«Դու մենակ չես…միասին կհաղթենք». Հիվանդ երեխան բուժում կստանա Մոսկվայում
Մանկապատանեկան ֆիլմերի 6-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում Հայաստան է այցելել բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ուռուցքաբան, ՌԴ մանկական հեմատոլոգիայի, ուռուցքաբանության և իմունոլոգիայի գիտական կենտրոնի փոխտնօրեն Ալեքսեյ Մասչանը:
«Դու մենակ չես…միասին կհաղթենք» անվճար ակցիայի շրջանակներում այսօր Երևանի Մուրացան քիմիոթերապիայի կլինիկայում 7 հիվանդ երեխա բուժզննում է անցել պրոֆեսորի մոտ:
«Նրանցից երկուսի վիճակը բավականին ծանր է: Նրանցից մեկին մենք առաջարկել ենք բուժում ստանալու համար գալ Մոսկվա, իհարկե, ամբողջ ծախսերը մենք վերցնում ենք մեզ վրա: Մենք ունենք այդ հնարավորությունը»,- այս մասին ասուլիսում ասաց Ալեքսեյ Մասչանը:
Նա ասաց, որ հանդիպել է իր հայ գործընկների հետ ու քննարկել, թե ինչպես է զարգանում հեմատոլոգիայի ոլորտը Հայաստանում:
«Ոլորտը զարգանում է բավականին լավ: Համեմատելով այսօրվա վիճակն ու տաս տարի առաջ տիրող վիճակը, տեսնում եմ մեծ առաջընթաց: Հայ բժշիկները տեղյակ են այս ոլորում աշխարհում տեղի ունեցող զարգացումներին ու աշխատում են հետ չմնալ»,- ասաց նա ու հավելեց, որ հետագա զարգացումը մի քիչ ավելի բարդ կլինի, քանի որ հարկավոր են այնպիսի փոփոխություններ, ենթակառուցվածքների զարգացման համար անհրաժեշտ ներդրումներ, որոնք, ցավոք, դեռևս Հայաստանում չկան:
Նշենք, որ Մանկապատանեկան ֆիլմերի 6-րդ միջազգային փառատոնի կազմակերպիչն է Երեխաների և պատանիների համար կինոյի և հեռուստատեսության զարգացման «Ռոլան Բիկով» հիմնադրամը: Փառատոնն անց է կացվում ՀՀ նախագահի և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:
Փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Նելլի Ալելովան ասաց, որ «Ռոլան Բիկով» հիմնադրամը շարունակելու է «Դու մենակ չես…միասին կհաղթենք» ակցիան: «Ակցիայի նպատակն է լինելու օգնության ձեռք մղել նրանց, ովքեր ունեն դրա կարիքը, փնտրել ու գտնել այնպիսի ոլորտներ, որտեղ խնդիր կա ու օգնել նախ և առաջ անապահով ընտանիքների երեխաներին, հիվանդ երեխաներին»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ Մանկապատանեկան ֆիլմերի 6-րդ միջազգային փառատոնը մեկնարկել է հոկտեմբերի 12-ին: Փառատոնին մասնակցելու նպատակով Երևան են ժամանել կինեմատոգրաֆիայի, մուլտիպլիկացիայի և մշակույթի ոլորտի անվանի գործիչներ աշխարհի տարբեր երկրներից: Փառատոնը Երևանում կավարտվի հոկտեմբերի 16-ին, սակայն դրան կհաջորդի փառատոնի շրջագայությունը ՀՀ մարզերով, որը կշարունակվի 40 օր:

Здоровье 18:50 15/10/2010
Доктор медицинских наук, профессор, онколог, заместитель директора центра детской гематологии, онкологии и иммунологии РФ Алексей Масчян сегодня в клинике химиотерапии “Мурацан” Еревана бесплатно проконсультировал 7 больных детей из Армении в рамках программы “Ты не один…вместе мы победим” 6-го международного фестиваля детско-юношеских фильмов.
“Состояние двоих детей довольно тяжелое. Одному из них мы посоветовали приехать на лечение в Москву, кончено, все расходы мы берем на себя. Унас есть такая возможность”, - обещал врач.
Он рассказал, что встретился с армянскими коллегами и обсудил вопросы развития сферы в Армении.
“Сфера развивается достаточно успешно. Сравнивая сегодняшнее состояние с тем, что было 10 лет назад, я вижу большой прогресс. Армянские врачи в курсе развитий данной отрасли в мире, и они стараются не отставать”, - сказал он и добавил, что дальнейшее развитие будет сложнее, поскольку нужны такие изменения, такие инвестиции для рзвития инфраструктур, которые пока в Армении не реализованы.
Напомним, что организатором международного фестиваля детско-юношеских фильмов является фонд “Ролана Быкова”.
Художественный руководитель фестиваля Нелли Алелова сообщила, что фонд продолжит акцию “Ты не один…вместе победим”. “Цель акции – протянуть руку помощи тем, кто в этом нуждается, искать и находить такие сферы, где есть проблемы, и помогать в первую очередь детям из необеспеченных семей, больным детям”, - сказала она.
Напомним, что фестиваль детско-юношеских фильмов начался 12 октября. Для участия в фестивале в Ереван прибыли кинематографисты и мультипликаторы из разных стран. Фестиваль продлится в Ереване до 16 октября, но после этого он продолжит работу в областях республики еще в течение 40 дней.