Իլյումժինովը Կարպովին առաջարկել է ՖԻԴԵ-ի փոխնախագահի պաշտոնը
ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը, ով երեկ կայացած ընտրություններում հաղթանակ տոնեց, շախմատային լեզվով ասած` մատ արեց մյուս թեկնածուին` Անատոլի Կարպովին, վերջինիս առաջարկել է ստանձնել ՖԻԴԵ-ի փոխնախագահի պաշտոնը: Կարպովը մտածելու համար ժամանակ է խնդրել, սակայն դժվար թե համաձայնվի:
«Շատ քիչ հավանական է, որ ապագայում համագործակցեմ ՖԻԴԵ-ի հետ,- աշխարհի նախկին չեմպիոնի խոսքերը մեջբերել է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:- Հասկանում էի, որ ուսերիս ծանր պարտականությում եմ վերցնում, սակայն պատրաստ էի կրել այն: Այժմ ավելի հեշտ կլինի, քանի որ շատ զբաղված մարդ եմ և ունեմ ծրագրեր, որոնք միայն շախմատին չեն վերաբերում»:
Այսօր արդեն հայտնի է դարձել, որ Իլյումժինովն ու Կարպովը երեկ ուշ երեկոյան նախնական բանակցություններ են վարել: Ինչպես տեղեկացնում է տարածաշրջանային տեղեկատվական կենտրոնը, երեկվա մրցակիցները քննարկել են ՖԻԴԵ-ի փոխնախագահի պաշտոնում Կարպովի նշանակման հնարավորության հարցը:

The controversial Kremlin-backed supremo of world chess who has claimed to have met aliens won a new term on Wednesday after seeing off a challenge from former world champion Anatoly Karpov.
Kirsan Ilyumzhinov, was overwhelmingly re-elected head of the World Chess Federation (FIDE) after a fierce power struggle with Karpov marked by bitter personal accusations and allegations of election violations.
Ilyumzhinov won 95 votes from delegates representing national chess federations at the body's congress in the Russian Urals city of Khanty-Mansiysk, while Karpov could only muster 55, a statement on the website of the World Chess Olympiad said.
It’s reported that Ilyumzhinov suggested Karpov the office of FIDE Vice President but the latter still thinks over the suggestion.