Վ.Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանում բացվեց վրացագիտության կենտրոն
Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանում այսօր տեղի ունեցավ վրացագիտության կենտրոնի և վրացերենի լսարանի բացման արարողությունը: Կենտրոնի բացմանը մասնակցում էր Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը և Վրաստանի Կրթության և գիտության նախարար Դիմիտրի Շաշկինը, Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի ռեկտոր Սուրեն Զորյանը, Թբիլիսիի  պետական համալսարանի ռեկտոր Ալեքսանդր Կվիտաշվիլին:
Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի ռեկտոր Սուրեն Զորյանը նշեց, որ կենտրոնի հիմնական նպատակն այն է, որ  ՀՀ բուհերում սովորող Վրաստանի քաղաքացի, ազգությամբ հայ ուսանողների համար կրթական օջախ լինի, ինչպես նաև ստեղծել հնարավորություններ վրացական մշակույթի, լեզվի, պատմության ուսումնասիրման համար:
Վրաստանի ԿԳ նախարար Դիմիտրի Շաշկինը նշեց, որ այս կենտրոնը խորհրդանշում է այն բարեկամական հարաբերությունները, որոնք կան երկու երկրների միջև: «Վրաստանի համար շատ կարևոր է այս կենտրոնի բացումը այսքան հարգված ուսումնական հաստատությունում»,- ասաց նա և հավելեց, Թբիլիսիի  պետական համալսարանում նույնպես գործում է հայերեն լեզվի կենտրոն: «Ես համոզված եմ, որ այս երկու կենտրոնների միջև կլինի սերտ համագործակցություն»,- ասաց նա: Դ. Շաշկինի խոսքով, այս կենտրոնի բացման գաղափարը ծագել է մոտ 4 ամիս առաջ ՀՀ ԿԳ նախարարի հետ հանդիպման ընթացքում: «Ես շնորհակալություն եմ հայտնում ՀՀ ԿԳ նախարարին այս կարճ ժամանակաշրջանում այս գաղափարը իրագործելու համար»,- հավելեց նա:
ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը կարևորելով վրացագիտության կենտրոնի և վրացերենի լսարանի բացումը, նշեց, որ համալսարանում դասավանդվում են 20-ից ավելի լեզուներ, սակայն մինչև այժմ հնարավորություն չի եղել սովորել մեր բարեկամների լեզուն` վրացերենը: «Վրաց լեզվի ուսուցման հնարավորությունը Հայաստանում կնպաստի մեր երկու երկրների մշակույթների առավել  ներթափանցմանը, փոխադարձ շփումներին, կնպաստի հատկապես երիտասարդների առավել սերտ համագործակցմանը: ՀՀ-ում սովորում են վրաստանի քաղաքացի ազգությամբ հայ ուսանողներ և իրենց ուսումնառության ընթացքում նրանք կտրված են լինում վրացերենի ուսումնասիրման հնարավորությունից, այս կենտրում մենք կստեղծենք պայմաններ, որպեսզի նրանք կարողանան իրենց մասնագիտական կրթության զուգահեռ այստեղ սովորել նաև վրացերեն»,- հավելեց նա:
Թբիլիսիի  պետական համալսարանի ռեկտոր Ալեքսանդր Կվիտաշվիլի խոսքով, իրենց համալսարանում հայերեն ուսուցանվում է 1922 թվականից: «Ես շատ ուրախ եմ, որ այսօրվանից Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանում գործելու է վրացերենի կենտրոն, մենք պատրաստակամ ենք օգնել այս կենտրոնի աշխատանքները կազմակերպելու գործում»,- հավելեց նա:
Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի ռեկտոր Սուրեն Զորյանը Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարին պարգևատրեց ԵՊԼՀ-ի բարձագույն պարգև հանդիսացող մեդալով, ինչպես նաև ԵՊԼՀ-ի խորհրդանիշով հատուկ նվերով:

Образование 15:03 15/10/2010
В государственном лингвистическом университете имени Брюсова в Ереване открылся центр грузиноведения. На церемонии открытия присутствовали министр образования и науки Армении Армен Ашотян и министр образования и науки Грузии Дмитрий Шашкин, ректор университета Сурен Золян, ректор тбилисского государственного университета Александр Квиташвили.
По словам ректора лингвистического университета, создание центра преследует две цели - создать очаг образования для армян из Грузии, а также создать возможность для местных студентов изучить грузинский язык, культуру и историю.
По словам министра образования Грузии Д.Шашкина, центр символизирует те дружественные отношения, которые есть между двумя странами. “Для Грузии очень важно открытие такого центра в столь престижном вузе”, - сказал он и добавил, что в тбилисском университете также действует центр армянского языка. “Я уверен, что между этими двумя центрами будет тесное сотрудничество”, - сказал он. По словам Д. Шишкина, идея открытия данного центра родилась всего четыре месяца тому назад во время официальной встречи министров образования двух стран. “Я благодарен министру образования Армении за то, что он реализовал эту идею в столь короткий период”, - сказал он.
Министр образования Армении Армен Ашотян отметил, что в лингвистическом университете Армении преподается более 20-и языков, однако, до сих пор не было возможности изучать язык наших непосредственных соседей.
“Возможность изучения грузинского языка в Армении будет способствовать большему проникновению культур наших народов, взаимному общению, будет содействовать более тесному сотрудничеству молодежи”, - сказал он.
Ректор тбилисского университета проинформировал, что армянский язык у них преподается с 1922 года.
Ректор лингвистического университета С. Золян вручил министру образования и науки Грузии высшую медаль университета - специальный сувенир с символикой университета.