Քաղաքական 16:15 11/10/2010
Այսօր Երևանում կայացած ասուլիսի ժամանակ լրագրողները Հայաստանի և Սլովենիայի նախագահներին խնդրեցին գնահատել տարածքային ամբողջականության և ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքների հարաբերակցությանը` հիմք ընդունելով Կոսովոյի անկախության փաստը և հանգամանքը, որ դա առաջին և վերջին դեպքը չէ:
Ի պատասխան Սլովենիայի նախագահ Դանիլո Թյիրկն ընդգծեց, որ երկու սկզբունքներն ինքնաբերաբար չեն գործում, այլ հաջորդում են մինչ այդ եղած որոշակի քայլերի ու իրադարձությունների: Հանգամանալից անդրադարձ կատարելով Սերբիայի կազմից Կոսովոյի դուրս գալու պատմությանը` ներառյալ արտաքին ռազմական միջամտությունն ու միջազգային վարչակազմի հաստատումը, Դանիլո Թյիրկն ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը խնդրի առնչությամբ խորհրդատվական որոշման մեջ խուսափել է խոսել հայ լրագրողների բարձրացրած հարցի մասին` միաժամանակ փաստելով, որ Կոսովոյի անկախության հռչակումը չի հակասում միջազգային իրավունքին:
«Թե տարածքային ամբողջականության, թե ինքնորոշման սկզբունքը ինքնին և ինքնաբերաբար չեն գործում: Յուրաքանչյուր դեպք առանձին է և առանձնահատուկ, և յուրաքանչյուր դեպքի համար պահանջվում են լուծումներ, որոնք կհամապատասխանեն և միջազգային իրավունքի նորմերին, և տվյալ իրավիճակի առանձնահատկություններին»,- եզրափակեց Սլովենիայի նախագահը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գնահատականը հետևյալն էր.«Խորապես համոզված եմ, որ ինքնորոշման յուրաքանչյուր դեպք յուրահատուկ է, և չի կարելի բոլոր դեպքերը մի սանրի տակով անցկացնել: Բայց իրավական որոշումները պետք է բխեն նույն սկզբունքից»:
Նա հիշեցրեց, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը Կոսովոյի գործը քննում էր մեկ հարցի պատասխան տալու համար. «Միակողմանի ինքնորոշման հռչակումը հակասո՞ւմ է միջազգային իրավունքին, թե՞ ոչ: Պատասխանը եղավ` ոչ, չի հակասում»:
Անդրադառնալով ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության նախապատմությանը` Նախագահ Սարգսյանը հիշեցրեց խորհրդայնացման տարիներին Արցախն Ադրբեջանին բռնակցելու և ԽՍՀՄ փլուզման ընթացքում ԼՂ բնակչության միակողմանի ինքնորոշվելու փաստերը:
«Այնսիքն` գործել են միջազգային իրավունքին համահունչ»,- ընդգծեց հանրապետության ղեկավարն ու հիշեցրեց, որ ի պատասխան Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ուղղված պատերազմ սանձազերծեց, որտեղ «ղարաբաղցիները Հայաստանի և հայ ժողովրդի օգնությամբ հաղթանակ տարան»:
Նախագահ Սարգսյանի խոսքով, Կոսովոսի և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրներում էական տարբերությունը հենց այդ է. «Լեռնային Ղարաբաղը հաղթել է սեփական ուժերով, առանց ՆԱՏՕ-ի օգնության, և այժմ համբերատար սպասում է այն պահին, երբ միջազգային հանրությունը կճանաչի նրա միակողմանի հռչակած անկախությունը»:
Տեղեկացնենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը ռազմական փուլը ծագել է 1991թ., երբ ի պատասխան ԼՂ բնակչության ինքնորոշման պահանջի, ադրբեջանական իշխանությունները փորձեցին հարցը լուծել` խորհրդային անվտանգության ուժերի (ԿԳԲ-ի հատուկ ջոկատներ) կողմից անձնագրային ռեժիմի իրականացման քողի տակ էթնիկ զտումներ իրականացնելով և լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսելու ճանապարհով, որը բերեց հազարավոր զոհերի եւ զգալի նյութական կորուստների: 1994թ. կնքվեց զինադադար: Ներկայումս հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ բանակցությունները ընթանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա) միջնորդությամբ`2007 թ. նոյմբերին վերջիններիս կողմից ներկայացված մադրիդյան առաջարկությունների հիման վրա:
Ադրբեջանը մինչ այսօր չի կատարում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1993 թ. 4 բանաձևերը` շարունակելով տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքի հրահրումը և կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքը:

Политика 16:50 11/10/2010
В ходе совместной пресс-конференции президентов Армении и Словении в Ереване журналисты попросили оценить соотношение принципов территориальной целостности и права на самоопределение с учетом факта независимости Косово, и того, что это не единичный случай.
В ответ на это президент Словении Данило Тюрк заметил, что оба принципа не действуют самопроизвольно, они следуют за определенными событиями, имевшими место до того. Подробно описав процесс выхода Косово из состава Сербии, включая внешнее военное вмешательство и установление международной администрации, Данило Тюрк обратил внимание на то обстоятельство, что международный суд ООН в своем консультативном решении по вопросу Косово не затрагивает вопрос, поставленный армянскими журналистами, но, в то же время, констатирует, что провозглашение независимости Косово не противоречит международному праву.
“Как принцип территориальной целостности, так и принцип самоопределения не действуют самостоятельно и самопроизвольно. Каждый случай является уникальным и особенным, и каждый случай требует решений, которые соответствуют как нормам международного права, так и специфике данной ситуации”, - резюмировал президент Словении.
Оценка президента Армении Сержа Саргсяна следующая: “Я глубоко уверен, что каждый случай самоопределения является уникальным, и нельзя все случаи сводить к одному. Но правовые решения должны вытекать из единого принципа”, - подчеркнул глава Армении.
Он напомнил, что международный суд ООН рассмотрел дело Косово для того, чтобы дать ответ на один вопрос: “Противоречит ли провозглашение независимости в одностороннем порядке международному праву или нет. Ответ был “нет, не противоречит”.
Говоря о предыстории карабахо-азербайджанского конфликта, президент С. Саргсян напомнил факты насильственной передачи Арцаха Азербайджану в годы советизации и одностороннего самоопределения населения Нагорного Карабаха в процессе распада СССР. “То есть, они действовали в соответствии с международным правом”, - подчеркнул глава государства и напомнил, что в ответ на это Азербайджан развязал войну против Нагорного Карабаха, в которой “карабахцы при поддержке Армении им армянского народа одержали победу”.
По словам С. Саргсяна, существенная разница в проблемах Косово и Нагорного Карабаха заключается именно в этом: “Нагорный Карабах победил своими силами, без поддержки НАТО, и сейчас терпеливо ждет того момента, когда международное сообщество признает провозглашенную им в одностороннем порядке независимость”.
Военная фаза Нагорно-Карабахского конфликта началась в 1991г., когда в ответ на требование населения НК на самоопределение, азербайджанские власти под видом осуществления паспортного режима попытались решить вопрос путем этнических чисток посредством советских сил безопасности (спецподразделения КГБ) и инициировали широкомасштабные военные действия, которые привели к многотысячным жертвам и значительному материальному ущербу.
В 1994г. было установлено перемирие. На данном этапе переговоры по урегулированию конфликта продолжаются при посредничестве Сопредседателей Минской Группы ОБСЕ (Россия, США, Франция) на основе представленных ими в ноябре 2007 г. мадридских предложений.
Азербайджан до сих пор не выполняет принятые в 1993 году 4 резолюции Совета Безопасности ООН, продолжая провоцировать в регионе гонку вооружений и грубо нарушать основополагающий принцип международного права о неприменении силы или угрозы силы.