям общества.
Напомним, что в этом году совместная программа СЕ и ЕС “Дни европейского наследия” прошла в Армении 18-19 сентября.