Մշակույթ 13:20 16/10/2010
Արվեստի շուկայում հայտնի մեգադիլեր, աշխարհահռչակ կոլեկցիոներ և արվեստի գիտակ Լարի Գագոսյանը ճանաչվել է արվեստի աշխարհում ամենաազդեցիկ մարդը: ArtReview ամսագրի կողմից կազմված 2010 թվականի համաշխարհային արվեստում ամենաազդեցիկ մարդկանց վարկանշային ցուցակում ընդգրկված է 100 անուն:
Լարի Գագոսյանը արդեն 2004 թ. զբաղեցել է արվեստի աշխարհում ամենաազդեցիկ մարդկանց վարկանշային ցուցակի առաջին հորիզոնականը, իսկ նախորդ տարի նա 5-րդ տեղում է եղել: Ըստ ամսագրի, Գագոսյանի` վարկանշային ցուցակում դիրքերը բարելավելուն նպաստել է այս տարի Փարիզում նոր պատկերասրահի բացումը, ինչպես նաև մի քանի հայտնի ցուցահանդեսների կազմակերպումը:
Art շուկայի թագավոր Լարի Գագոսյանը ժամանակակից արվեստի Gagosian Gallery ցանցերի սեփականատերն է:
Նա ծնվել է 1945 թվականին Լոս Անջելեսում, իսկ նրա տատիկն ու պապիկը ծնունդով Երևանից են: Նա սովորել է Կալիֆորնիայի համալսարանի անգլիական և ամերիկյան գրականության ֆակուլտետում: «Ես իմ գործունեությունը սկսել եմ 1970 թվականին Սանտա-Մոնիկայում` պոստերներ վաճառելով: Ես դրանք գնում էի 2-3 դոլորավ, տեղադրում այլումինե շրջանակների մեջ ու վաճառում 15 դոլարով»,- պատմել է նա:

Культура 13:39 16/10/2010
Мегадилер, коллекционер и знаток искусства Ларри Гагосян признан самым влиятельным человеком в мире современного искусства по версии британского журнала ArtReview. Рейтинговый список самых влиятельных людей искусства журнала включает 100 имен.
В первую пятерку рейтинга-2010 вошли также Ганс Ульрих Обрист и Иван Вирт (Швейцария), Давид Цвирнер (ФРГ) и еще один американец - Гленн Д. Лоури.
Ларри Гагосян уже лидировал в этом списке в 2004 году. В прошлом году он был на 5-ом месте. По мнению журнала, в этом году его позиции вновь укрепились благодаря открытию в Париже новой галереи и организации ряда известных выставок.
Король art рынка Ларри Гагосян является владельцем сети галерей современного искусства Gagosian Gallery.
Он родился в 1945 году в Лос-Анджелесе, образование получил на факультете английской и американской литературы университета Лос-Анджелеса.
“Я начал свою деятельность в 1970 году в Санта-Монике с продажи постеров. Я их покупал за 2-3 доллара, вставлял в алюминиевые рамки и продавал за 15”, - рассказал Л. Гагосян.