Օրվա մամուլ 11:27 19/10/2010
Նշելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի քննարկումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափից տեղափոխի եվրոպական այլ քաղաքական կառույցներ` ՄԱԿ, Եվրոպայի խորհուրդ, «Голос Армении»-ն գրում է, որ շփման գծում ադրբեջանական կողմի հատուկ սադրանքների նպատակն է ցույց տալ Մինսկի խմբի գործունեության անարդյունավետությունը: 2005թ-ին ԵԽԽՎ-ում որոշում կայացվեց ստեղծել Լեռնային Ղարաբաղի հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողով, որի անդամն էր նավթային խոշոր ընկերությունների շահերի կրող Դեյվիդ Աթքինսոնը: 2008թ-ին հանձնաժողովի գործունեությունը սառեցվեց:
Հոդվածագիրը նշում է, որ եթե Մինսկի խումբը փորձում է քիչ թե շատ հավասարակշռված քաղաքականություն վարել ԼՂ հարցում, ապա եվրոպական այլ կառույցները նույնիսկ չեն էլ փորձում հավասարակշռված քաղաքականության տեսիլք ստեղծել: Հոդվածագիրը նշում է, որ ԵԽԽՎ-ի ներկայիս թուրք նախագահ Մեվլութ Չավուշօղլուն կրկին ցանկանում է վերսկսել հանձնաժողովի գործունեությունը, իսկ սույն թվականի նոյեմբերից մինչև 2011թ-ի մայիսը եվրոպական մեկ այլ կառույցի` Եվրոպայի խորհրդի նախարարների հանձնաժողովի նախագահությունը կստանձնի Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն: Այսպիսով` ադրբեջանական կողմին ավելի քան շահավետ է դուրս բերել ԼՂ հարցի քննարկումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափից:

Пресса дня 11:37 19/10/2010
Газета «Голос Армении» пишет, что цель провоцируемых Азербайджаном на линии соприкосновения столкновений заключается в том, чтобы показать неэффективность деятельности Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахской проблемы, поскольку Баку предпринимает все возможные действия для переноса вопроса из нынешнего формата в другие политические структуры - ООН, СЕ.
В 2005 году в ПАСЕ было принято решение создать временную комиссию по вопросу Нагорного Карабаха, членом которой являлся представитель интересов крупнейших нефтяных компаний Девид Аткинсон. В 2008 году деятельность комиссии была заморожена.
Автор статьи отмечает, что если Минская группа пытается вести более или менее сбалансированную политику в вопросе карабахского урегулирования, то того же нельзя сказать и других европейских организациях. Газета отмечает, что нынешний председатель ПАСЕ, представитель Турции Мевлют Чавушоглу пытается реанимировать деятельность комиссии. Кроме того, с ноября 2010 года по май 2011-го председательство в министерском комитете СЕ перейдет к министру иностранных дел Турции Ахмеду Давудоглу.