Դելֆինարիա Պանթեոնի կողքին. Քաղաքապետի նախաձեռնությունը անհանգստացրել է բնապահպաններին
Բնապահպան Սիլվա Ադամյանը անհանգիստ է. Երևան են բերում դելֆիններ, որոնք մեր երկրի չոր բնակլիմայական պայմաններին չեն դիմանա: Ադամյանը «Թռչնասերների կենտրոն» հասարակական կազմակերպության նախագահն է, զբաղվում է թռչուններով: Բայց այս դեպքում նրան մտահոգել են ծովային կենդանիների ոտնահարված իրավունքները: «Կենդանիների իրավունքներն իսկապես խաթարված են, պետք է վերանայել այդ որոշումը, ինչպես կարող են ծով և խոնավություն սիրող կենդանիները ապրել մեր երևանյան պայմաններում», -մեզ հետ զրույցում իր մտահոգությունն է հայտնում բնապահպանը:
Երևանի Կոմիտասի զբոսայգու 8000 քառակուսի մետր տարածքը բարեկարգվում է` կանաչապատվելու է և գեղեցիկ տեսքի է բերվելու: Իսկ այգու մեջ 850 քառակուսի մետր տարածքում էլ (նախկին ատրակցիոնի տարածքը) քաղաքային իշխանությունները պատվիրել են ուկրաինական «Ներում» ընկերությանը դելֆինարիա կառուցել: Այս ընկերությունը, ինչպես վստահեցնում են քաղաքապետարանից, մասնագիտացված է և դելֆինարիաներ է կառուցել Կիևում, Օդեսայում, Դոնեցկում, Խարկովում:
Այս նախաձեռնությունն անձամ քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանինն է: «Դելֆինարիաները վաղուց արդեն հանգստի հրաշալի գոտիներ են աշխարհի առաջատար շատ քաղաքներում: Նման հաճելի հանգստի գոտի պետք է ունենա նաև Երևանը», - նշում են քաղաքապետարանի լրատվական ծառայությունից:
Դելֆինարիայի մուտքը Արշակունյաց պողոտայի կողմից է լինելու` զբոսայգու երրորդ մուտքից։ Մետաղական կոնստրուկցիայով կառույցի ստորին հատվածում տեղադրվելու են տեխնիկական սարքավորումները։ Իսկ աստիճանները կտանեն դեպի տրիբունա, որտեղ 5 մետր խորությամբ 18 մետր շառավղով ջրավազանն է։ Գրեթե դեկտեմբերի կեսերին այստեղ կլողան 4 դելֆիններ, երկու ծովային կատու, մեկ ջրառյուծ: Ջրային կենդանիները Երևան կբերվեն Օդեսայից։
Հիդրոէկոլոգիայի և ձկնաբանության ինստիտուտի տնօրեն Պարիս Գաբրիելյանը տեղյակ չէ` ինչ տեսակի դելֆիններ են բերվելու, բայց նշում է, որ դելֆինարիա պահելը թանկ հաճույք է ու մշտական հսկողության անհրաժեշտություն է զգացվելու: Նրանց պետք է կերակրել կենդանի ձկներով:
«Շատ մեծ ծախսեր է պահանջելու արհեստական ջրավազանում դելֆիններ պահելը, բայց ես չգիտեմ ինչ տեսակի են այդ կենդանիները` քաղցրահամ ջրերի դելֆիննե՞ր են, թե՞ ծովային», -ասում է մասնագետը:
Ծովային ջրերի դելֆիններ պահելը շատ բարդ գործ կլինի` նրանց համար պետք է ծովին հատուկ միջավայր ստեղծել ու ծովային աղով համեմված ջուր պատրաստել: Իսկ ահա քաղցրահամ ջրերին սովոր դելֆիններին պահելը համեմատաբար հեշտ կլինի, բայց, ինչպես նշում է մասնագետը, այսպիսի դելֆիններն էլ ապրում են ասենք Ամազոնում:
Հատկացված տեղն իր չափերով, ըստ Պարիս Գաբրիելյանի, փոքր է: «Համոզված չեմ, որ բավարար է այդքան տարածությունը դելֆիններին ազատ լինելու համար», -նշում է Հիդրոէկոլոգիայի և ձկնաբանության ինստիտուտի տնօրենը:
Քաղաքապետարանից տեղեկացնում են, որ ջրավազանը աշխատելու է ողջ տարին. ամռանը բացօթյա, իսկ ձմռանը կփակվի ապակյա ծածկով։ Ջրի ջերմաստիճանը մշտապես լինելու է 20-22 աստիճան, ջրավազանում 1500 խմ ծավալով ջուր է լցվելու։ Սակայն այստեղ դեռևս չեն կարող ասել` ինչ տեսակի դելֆիններ են բերվելու Երևան:
Դելֆինարիան կառուցում են հիմնականում ուկրաինացի մասնագետներ։ Շինարարությունն իրականացնող ուկրաինական այդ նույն կազմակերպությունն իրականացնելու է նաև Դելֆինարիայի սպասարկումն ու շահագործումը։ Կառույցը նախատեսված է 900 հանդիսատեսի համար։ Քաղաքապետարանից տեղեկացնում են, որ դելֆինարիայի շահագործումից ստացված եկամուտներն ամբողջությամբ ուղղվելու են զբոսայգու բարեկարգման և պահպանման նպատակին։
«Ինչպե՞ս կարելի է այդպես անել` Կոմիտասի պանթեոնում մեր մեծերն են հանգչում, իսկ կողքին զվարճանքի վայր է ստեղծվում», - նախագծին դեմ է Սիլվա Ադամյանը:
Վերջինը նամակով դիմել է բնապահպանության նախարարությանը` հասկանալու` արդյո՞ք դելֆինարիայի կառուցման նախագիծն անցել է բնապահպանական փորձաքննություն, բայց պատասխան դեռևս չի ստացել:
Բնապահպանական փորձաքննություն ՊՈԱԿ-ի փորձագետ Արեգնազ Դռնոյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշում է, որ մինչև 1000 քառակուսի մետր տարածք ունեցող կառուցապատման համար փորձագիտական եզրակացություն չի տրվում: Սակայն, նրա խոսքով, կան բացառություններ: Օրինակ, ըստ «Շրջակա միջավայրի ազդեցության փորձաքննության մասին» օրենքի, բացառություն կարող է լինել տվյալ կառուցապատման դեմ հասարակական ընդվզումը:
Բնապահպան Սիլվա Ադամյանն ասում է, որ դելֆինարիա կառուցելու վերաբերյալ հասարակական լսումներ չեն անցկացվել: «Ոչ լսում են արել, ոչ մի բանից գաղափար չունենք: Կեդանաբանության ինստիտուտը պետք է չիմանա՞ր դրա մասին: Մեր կլիմայական պայմանները թույլ չեն տալիս այստեղ դելֆինարիա կառուցել, դրա համար էքսպերտիզա է պետք, էքսպերտի կարծիք է պետք»,- պնդում է Սիլվա Ադամյանը` հավելելով, որ «դա կենդանիների շահագործում է»:

Общество 14:32 01/10/2010
Эколог Сильва Адамян обеспокоена тем фактом, что в Ереван привезут дельфинов, которые не выдержат сухих климатических условий нашей страны. Адамян орнитолог и возглавляет общественную организацию «Центр любителей птиц», но на этот раз ее обеспокоили попранные права морских животных.
«Права животных на самом деле нарушены, следует пересмотреть это решение. Как могут животные, любящие море и сырость, жить в наших ереванских условиях?», - в беседе с корреспондентом Panorama.am выразила беспокойство Адамян.
Мэрия Еревана начала восстанавливать парк имени Комитаса, территория которого составляет 8000 кв. метров. А на территории площадью 850 кв. м. (на месте прежнего аттракциона) столичные власти решили построить дельфинарий. Строительство заказано украинской компании «Нерум», которая, как заверили в мэрии, специализируется на этом и уже открыла дельфинарии в Киеве, Одессе, Донецке и Харькове. Инициатива строительства дельфинария принадлежит лично мэру Еревана Гагику Бегларяну.
«Во многих ведущих городах мира дельфинарии уже давно являются прекрасными зонами отдыха. Подобная прекрасная зона отдыха должна быть и в Ереване», - отмечают в пресс-службе столичного муниципалитета.
Вход в дельфинарий будет со стороны проспекта Аршакуняц – с третьего входа парка. В нижней части металлический конструкции будет располагаться техническое оборудование, а по лестнице можно будет попасть на трибуну дельфинария с бассейном глубиной в 5 метров и радиусом 18 метров. В середине декабря здесь уже будут плавать четыре дельфина, два морских котика и один морской лев, привезенные из Одессы.
Директору института гидроэкологии и рыбоводства НАН Армении Парису Габриеляну не известно, какого вида дельфинов привезут, однако специалист отмечает, что содержание дельфинария – очень дорогое удовольствие, и потребуется необходимость постоянного контроля. Дельфинов надо будет кормить живыми рыбами.
“Содержание дельфинов в искусственном бассейне потребует очень больших средств. Но я даже не знаю, какого вида эти дельфины – проживающие в пресной воде или морской”, - сказал Габриелян.
Содержание дельфинов, проживающих в морской воде – очень сложное дело, для них надо создать присущую морю среду и подготовить воду с морской солью. Дельфинов, проживающих в пресной воде, сравнительно легко содержать, но такие дельфины, как отметил эксперт, проживают в Амазонке.
Кроме того, по словам П. Габриеляна, для дельфинов выделено маленькое место. «Не уверен, что этой территории будет достаточно для того, чтобы дельфины чувствовали себя свободно», - отметил директор института гидроэкологии и рыбоводства.
В мэрии Еревана сообщили, что дельфинарий будет работать круглый год – летом под открытым небом, а зимой бассейн будет закрываться стеклянным покрытием, а температура воды будет поддерживаться на уровне 20-22 градусов. Объем бассейна составляет 1,5 тыс. кубометров воды. Однако и здесь пока не могут сказать, какой вид дельфинов привезут в Ереван.
Дельфинарий, рассчитанный на 900 зрителей, будут строить в основном украинские специалисты. Украинская компания-застройщик «Нерум» также будет осуществлять эксплуатацию и обслуживание дельфинария. При этом в столичной мэрии отмечают, что доходы, полученные от эксплуатации дельфинария, полностью будут направлены на благоустройство и охрану парка.
«Как это возможно? В Пантеоне им. Комитаса захоронены наши великие деятели, а рядом создается место развлечения», - сказала Сильва Адамян, высказываясь против этого проекта.
Она обратилась с письмом к министерству охраны природы с запросом, прошел ли вышеуказанный проект экологическую экспертизу. Однако ответа пока нет.
Эксперт государственной некоммерческой организации «Экологическая экспертиза» Арекназ Дрноян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила, что для застройки территории площадью до 1000 кв. метров экологическое заключение не выдается. Однако, по ее словам, бывают исключения. Например, согласно закону РА «Об экспертизе влияния окружающей среды», исключением может стать общественное недовольство в связи с этой застройкой.
Эколог Сильва Адамян отметила, что общественные слушания относительно строительства дельфинария не были проведены. “Даже слушаний не провели. Ни о чем не имеем понятия. Институт биологии не должен был знать об этом? Наши климатические условия не позволяют строить здесь дельфинарий, для этого нужна экспертиза, мнение эксперта нужно”, - сказала С. Адамян, добавив, что “это эксплуатация животных”.