Մզկիթն է՞լ կարող է անօրինական լինել Ադրբեջանում
Ադրբեջանում այլևս կրոնական հաստատությունների վերանորոգման և կառուցման աշխատանքները կիրականացվի կրոնական կառույցների հարցերով պետական կոմիտեի հատուկ եզրակացության առկայության դեպքում միայն: Հայտարարել է Կոմիտեի նախագահ Իդայատ Օրուջևը:
Այս մասին հաղորդում է Թուրան գործակալությունը
Աղբյուրի փոխանցմամբ, 90-ականներին Ադրբեջանում կառուցվել են շատ մզկիթներ, և Կոմիտեի ղեկավարը հայտարարել է, որ սկսելու են արդեն իսկ կառուցված, բայց անօրինական մզկիթների օրինականացման գործընթաց: «Բոլոր անօրինական կառույցները մզկիթի անվան տակ պետք է քանդվեն»,- հայտարարել է Օրուջևը:
Փաստորեն Ադրբեջանի կրոնական կառույցների հարցերով կոմիտեի նախագահի խոսքերից կարելի է եզրակացնել, որ անօրինական կառույցները կարող են մզկիթի անվան տակ շահագործվել, նույնիսկ այլ նպատակներով, իսկ կոմիտեն հայտնաբերել է խնդիրը և փորձում է կարգավորել ու անօրինական կառույցների քանդումով փորձում է հարցը լուծել:
Կարելի է կարծել, որ մարդկանց մտածելակերպը, հավատը դեպի իրենց կրոնը այնքան մակերեսային ու արհեստական է, որ նույնիսկ մզկիթն է համարվում անօրինական:

Society 15:57 08/10/2010
Religious institutions in Azerbaijan may be repaired and constructed only if the state committee on religious institutions gives its approvement, Committee’s Chairman Idayat Orudjev declared, Turan agency reported.
According to the source in 90th many mosques were built in Azerbaijan, and the Committee Chairman stated that those illegally constructed mosques should be legalized. “All those illegal constructions under mosque names should be destroyed,” Orudjev said.
To conclude constructions in Azerbaijan may be built under a mosque name, they can have quite different mission, and the committee has just unveiled it and tries to solve the problem destroying them.
People’s faith to their religion is so superficial and artificial that they construct illegal buildings under mosque name.