Իրանին մեղադրում են Համիդ Կարզայի աշխատակազմի ղեկավարին կաշառելու մեջ
Աֆղանստանի նախագահ Համիդ Կարզայի աշխատակազմի ղեկավար Ումար Դաուձան պարբերաբար գումարներ է ստանում Իրանի ղեկավարության կողմից, որն այդպիսով ցանկանում է հզորացնել իր ազդեցությունը Աֆղանստանում, միաժամանակ սեպ խրելով աֆղանական իշխանությունների ու արեւմտյան տերությունների միջեւ:
Այս մասին գրում է հեղինակավոր «The New York Times» պարբերականը:
Թերթը հղում է անում բարձրաստիճան աֆղան չինովնիկի վկայություններին, ով տեսել է, թե ինչպես Աֆղանստանում Իրանի դեսպանը Դաուձայի հետ իր հերթական հանդիպման ժամանակ վերջինիս փոխանցել է եվրոներով լեցուն մի փաթեթ: Թերթի գնահատմամբ, խոսքը գնում է Իրանի կողմից Կարզայի աշխատակազմի ղեկավարին փոխանցած մոտ 1 մլրդ դոլարի մասին:
Ըստ տեղեկատվության, ստացված գումարները իբր գնում են հատուկ հիմնադրամ, որտեղից Կարզայն ու իր աշխատակազմի ղեկավարը գումարներ են հատկացնում տարաբնույթ չինովնիկների, տեղի ցեղախմբերի ղեկավարներին, ինչպես նաեւ «Թալիբան» շարժման որոշ ներկայացուցիչներին, Աֆղանստանի իշխող վարչակազմին վերջիններիս հավատարմությունը ապահովելու նպատակով:

Bundles of crash for Iranian influence in Afghanistan
Iranian officials have been handing bundles of cash to Hamid Karzai's chief of staff as part of an effort to gain influence in Afghanistan and sideline NATO, according to Afghan and western sources in Kabul.
The payments, which officials say total millions of dollars, go into a secret fund used by Umar Daudzai and Karzai, the Afghan president, to pay Afghan politicians, tribal elders and even Taliban commanders to secure their loyalty, states the report.
"It's basically a presidential slush fund," a western official said. "Daudzai's mission is to advance Iranian interests."
The Iranian payments are intended to secure the allegiance of Daudzai, a former ambassador to Tehran, who consistently advocates an anti-western line to Karzai, the officials said. An aide to Daudzai dismissed the allegations as "rubbish."