Մշակույթ 12:51 25/09/2010
Գեղագիտական Ազգային կենտրոնում այսօր տեղի ունեցավ «Հեքիաթների աշխարհում» մանկական նկարի համահայկական մրցույթ-փառատոնի փակման և հաղթողների պարգևատրման արարողությունը:
Գեղագիտական Ազգային կենտրոնի տնօրեն Լևոն Իգիթյանը նշեց, որ մրցույթին մասնակցության հայտ են ներկայացրել Հայաստանից, Արցախից և սփյուռքից` ԱՄՆ-ից, Արգենտինայից, Բուլղարիայից, Բելառուսից, Վրաստանից Իրանից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից 1000-ից ավելի 6-12 տարեկան երեխաներ:
Կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Մանուկ Մկրտչյանը կարևորելով այս միջոցառումը, նշեց, որ շատ ուրախալի է, որ փառատոն-մրցույթին մասնակցել են ոչ միայն Հայաստանից և Արցախից, այլև ներկայացուցիչներ Սփյուռքից: Մ. Մկրտչյանը կոչ արեց նման փառատոնները դարձնել ավանդական:
Լևոն Իգիթյանն ասաց, որ ներկայացված հայտերից ընտրվել են շուրջ 160 լավագույն աշխատանքներ, որոնք օգոստոսի 20-ից մինչև սեպտեմբերի 21-ը կցուցադրվեն Երևանի Գեղագիտական Ազգային կենտրոնում: Մրցույթին ներկայացված աշխատանքներից ընտրվել է 10-ը, 5-ը` Հայաստանից և Արցախից, իսկ 5-ը` սփյուռքից: Ընտրված 10-ը լավագույն աշխատանքների հեղինակներին հանձնվեցին պատվոգրեր և մրցանակներ:
Միջոցառմանը ներկա էր նաև մրցույթի գլխավոր հովանավոր «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչը: Ընկերության հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Անուշ Բեղլոյանը 10-ը լավագույն աշխատանքների հեղինակներին ընկերության կողմից հանձնեց հիշարժան նվերներ: Նա նաև ընթերցեց «ԱրմենՏել» ՓԲԸ Գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոյի ուղերձը. «Մրցույթը ցույց տվեց տարբեր երկրների հայ երեխաների միասնական մոտեցումը հայ ժողովրդի ժառանգության` հայ մշակույթի, հեքիաթի և արվեստի հանդեպ: Հենց Դուք` հայ երիտասարդներդ, վաղվա այս երկրի վառ ապագայի պատասխանատուն եք: Տեսնում եմ, որ այն վստահելի ձեռքերում է»:
Մրցույթին հաղթող ճանաչված 10 լավագույն նկարներից մեկը հանձվեց «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ին:
Մրցույթ -փառատոնի կազմակերպիչներ են ՀՀ ԿԳՆ և Երևանի Գեղագիտական Ազգային կենտրոնը: Գլխավոր հովանավորը «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն է:

Культура 13:42 25/09/2010
В ереванском Национальном центре эстетики сегодня состоялась церемония закрытия Всеармянского конкурса-фестиваля детских картин «В мире сказки» и вручения призов.
Как отметил генеральный директор центра Левон Игитян, в общей сложности свои работы для участия в конкурсе представили более 1000 школьников в возрасте от 6 до 12 лет из Армении, НКР, Аргентины, Белоруссии, Болгарии, Грузии, Ирана, России, США, Франции и других стран. В рамках фестиваля 160 лучших тематических работ были выставлены в музее детского творчества Еревана с 20 августа по 21 сентября.
Из представленных работ было отобрано 10 лучших: 5 из Армении и Арцаха, и 5 – из Диаспоры. Авторы лучших 10 работ получили памятные подарки от компании «АрменТел», которая стала Главным спонсором Всеармянского конкурса-фестиваля детских рисунков «В мире сказки». Победители из диаспоры получили возможность посетить Армению.
Руководитель Службы по связям с общественностью ЗАО «АрменТел» Ануш Беглоян зачитала послание гендиректора компании Игоря Климко: «Фестиваль наглядно показал воссоединение и приобщение армянских детей из различных стран к наследию армянского народа - армянской сказке, искусству, культуре. Именно за вами – подрастающим поколением перспектива вашего яркого будущего и будущего страны. Я вижу, что она в надежных руках!».
Заместитель министра образования и науки РА Манук Мкртчян, подчеркнув важность этого мероприятия, отметил, что в фестивале-конкурсе приняли участие не только представители из Армении и Арцаха, но и Диаспоры. Он призвал превратить подобные фестивали в традиционные.