Ադրբեջանը մերժում է երեք սկզբունքներից երկուսը և ձգտում գլխիվայր շուռ տալ բանակցային գործընթացի էությունը. Նալբանդյան
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի հինգերորդ նստաշրջանում ունեցած իր ելույթում Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը անդրադարձել է Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև առկա հակամարտությանը: Նա նշել է, որ երկու տասնամյակ առաջ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն իրացրել է իր ինքնորոշման իրավունքը: Նրանք պայքարել են ազատության իրենց իրավունքի համար` դիմակայելով Ադրբեջանի սանձազերծած դաժան պատերազմին:
«70 տարի շարունակ նրանց հալածում էին, ձգտում բնաջնջել իրենց իսկ պատմական հայրենիքից: Այդ նպատակով Ադրբեջանն անգամ դիմել է միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ սերտ կապեր ունեցող վարձկանների օգնությանը», -հավելել է արտգործնախարարն` ընդգծելով, որ այդ ժամանակներում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ստիպված էր պայքարելու հանուն իր ինքնորոշման իրավունքի իրացման, քանի որ մերժում էին անգամ իր գոյություն ունենալու իրավունքը:
Ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը, ըստ Նալբանդյանի, Միավորված ազգերի կազմակերպության Կանոնադրության մեջ ամրագրված հիմնարար և անքակտելի իրավունք է: Նալբանդյանը հիշեցրել է հուլիսին Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ընդունված խորհրդատվական որոշումը, որը նրա խոսքով, վերահաստատել է ՄԱԿ-ի հիմնադիրների իմաստնությունը, առ այն, որ «աշխարհում խաղաղության և կայունության ապահովման հիմնարար սկզբունքներից մեկը` ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը, որևէ կերպ չի կարող ստորադասվել միջազգային իրավունքի այլ սկզբունքներին»:
«Եկեք իրատես լինենք, -իր ելույթում նշել է նախարար Նալբանդյանն ու հավելել, - Որևէ մեկը չի կարող մեկընդմիշտ ասել, որ սա ինքնորոշման իրականացման վերջին դեպքն է: Որևէ մեկը չի կարող կանգնեցնել պատմության առաջընթացը. հակառակ դեպքում այս կազմակերպությունում չէին լինի 192 անդամ երկրներ հիմնադրման ժամանակ եղած 51-ի փոխարեն»:
Նա ներկայացրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բանակցային գործընթացն առաջ է ընթանում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների` միջազգային մանդատ ունեցող միջնորդությամբ, որոնք շարունակում են հետևողական ջանքեր գործադրել հակամարտության խաղաղ կարգավորման նպատակով` հիմնված միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների վրա` ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, ժողովուրդների իրավահավասարություն և ինքնորոշում, տարածքային ամբողջականություն:
Մատնանշելով հուլիսի 17-ին Ալմաթիում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման շրջանակներում Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը, Նալբանդյանն ասել է, որ այդ հայտարարությամբ համանախագահները վերահաստատել են, որ առաջարկված սկզբունքները և դրույթները մշակվել են որպես մեկ ամբողջություն, և որևէ մեկին մյուսների հանդեպ գերակայություն տալու ցանկացած փորձ անհնար կդարձնի հավասարակշռված լուծման հասնելը: «Հայաստանը լիովին համամիտ է այս տեսակետին` շարունակելու բանակցությունները դրա հիման վրա` փնտրելով ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորում», հավելել է նախարարը ու հայտարարել.
«Ցավոք, Ադրբեջանը մերժում է նշված երեք սկզբունքներից երկուսը և ձգտում գլխիվայր շուռ տալ ոչ միայն բանակցային գործընթացի էությունը, այլ նաև խեղաթյուրել հակամարտության բնույթը տարբեր միջազգային հարթակներում, ներառյալ` ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան, ինչպես այստեղ նորից տեղի ունեցավ մոտ երկու շաբաթ, նաև երկու օր առաջ: Այդ երկիրը փորձում է մոլորության մեջ գցել միջազգային հանրությանը` հակամարտության հետևանքները ներկայացնելով որպես դրա պատճառներ:
Ադրբեջանի կողմից չդադարող ռազմատենչ հռետորաբանությունը, հրադադարի ռեժիմի հաճախակի դարձած խախտումները և Ադրբեջանի ռազմական բյուջեի աննախադեպ աճը միայն սրում են իրավիճակը` մեծացնելով տարածաշրջանում արդեն իսկ փխրուն կայունության շուրջ մտահոգությունները: Ադրբեջանը շարունակում է մերժել ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման վերաբերյալ համաձայնության գալու և հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման առաջարկները: Նման դիրքորոշմամբ Ադրբեջանը սպառնում է տարածաշրջանային խաղաղությանը և անվտանգությանը:
Նավթային եկամուտներից ստացվող գումարները ուղղվում են ռազմական նոր ավանատյուրաների ֆինանսավորմանը: Մենք բոլորս էլ գիտենք նման արկածախնդրության հետևանքները:
Ադրբեջանը պետք է զերծ մնա կարգավորման գործընթացը Մինսկի խմբի ձևաչափից ու շրջանակներից այլ ձևաչափեր տեղափոխելու շարունակական փորձերից և սադրիչ ու ռազմատենչ հայտարարություններից ու գործողություններից, որպեսզի բանակցային գործընթացը կարողանա առաջ ընթանալ առավել կառուցողական և արդյունավետ ուղիով:
Այսօր, երբ մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու խրախուսումը համարվում է քաղաքակիրթ աշխարհի հիմնարար հայեցակարգը, այլ քաղաքակրթական արժեքների հանդեպ անհանդուրժողականությունը, մշակութային կամ կրոնական ժառանգության միտումնավոր, շարունակական վնասումը կամ ոչնչացումը պետք է դատապարտվի նույն հաստատակամությամբ, ինչպես ժողովրդի դեմ բռնությունը:
Ադրբեջանի կողմից 1998-2005թթ. Նախիջևանում հայ վարպետների կողմից նրբորեն փորագրված 9-16-րդ դարերի խաչքարերի ոչնչացումը այդ ոճրագործության ակներև արտահայտությունն է:
Միջնադարյան հազարավոր նմանատիպ հսկա քանդակներ են հողին հավասարեցվել Ադրբեջանի կառավարության ամենատես աչքի հսկողության ներքո, և այդ տարածքը կառավարության արտոնած ծրագրով վերածվել է ռազմական տարածքի: Այս վանդալիզմի առնչությամբ Հուշարձանների պահպանության 16-րդ միջազգային խորհուրդի (ICOMOS) Գլխավոր Ասամբլեան հայտարարել է. «այս ժառանգությունը, որը մի ժամանակ իր արժանի տեղն էր զբաղեցնում համաշխարհային գանձերի ժառանգության մեջ, այսօր այլևս չի կարող փոխանցվել ապագա սերունդներին»:

Politics 11:24 27/09/2010
“Azerbaijan rejects two of three principles and turns upside down the essence of negotiations” Armenian FM
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan referred to Conflict between Azerbaijan and Nagorno-Karabakh in his speech delivered at UN General Assembly, MFA PR department reported.
“I would like to hereby touch upon the conflict between Azerbaijan and Nagorno-Karabakh.
The people of Nagorno-Karabakh exercised their right to self-determination two decades ago. They fought for their right to freedom, withstanding the brutal war unleashed by Azerbaijan that was suppressing them for 70 years and attempting to cleanse them from their ancestral home. For that purpose, it even resorted to the use of mercenaries closely linked to international terrorist organizations. The Nagorno-Karabakh people had to pursue their right to self-determination as they were being denied their right to existence.
The right of peoples to self-determination is a fundamental and indispensable right enshrined in the Charter of the United Nations. The advisory opinion adopted by the International Court of Justice in July,   reaffirmed the wisdom of the founders of this organization that made sure that one of the fundamental principles for maintaining peace and stability in the world, the right of peoples to self-determination, can not be underrated in any way compared with the other principles of international law.
Let us be realistic. One can not say each and every time that this is the last self-determination case. No one is able to stop the progress of history; otherwise there would not have been 192 member states in this organization, instead of 51 at the time of its foundation.
The Nagorno-Karabakh peace process moves forward with the internationally mandated mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, which continue their persistent efforts aimed at the peaceful settlement of the conflict based on the fundamental principles of international law - non use of force or threat of force, equal rights and self-determination of peoples and territorial integrity.
On July 17th, in the margins of the OSCE Informal Ministerial Meeting in Almaty, the Minsk Group Co-Chairs issued a statement in which they reiterated that the proposed principles and elements have been conceived as an integrated whole, and any attempt to select some of them over others would make it impossible to achieve a balanced solution. Armenia fully shares this vision to continue the negotiations on that basis in search of a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Unfortunately, Azerbaijan rejects two of the three mentioned principles and is attempting to turn upside down not only the essence of the negotiation process, but also to distort the nature of the conflict in various international platforms, including in the UN General Assembly, as it happened here again about two weeks ago and two days ago. That country is attempting to mislead the international community, presenting the consequences of the conflict as its causes.
Unabated war rhetoric, increased violations of the ceasefire regime, and the unprecedented increase of the military budget by Azerbaijan only exacerbates the situation, raising concerns over the sustainability of the already fragile stability in the region. Azerbaijan continues to reject the proposals to come to an agreement on the non-use of force and threat of force, and the calls for the consolidation of the ceasefire. Thus, by its stance, Azerbaijan represents a threat to regional peace and security.
The money stemming from oil revenues are directed at funding new military adventures.We all know the results of such adventurism.
Azerbaijan should refrain from its continuous attempts to shift the settlement process to other than the Minsk Group formats and frameworks and it should refrain from provocative and bellicose statements and actions so that the negotiation process could proceed in a more constructive and effective course.
In an era when the protection and promotion of human rights are considered to be the underpinning concept for the civilized world, intolerance towards the values of civilization belonging to others, damaging or destroying cultural or religious heritage intentionally, consistently, repeatedly, must be condemned with the same resolve and determination as violence against people.
The destruction by Azerbaijanis, between 1998 and 2005 in Nakhichevan, of thousands of delicately carved cross stones by the Armenian masters, dating from the 9th to the 16th centuries, is a vivid manifestation of such crime.
Thousands of these giant medieval sculptures were bulldozed under the Azerbaijani government’s watchful eyes and this area was turned into a military ground in a government sanctioned operation. The 16th International Council on Monuments and Sites (ICOMOS) General Assembly resolution regretfully stated with regard to this vandalism: “this heritage that once enjoyed its worthy place among the treasures of the world’s heritage can no longer be transmitted today to future generations.”