Քաղաքական 16:20 06/10/2010
Ադրբեջանական կողմը դեռ Միջազգային կարմիր խաչի կոմիտեին չի ներկայացրել պարզաբանումներ ՀՀ քաղաքացի Մանվել Սարիբեկյանի մահվան կապակցությամբ: Այս մաին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց հայ ռազմագերիների, քաղաքացիական գերության և անհայտ կորածների հանձնաժողովի ղեկավար Արմեն Կապրիելյանը:
«Տեղական ժամանակով 15:30-ի դրությամբ դեռ Ադրբեջանական կողմը Կարմիր խաչի համապատասխան հանձնաժողովին չի փոխանցել Ադրբեջանում ՀՀ քաղաքացի Մանվել Սարիբեկյանի մահվան վկայականը»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական կողմը տարածել էր հայտարարություն ՀՀ քաղաքացի Մանվել Սարիբեկյանի մահվան կապակցությամբ` այն որակելով որպես ինքնասպանություն, դրան հաջորդել էր ՀՀ ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրությունը, որում նշված էր. «Որևէ հիմք չունենալով հավատալու հայ երիտասարդի մահվան վարկածի իսկությանը՝ ՀՀ ՊՆ-ն իր մտահոգությունն է հայտնում այդ առնչությամբ, գտնելով, որ Մ. Սարիբեկյանի ողբերգական մահվան պատասխանատվությունը ամբողջությամբ ընկնում է նրան գերեվարող երկրի՝ Ադրբեջանի վրա: Հրավիրում ենք միջազգային կառույցների՝ մասնավորապես Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուշադրությունն այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ կոպտորեն խախտում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը, մասնավորապես՝ «Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին» կոնվենցիայի դրույթները, անտեսում է ԼՂ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու ԵԱՀԿ ՄԽ գործադրած ջանքները՝ նման սադրիչ քայլի գնալով համանախագահների Դաշտային գնահատման առաքելության օրերին»

Politics 16:41 06/10/2010
The Azerbaijani side has not provided any comments to the International Committee of the Red Cross (ICRC) on the death of the Armenian citizen Manvel Saribekyan yet, the head of the State Commission on War Prisoners, Hostages and Missing Persons, Armen Kaprielyan, told Panorama.am.
“Azerbaijani side hadn’t handed Manvel Saribekyan’s death certificate to the ICRC as of 3.30 pm local time,” he said.
Remind that the Azerbaijani side had spread a statement on the death of the Armenian citizen Manvel Saribekyan, qualifying it as a suicide. Armenian Defense Ministry followed with a statement, which said: “The Armenian Defense Ministry has no grounds to believe in the authenticity of the version of the Armenian captive’s death and expressed its concern over it. The Ministry holds the Azerbaijani authorities responsible for the tragic death of Manvel Saribekyan. We call on the international agencies, particularly, the International Committee of the Red Cross to draw attention to the fact that Azerbaijan once again blatantly violates the international humanitarian norms, particularly, the Convention on treatment of war prisoners, ignores the OSCE Minsk Group efforts to resolve the Karabakh conflict peacefully on the days when the OSCE MG co-Chairs are implementing an assessment mission.”