Մշակույթ 15:25 25/10/2010
«Երևանյան հեռանկարներ» 11-րդ երաժշտական միջազգային փառատոնի շրջանակներում վաղը Երևանում եզակի համերգային ծրագրով հանդես է գալու համաշխարհային ռոք և բլյուզ երաժշտության լեգենդ Ջո Կոկերը: «Բավական բարդ էր նրան հրավիրել Հայաստան` հաշվի առնելով և նրա տարիքը, և, ընդհանրապես, քիչ շրջագայելու փաստը: Բայց մեզ դա հաջողվեց ու դրան մեծապես օգնեց մեր փառատոնի կենսագրությունը ու այն աստղերի ցուցակը, որ այս 11 տարիների ընթացքում փառատոնի շրջանակներում ելույթ են ունեցել Հայաստանում»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց փառատոնի նախագահ և գեղարվեստական ղեկավար Ստեփան Ռոստոմյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ Ջ. Կոկերը, երբ որևէ երկիր է գնում, իր աշխատակազմից մարդ է ուղարկում` պարզելու, թե ինչպիսի պայմաններում է աշխատելու, որտեղ է համերգ տալու: «Հայաստան էր եկել նրա մենեջերը, ով աշխատում է աշխարհահռչակ շատ հայտնի արվեստագետների հետ: Նրա կողմից արված դիտողությունները հաշվի են առնվել մեր կողմից»,- ասաց Ս. Ռոստոմյանը` հավելելով, որ նրան շատ է դուր եկել Հայաստանը, իրենց հետ աշխատելը:
Նշենք, որ Ջ. Կոկերի համերգը տեղի է ունենալու Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Նա Հայաստան է գալու համերգից ժամեր առաջ, այսինքն լրագրողների հետ հանդիպելու ժամանակ չի ունենա:
Համերգի ընթացքում հնչելու են երգեր նոր ալբոմից, ինչպես նաև տարբեր տարիների ընթացում կատարած հայտնի երգերը:
Համերգի կազմակերպումը նախաձեռնել է Ամերիաբանկը` բանկի 100-ամյակի կապակցությամբ:
Խոսելով տոմսերի բավականին թանկ (30-60 հազար) լինելու մասին ու փորձելով պարզել, թե ինչո՞ւ է այդպես, Ս. Ռոստոմյանն ասաց. «Մենք պատասխան չունենք այդ հարցին: Աշխարհահռչակ երգչին Հայաստան բերելը բավական մեծ ֆինանսական միջոցների հետ էր կապված, ու Ամերիաբանկը բավական շատ գումար է ծախսել և ինչ-որ ձևով պետք է կոմպեսացներ դա: Տոմսերն ամբողջությամբ իրենց է»:
Թեև նախորդ համերգների ժամանակ փառատոնը մեծ քանակությամբ հրավիրատոմսեր է բաժանել, այս անգամ այդ հնարավորությունը, ինչպես ասաց փառատոնի տնօրենը, չունեն. «Այս փաստն ինձ տխրեցրել ու վշտացրել է»:
Նշենք, որ փառատոնի շրջանակներում նոյեմբերի 15- ին Հայաստանում համերգային ծրագրով («Ալկոհոլ») հանդես է գալու նաև սերբ հանրահայտ երաժիշտ, երգիչ, կոմպազիտոր Գորան Բրեգովիչը իր մեծ նվագախմբով:

Культура 16:41 25/10/2010
Пригласить Джо Кокера в Армению было очень сложно с учетом его возраста и того, что он мало ездит на гастроли, заявил сегодня на пресс-конференции председатель и художественный руководитель фестиваля “Перспективы Еревана”, композитор Степан Ростомян.
“Но нам это удалось, и этому сильно помогла биография фестиваля и список тех звезд, которые за 11 лет в рамках фестиваля выступили в Армении”, - сказал он.
С. Ростомян сообщил, что Джо Кокер, прежде чем посетить какую-либо страну, направляет туда своего сотрудника, чтобы тот выяснил, в каких условиях он будет работать, где состоится его концерт. “В Армению прибыл его менеджер, который работает со многими всемирно известными музыкантами. Мы учли все те замечания, которые он сделал”, - сказал композитор, добавив, что менеджеру пришлась по душе и Армения, и работа с организаторами фестиваля.
Напомним, то концерт Джо Кокера состоится завтра в Спортивно-концертном комплексе имени К. Демирчяна. Он прибудет в Армению всего за несколько часов до концерта, то есть, времени на встречу с журналистами у него не будет.
Как сообщил С.Ростомян, на концерте прозвучат песни из нового альбома, а также старые любимые хиты.
Спонсором концерта является “Америабанк”, который приурочил концерт легендарного музыканта к 100-летию банка.
Отвечая на вопрос, почему билеты на концерт Джо Кокера такие дорогие (30 000-60 000драмов,~ $82-164), С.Ростомян заявил: “У нас нет ответа на этот вопрос. Приглашение в Армению всемирно известного певца связано с большими финансовыми средствами. “Америабанк” потратил довольно большую сумму и должен это как-то компенсировать. Билеты полностью принадлежат им”.
Директор фестиваля сообщил, что если раньше они раздавали также пригласительные билеты на концерты, на этот раз у них такой возможности нет. “Этот факт меня сильно опечалил”, - признался он.
Напомним, что в рамках фестиваля “Перспективы Еревана” 15 ноября состоится концерт другого известного музыканта Горана Бреговича с его ансамблем.