Կ. Ավագյան. Դիտարկման հաջորդ փուլում ուսումնասիրության առարկա կդառնան Ադրբեջանի հսկողության տակ գտնվող ԼՂՀ տարածքները
Ինպես հայտնի է, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հոկտեմբերի 6-ից գտնվում էին տարածաշրջանում, որի շրջանակներում վերջիններս առանձին հանդիպումներ են ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ, այնուհետև մեկնեցին Ստեփանակերտ, որտեղ հանդիպում են ունեցել ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ԼՂ հիմնախնդրի հետ կապված հարցեր, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դաշտային առաքելության աշխատանքների հետ կապված խնդրներ: Հոկտեմբերի 12-ին առաքելության խումբն ավարտել է աշխատանքները:
Այս և մի շարք այլ հարցերի շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց է ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Կարեն Ավագյանի հետ:
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դաշտային առաքելության նպատակներին, նա նշեց, որ դրա հիմնական նպատակը տարածաշրջանի իրավիճակի ուսումնասիրությունն է՝ հիշեցնելով, որ եռանախագահներից երկուսը նոր են նշանակվել և իրավիճակին մանրամասն ծանոթ չեն:
«Այստեղ կարևոր է այն հանգամանքը, որ համանախագահները և՛ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, և՛ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հետ հանդիպումներում վերահաստատել են իրենց այն մտադրությունը, որ դիտարկման հաջորդ փուլում ուսումնասիրության առարկա կդառնան Ադրբեջանի հսկողության տակ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի տարածքները՝ Շահումյանը, Գետաշենը, Մարտակերտի արևելյան շրջանները, Մարտունաշենը: Նրանք շեշտել են, որ նաև կօգտագործեն առաջին իսկ հնարավորությունը` Նախիջևանում այցելելու հիմնահատակ ավերված Ջուղայի գերեզմանոցը, որտեղ ոչնչացվել են հայկական տասնյակ հազարավոր հուշարձաններ` միջնադարյան եզակի խաչքարեր»,- ընդգծեց Կ. Ավագյանը:
Նրա խոսքերով, հայկական կողմն ամեն քայլ ձեռնարկում է՝ ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ բանակցություններին դրական լիցքեր հաղորդելու համար, իսկ այն, որ համանախագահները հնարավորություն են ստացել ավելի անմիջական ձևով շփվելու արցախցիների հետ, դա միայն դրական երևույթ է:
«Եվ ընդհանրապես, որքան հաճախակի լինեն միջազգային հանրության ներկայացուցիչների այցերն Արցախ, որքան հաճախ վերջիններս հնարավորություն ստանան մոտիկից ծանոթանալ ժողովրդին, նրանց ապրելակերպին, պատմական ժառանգությանը, այնքան լավ»,- հավելեց Կ. Ավագյանը:

Politics 13:36 13/10/2010
“Next phase of field assessment mission to be committed in NK territories under Azerbaijani control”
Media publications have widely covered OSCE Minsk Group co-chairs regional meetings with Ilham Aliyev of Azerbaijan, Serzh Sargsyan of Armenia and Bako Sahakyan of Nagorno-Karabakh. During all those meeting NK conflict issues were highlighted, particularly, issues related to the OSCE MG field assessment mission activities. The mission finished its activities on October 12.
Panorama.am talked to National Assembly Deputy and Republican member Karen Avagyan about a range of issues related to the above mentioned topic.
NA Deputy said the OSCE MG field assessment mission targeted the study of the situation in the region, since two of the three co-chairs are recently appointed; hence they needed direct communication with the local conditions.
“The co-chairs told both Serzh Sargsyan and Bako Sahakyan that the next phase of the field assessment will be committed in the NK regions of Shahumyan, Getashen, Martakert, Martunashen, which are currently under Azerbaijan’s control. They stated the very first opportunity to visit annihilated Djugha’s cemetery in Nakhijevan will also be used,” K. Avagyan said.
According to the official, the Armenian side takes every initiative to contribute to the peaceful negotiations over the NK conflict, and it’s should be but praised that the co-chairs had opportunity to directly communicate with people of Artsakh.
“Generally, any chance to visit Artsakh, to get acquainted with their way of living, to communicate with them, to see their historical heritage should be hailed,” K. Avagyan said.