Մշակույթ 16:19 24/09/2010
Վլադիմիր Սպիվակովը հիացմունքով է խոսել ԱՊՀ երկրների երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախմբում հանդես եկող հայ երաժիշտների մասին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է աշխարհահռչակ դիրիժոր, ջութակահար Վլադիմիր Սպիվակովին, ով Հայաստանում է գտնվում ԱՊՀ երկրների երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգային ծրագրի շրջանակում:
Ողջունելով մեծանուն դիրիժորին`Հանրապետության ղեկավարը նշել է. «Շատ ուրախ եմ, որ Ձեր այցելությունները մեր երկրի մշակութային կյանքում մեծ իրադարձության են վերածվում: Դրա մասին են վկայում առաջին հերթին լի դահլիճները, և երկրորդ` այն ջերմությունը, որով Ձեզ դիմավորում են: Կարծում եմ, վստահ եք, որ Հայաստանում Ձեզ շատ են սիրում և համարում են Հայաստանի բարեկամ»:
Վլադիմիր Սպիվակովը Հանրապետության ղեկավարի հետ զրուցել է երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգային ծրագրի և այն գաղափարի մասին, որի նպատակով երեք տարի առաջ հիմնադրվել է նվագախումբը: Վերջինիս ստեղծման նպատակն էր` նվագախմբում ընդգրկել տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներ, ովքեր նաև տարբեր մշակույթի կրողներ են: Աշխարհահռչակ դիրիժորի խոսքով, երաժշտությունն արվեստի ուժով համախմբում է այն, ինչ մարդկային լեզուն ի զորու չէ իրականացնել:
Համերգային ծրագրի վերաբերյալ Վլադիմիր Սպիվակովն ասել է, թե շատ ուրախ է նման իրադարձության կապակցությամբ: Նա հիացմունքով է խոսել նվագախմբում հանդես եկող հայ երաժիշտների մասին, ընդգծելով, որ Հայաստանում այդպիսի տաղանդավոր երիտասարդներ շատ կան, և չափազանց կարևոր է նրանց գտնելն ու տաղանդի դրսևորման համար հնարավորություններ ստեղծելը:

Культура 17:23 24/09/2010
Я рад, что Ваши визиты в нашу страну превращаются в большое событие в культурной жизни нашей страны, заявил президент Армении Серж Саргсян, принимая у себя всемирно известного дирижера и скрипача Владимира Спивакова. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
“Об этом свидетельствуют, в первую очередь, полные залы, а во-вторых, та теплота, с которой Вас встречают. Думаю, Вы уверены, что в Армении Вас очень любят и считают другом”.
Владимир Спиваков побеседовал с главой государства о концертной программе молодежного симфонического оркестра и о той идее, во имя которой три года назад был основан оркестр. Цель создания последнего – собрать в оркестре представителей разных стран, которые являются носителями разных культур. По словам всемирно известного дирижера, музыка силой искусства объединяет то, что не способен сделать человеческий язык.
Дирижер с восторгом отозвался об армянских музыкантах в оркестре, подчеркнув, что в Армении много таких талантливых молодых исполнителей, и очень важно выявлять их и создавать возможности для проявления таланта.