Նամազ Անիի ավերակներում` ի պատասխան Աղթամարի պատարագի
Ըստ «Էրմենիհաբեր» (Ermenihaber.am) տեղեկատվական կայքի` Թուրքիայի խորհրդարանում երկրորդ ընդդիմադիր ուժ հանդիսացող «Ազգայնական շարժում» (ԱՇԿ-MHP) կուսակցության ղեկավար Դևլեթ Բահչելին, որը դեմ էր Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում պատարագի կազմակերպմանը, պատրաստվում է պատասխան գործողության:
Օրերս նահանգապետերի հետ տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ Բահչելին հայտարարել է, որ ի պատասխան Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում մատուցված պատարագի, մեջլիսի աշխատանքների բացման հենց առաջին օրը` հոկտեմբերի 1-ին, Անիի ավերակներում ուրբաթօրյա նամազ է անելու:
«Մեջլիսի նստաշրջանի բացման առաջին օրը ես կգնամ Կարս և Աննի ավերակներում գտնվող «Ֆեթիհե» մզկիթում ուրբաթօրյա նամազ կանեմ»: Բահչելին նշել է նաև, որ այդ մզկիթը նախկինում եղել է տաճար և Արփասլանի օրոք` 1064 թվականին, վերածվել մզկիթի:

Намаз на развалинах Ани – в ответ на литургию в церкви Сурб Хач
Глава оппозиционной партии Турции планирует провести пятничный намаз на развалинах средневекового армянского города Ани в ответ на богослужение в церкви Сурб Хач на острове Ахтамар Вана, которое состоялось 19 сентября.
Как сообщает Ermenihaber.am, на днях на встрече с губернатором Карса глава партии “Националистическое движение (MHP) Девлет Бахчели, который был против проведения армянской литургии в церкви Сурб Хач, заявил, что в ответ на это в первый же день начала осенней сессии межлиса - 1 октября он проведет пятничный намаз на развалинах Ани.
“В первый день работы межлиса я отправлюсь в Карс и в мечети “Фетихе”, которая находится в пределах Ани, проведу пятничный намаз”, - сказал он.
Бахчели также отметил, что мечеть ранее была храмом, и во время правления Арпаслана в 1064 году была превращена в мечеть. Есть сведения, что это заявление Бахчели губернатор Карса встретил аплодисментами.