Մշակույթ 13:08 15/10/2010
Առաջին անգամ երկու հայկական մրցանակակիր վավերագրական ֆիլմեր, առաջիկա երկու կիրակի օրերին կցուցադրվեն ԱՄՆ հանրային Փի Բի Էս (PBS) հեռուստատեսությամբ:
Այս մասին հայտնում են Բարս Մեդիա ընկերությունից:
Կիրակի, հոկտեմբերի 17-ին Փի Բի Էս- ի հեռուստակայանները ԱՄՆ ողջ տարածքում կներկայացնեն «Հայաստանի վերջին լարախացը»` ջերմ, խոհական, գեղեցիկ պատմություն լարախաղացների մեռնող արվեստի, երկու հին վարպետների շարունակական մրցակցության իրենց միակ աշակերտի նկատմամբ փայփայած հույսերի մասին: Ֆիլմ այս տարի «Ոսկե Ծիրան» փառատոնում արժանացել է Լավագույն Հայկական ֆիլմ մրցանակին, իսկ «Ռոսիա» վավերագրական ֆիլմերի փառատոնում՝ «Լավագույն լիամետրաժ վավերագրական ֆիլմ» 7 «Սցենարի լավագույն զարգացում» մրցանակներին: Այն արդեն ցուցադրվել է Ճապոնական Էն Էյջ Քեյ (NHK), Շվեդական Էս Վի Թի (SVT) և այլ մի շարք եվրոպական հեռուստաալիքներով:
Հաջորդ կիրակի, հոկտեմբերի 24-ին նույն հեռուստակայանները կցուցադրեն «Պատմություններ պատերազմի 7 խաղաղության օրերից» կինոնկարը, որ ներկայացնում է Արցախյան պատերազմի ընթացքում խրամատների մեջ տարիներ անցկացրած մարտիկների կյանքի մասին: Այս ֆիլմն արդեն ցուցադրվել է Բի-Բի-Սի, ԱՌՏԵ և այլ միջազգային հեռուստաընկերությունների կողմից` արժանանալով ավելի քան 20 մրցանակների` ներառյալ FIPRESCI-ի` Կինոքննադատների միջազգային ֆեդերացիայի մրցանակը, իսկ եւ Նյու-Յորքի Տրիբեկա Ֆիլմերի փառատոնում ֆիլմի ռեժիսոր Վարդան Հովհաննիսյանին շնորհվեց «Վավերագրական Ֆիլմերի Լավագույն Նոր Ռեժիսոր» մրցանակը:
«Հայաստանի վերջին լարախաղացը» երիտասարդ ռեժիսորներ Իննա Սահակյանի և Արման Երիցյանի համատեղ աշխատանքն է: Երկու հեղինակներն էլ մի քանի վավերագրական ֆիլմեր են ստեղծել վերջին տասնամյակում: Ի. Սահակյանը հեղինակել է ավելի քան 10 սոցիալական վավերագրություններ հայկական հեռուստատեսության համար և համագործակցել իբրև ռեժիսորի ասիստենտ «Պատմություններ պատերազմի և խաղաղության օրերից» ֆիլմում: Ա.Երիցյանը ղեկավարել է մի շարք մրցանակակիր վավերագրական ֆիլմեր, ներառյալ «Բաց երկնքի տակ» և «Մնաս բարով Ֆելլինի» կինոֆիլմերը:
Փետրվար ամսից նախատեսվում է նաև ֆիլմերի լայնէկրան ցուցադրումը Հայաստանի կինոթատրոններում:
Երկու ֆիլմերն էլ ստեղծվել են Բարս Մեդիա ընկերությունում, որը հիմնադրվել է 1993 թ. Վարդան Հովհաննիսյանի կողմից: Բարս Մեդիա-ն մասնագիտանում է մարդկային պատմությունների, մշակույթի և պատմության, ինչպես նաև այլ սոցիալական խնդիրների վերաբերյալ վավերագրությունների ստեղծման մեջ: Ներկայումս ընկերությունը պատրաստում է վավերագրական ֆիլմեր Աֆրիկայում, Ռուսաստանում և Աֆղանստանում:

Culture 13:17 15/10/2010
Two top Armenian documentaries – both award-winning human stories – will be shown on public television (PBS) in the US over the next two Sundays.
On Sunday October 17, Public Television stations around the country will show “The Last Tightrope Dancer in Armenia,” a warm, thoughtful, beautifully-shot story about the dying art of tightrope dancers, and the continuing competition and camaraderie between two old masters, and the hopes they place on one young artist. This year in Golden Apricot film received The Best Armenian Film award, as well us “Best Feature Length Documentary” and special award for Search of Original Scenario of Nonfiction Film at the “Russia” Documentary Film Festival in Yekaterinburg. Film already has been shown on NHK (Japan), SVT (Sweden) and other European channels.
On Sunday October 24, the same public television stations will screen “A Story of People in War and Peace,” a passionate film that follows the lives of soldiers and nurses who spent years in the trenches during the Karabakh war. The film has already screened on BBC, ARTE and other international channels, and has won over 20 awards including the FIPRESCI (International Federation of Film Critics) prize. For its director, Vardan Hovhannisyan, the film also garnered a Best New Documentary Filmmaker Prize at the Tribeca Film Festival in New York.
“The Last Tightrope Dancer” is the acclaimed work of two young filmmakers -- Inna Sahakyan and Arman Yeritsyan.  Both have produced several documentaries over the last decade. Sahakyan has directed more than 10 social documentaries for Armenian television and worked as assistant director on “A Story of People in War and Peace.” Yeritsyan has directed a number of award-winning documentaries including, “Under the Open Sky” and “Goodbye Fellini.”
Both films are produced by Bars Media, which was established by Vardan Hovhannisyan in 1993. Bars Media specializes in making documentaries about human stories, culture, history and other social issues. The studio currently develops documentary films in Africa, Russia and Afghanistan.
The Public Television showings on October 17 and 24 offer a unique opportunity for the Armenian-American public and the public at large to enjoy these excellent productions.