Գործում է կանխարգելման ազգային մեխանիզմը
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր մասնակցել է «Անի պլազա» հյուրանոցում հրավիրված միջազգային աշխատաժողովին, որը նվիրված էր խոշտանգումների կանխարգելման ազգային մեխանիզմների արդյունավետ ցանցի ստեղծման հարցերին։ Այս մասին տեղեկացնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից:
Կառավարության անունից վարչապետը ողջունել է շուրջ երեք տասնյակ երկրներից Երևան ժամանած աշխատաժողովի մասնակիցներին և նշել, որ Հայաստանը դեռևս 2006 թվականին է դարձել ՄԱԿ-ի «Խոշտանգումների և դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի ու պատժի այլ ձևերի դեմ» կոնվենցիայի կամընտիր արձանագրությանը մասնակից պետություն։
ՀՀ Ազգային Ժողովում կոնվենցիայի վավերացումից հետո մեր երկիրը մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը ճանաչել է կանխարգելման անկախ ազգային մեխանիզմ։ «Թե միջազգային և թե ներպետական մակարդակներում մենք ձգտում ենք հաշվի առնել միջազգային լավագույն փորձը։ Այդ տեսակետից խիստ օգտակար կլինի այսօրվա աշխատաժողովը», - ընդգծել է Տիգրան Սարգսյանը։
ՀՀ վարչապետը բեղմնավոր աշխատանք է մաղթել աշխատաժողովի մասնակիցներին և համոզմունք հայտնել, որ փորձի փոխանակումը կհուշի, թե մեր երկիրն ինչ լրացուցիչ միջոցների գործադրմամբ կարող է բարձրացնել խոշտանգումների կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործունեության արդյունավետությունը։

Economy 14:54 13/10/2010
Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan participated today at the international workshop held in “Ani Plaza” hotel dedicated to the issues on creation of effective network of national mechanisms for prevention of tortures, governmental press office informed.
On behalf of the government the Prime Minister welcomed the participants of the workshop who arrived in Yerevan and noted that still in 2006 Armenia became a state participating in UN’s “Against Tortures and Severe, Inhumane or Humiliating Attitude and Punishments” convention’s declaration.
After the ratification of the convention in the National Assembly our country recognized the institute of human rights as independent national preventive mechanism. “Both in international and inner-state levels we are trying to take into consideration the best international experience. From that viewpoint today’s workshop will be very useful,” Tigran Sargsyan said.
The Prime Minister wished fruitful work to the participants of the workshop and expressed assurance that exchange of experience will hint with the usage of what additional means our country may increase the efficiency of national mechanism of prevention of tortures.