Թուրքիայի պատվիրակները հասան Երևան
Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանն այսօր առանձնազրույց է ունեցել Թուրքիայի Վճռաբեկ դատարանի հանրային դատախազներ Ահմեդ Թասյուրտին և Օմար Յանարինի հետ: Հիշեցնենք, որ այսօր առավոտյան մեկնարկած Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի 5-րդ լիագումար նիստին ներկա չեն եղել: Գլխավոր դատախազը լրագրողներին ասել էր, որ զուտ տեխնիկական պատճառներով թուրք ներկայացուցիչները չեն կարողացել հասնել Երևան, ապա հույս էր հայտնել, որ նրանք հաջորդ նիստերին կհասցնեն մասնակցել:
Գխավոր դատախազության մամուլի ծառայության տեղեկացմամբ, հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են հանցավորության դեմ պայքարում համագործակցությունը, երկու ժողովուրդների միջև բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումը: Ա.Հովսեփյանը հույս է հայտնել, որ անմիջական և անհատական շփումները կնպաստեն երկու երկրների իրավապահ մարմինների միջև համագործակցության ձևավորմանը:
Ա.Հովսեփյանն ընդունել է նաև Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Ցելլի գլխավոր դատախազ Հարալդ Ռենջին: Քննարկվել են համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Գերմանիայի և Թուրքիայի պատվիրակները Հայաստան են ժամանել մասնակցելու հոկտեմբերի 19-21-ը Երևանում կայանալիք Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի 5-րդ լիագումար նիստի աշխատանքներին:

Генеральный прокурор Армении принял прокуроров из Турции
Генеральный прокурор Армении Агван Овсепян принял сегодня общественных прокуроров Кассационного суда Турции Ахмеда Тасюрта и Омара Янарина. Об этом сообщает пресс-служба генпрокуратуры Армении.
Напомним, что представители Турции не смогли принять участие в сегодняшнем заседании Консультативного совета прокуроров Европы, поскольку не успели приехать в Ереван к началу заседания. Как сообщил утром журналистам А.Овсепян, турецкие прокуроры не смогли прибыть в Ереван вовремя по техническим причинам, а затем выразил надежду, что они смогут принять участие в следующих заседаниях.
В ходе встречи стороны обсудили важность сотрудничества в борьбе с преступностью, а также установления добрососедских отношений между Арменией и Турцией. А.Овсепян выразил надежду, что непосредственные и личные контакты будут способствовать формированию сотрудничества между правоохранительными органами двух стран.
Согласно пресс-службе, А.Овсепян принял также генерального прокурора Целля Германской Федеративной республики Харальда Ренджа, с которым обсудил вопросы сотрудничества.
Прокуроры из Германии и Турции прибыли в Ереван для участия в 5-ом пленарном заседании Консультативного совета прокуроров Европы, который проходит в Ереване с 19 по 21 октября.