Մեկնարկում է «Նռան հատիկ» հանրապետական մանկապատանեկան թատերական 10-րդ փառատոնը
Այսօր մեկնարկում է «Նռան հատիկ» հանրապետական մանկապատանեկան թատերական 10-րդ փառատոնը, որը շարունակվելու է մինչև հոկտեմբերի 31-ը:
Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց Ա. Իսահակյանի անվան գրադարանի տնօրենի օգնական Հասմիկ Տոնոյանը: Նա նշեց, որ այս տարի փառատոնը նվիրված է Ավետիք Իսահակյանի ծննդյան 135 ամյակին:
Նրա խոսքով, այս տարի փառատոնին մասնակցում է 31 թատերախումբ` Իրանից, Լեռնային Ղարաբաղից, Ջավախքից, Երևանից և հանրապետության տարբեր մարզերից: Փառատոնի ընթացքում ներկայացվելու է 28 ներկայացում:
«Փառատոնի նպատակն է աջակցել թատերական արվեստի զարգացմանն ու ավանդույթների ձևավորմանը, համախմբել և համակարգել գործող մանկապատանեկան թատերախմբերը, աջակցել նորերի ստեղծմանն ու կայացմանը»,-ասաց Հ. Տոնոյանը:
Ներկայացումները ցուցադրվելու են «Մետրո» թատրոնում, Համազգային պետական թատրոնում, Ա. Շիրակացու անվան ճեմարանի դահլիճում, Երևանի մանկական գեղագիտական ազգային կենտրոնում: Ներկայացումների տոմսերը դպրոցներում անվճար բաժանվելու են աշակերտներին:
Հասմիկ Տոնոյանը հիշեցրեց, որ փառատոնի նախընտրական փուլն անցկացվել է ապրիլ –հունիս ամիսներին, որի ընթացքում ներկայացված 43 ներկայացումից ընտրվել է 31-ը:
Նշենք, անցած 10-ը տարիների ընթացքում փառատոնին մասնակցել են ավելի քան 100 թատերախմբեր` 225 ներկայացումներով:
Փառատոնի կազմակերպիչներն են ՀՀ մաշկույթի նախարարությունը, Ա. Իսկահակյանի գրադարանը, «Նախաբեմ» կրթամշակության միությունը:

Культура 14:06 25/10/2010
В Ереване стартует 10-ый традиционный детско-юношеский театральный фестиваль «Нран Атик» («Зернышко граната»), приуроченный к 135-летию армянского поэта Аветика Исаакяна. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила помощник директора библиотеки имени А. Исаакяна Асмик Тоноян.
По ее словам, в этом году в фестивале принимает участие 31 детская театральная труппа из Ирана, Нагорного Карабаха, Джавахка и Армении. В ходе фестиваля будет показано 28 спектаклей. Он завершит свою работу 31 октября.
“Цель фестиваля – содействовать развитию и формированию традиций театрального искусства, объединять и координировать действующие детские театральные труппы, содействовать созданию и становлению новых”, - сказала А. Тоноян.
Фестиваль пройдет на сценах театра “Метро”, Общенационального государственного театра, национального детского эстетического центра, в зале лицея имени Анания Ширакаци. Билеты на спектакли раздаются в школах бесплатно.
А.Тоноян напомнила, что предварительный этап фестиваля состоялся в апреле-июне, из представленных 46 спектаклей избран 31.
В течение прошедших 10-и лет в фестивале приняли участие более 100 детских трупп, было показано 225 спектаклей.
Организаторы фестиваля – министерство культуры Армении, библиотека имени А. Исаакяна, образовательно-культурный союз “Авансцена”.