Հասարակություն 13:37 08/10/2010
Նյու Յորքում կայացել է հայ-թուրքական համատեղ համերգ: Դասական երաժշտության այդ երեկոն կազմակերպել էր Նյու Յորքի թուրքական հյուպատոսությունը: Համերգին մասնակցել են Ստամբուլում ծնված հայազգի նշանավոր դաշնակահար Շահան Արծրունին և թուրք հայտնի ջութակահար Ջիհաթ Աշքընը:
Նշենք, որ հայկական սփյուռքն ընդդիմացել էր այդ համերգի կազմակերպմանը և հայ երաժիշտներին կոչ արել չմասնակցել:
Բարիտոն Գևորգ Դավթյանն օրինակ հրաժարվել է մասնակցել այդ համերգին:
Հիշեցնենք, որ Շահան Արծրունին համերգ էր տվել նաև Վանում Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցու վերաբացման նախօրեին` սեպտեմբերի 18-ին:
Ինչպես հայտնում է թուրքական «TRT»-ն, համերգից հետո Արծրունին լրագրողներին հայտնել է, որ կազմակերպված երաժշտական երեկոն կարևոր նշանակություն ունի հայ և թուրք հասարակությունների համար: Իսկ թուրք ջութակահարն էլ այն որակել է իբրև դարի համերգ հայ-թուրքական հարաբերությունների տեսանկյունից:

Culture 14:19 08/10/2010
New York hosted an Armenian-Turkish joint concert – a classical music evening, organized by the Turkish consulate in New York. The concert was featuring Istanbul-born Armenian pianist Shahan Arzruni and Turkish violinist Cihat Askin.
The Armenian Diaspora had protested holding of the concert and called on the Armenian musicians to withdraw from the concert.
Baritone Gevorg Davtyan refused to play at the concert.
Shahan Arzruni also performed a concert on September 18, at the threshold of the reopening of St Cross Church of Akhtamar, Van, Eastern Turkey.
According to TRT, Arzruni told reporters following the concert that the concert is very significant for the Armenian and Turkish communities. The Turkish violinist called it a concert of the century in terms of the Armenian-Turkish relations.