Հասարակություն 10:55 18/10/2010
«Հզոր Թուրքիա» կուսակցության (ՀԹԿ - GTP) նախագահ Թունա Բեքլևիչը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև արձանագրությունների ստորագրումից մեկ տարի անց իրենք ստեղծել են հայ-թուրքական բարեկամության խումբ: 500 հայ և թուրք երիտասարդներից կազմած բարեկամության այդ խմբի նպատակն է գործել հանուն հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման:
«Այդպիսի խումբ ձևավորելու միտք հղացել էր դեռևս 6 ամիս առաջ: Մեր գիտակցմամբ` երկու հասարակություններում էլ նման պահանջն ունեն: Եվ մենք որոշեցինք կյանքի կոչել այդ միտքը: Մեր արտգործնախարարության պաշտոնյա Բայբարս Օրսեքի պատվիրակության հետ մեկնեցինք Երևան: Այնտեղ հանդիպումներ ունեցանք ավելի քան 40 հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարների հետ:
Այդ այցերից հետո էլ իշխանական «Արդարություն և զարգացում» (ԱԶԿ-AKP) և ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական» կուսակցությունների երիտասարդական թևերի մասնակցությամբ հիմնեցինք մեր այս խումբը»,- ըստ թուրքական «Հաբերգեչ» (Habergec) լրատվական կայքի` նշել է «ՀԹԿ»-ի ղեկավար Թունա Բեքլևիչը:

Society 12:03 18/10/2010
Leader of “Strong Turkey” Party (GTP) Tuna Beklevic announced that Armenian-Turkish friendship group has been established a year after Armenia and Turkey signed the protocols. The group, uniting 500 Armenian and Turkish youths, aims at promoting the Armenian-Turkish normalization process.
“We decided to establish the group still 6 months ago. We think both societies need this, so we felt determined to call the plan to life. We left for Yerevan with the Turkish Foreign Ministry official Baybars Orsek and had meetings with the heads of over 40 NGOs there. Following the visit, the group has been formed,” Habergec news website quoted Beklevic as saying.