Տարածաշրջան 21:30 26/10/2010
Հոկտեմբերի 26-ին, ժամը 16:45-ի սահմանում ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծի հյուսիս-արևելյան (Մարտակերտի) ուղղությամբ տեղակայված դիրքերի վրա հակառակորդի կողմից ձեռնարկված հերթական հրաձգության արդյունքում զոհվել է Ստեփանակերտ քաղաքից զորակոչված ՊԲ շարքային զինծառայող, 1990թ. ծնված Հարութ Աշոտի Գրիգորյանը: Այս մասին տեղեկացնում են ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի լրատվական ծառայությունից:
Ըստ աղբյուրի` դեպքի հետ կապված մանրամասները ճշտվում են:
Ուշագրավ է, որ դեպքը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 27-ին Աստրախանում կայանալիք Սարգսյան-Մեդվեդև-Ալիև եռակողմ հանդիպումից մեկ օր առաջ: Առաջին անգամ չէ, որ ադրբեջանական կողմը նախագահների հանդիպումներին ընդառաջ կամ դրանցից հետո նման սադրանքների է դիմում: Այս գործելաոճը հատուկ է ադրբեջանական կողմին:
Հիշեցնենք, որ սույն թվականի հունիսի 18-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացած Սարգսյան-Մեդվեդև-Ալիև եռակողմ հանդիպումից բառացիորեն մի քանի ժամ անց ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը հատեց ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գիծը, ինչի արդյունքում երկուստեք զոհեր գրանցվեցին:
Նշենք, որ միջնորդները բազմիցս հանդես են եկել դիպուկահարներին շփման գծից հետ քաշելու առաջարկով, որին հայկական կողմը հավանություն է տվել, իսկ ադրբեջանական կողմը` մերժել: Վերջին անգամ նման առաջարկով հանդես է եկել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը` ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպման ժամանակ, ինչին հայկական կողմը դրական է արձագանքել, իսկ ադրբեջանական կողմը` ի դեմս այդ երկրի ՊՆ մամուլի խոսնակ Սաբիրողլուի, պատասխանել է, որ դիպուկահարներին առաջին գծից դուրս բերումը ոչնչով չի նպաստի հակամարտության լուծմանը:

Политика 22:27 26/10/2010
Министерство обороны Армении выступило с заявлением по поводу гибели на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских войск военнослужащего Армии обороны Нагорного Карабаха.
«Министерство обороны Армении выражает глубокие соболезнования родным Арута Григоряна и заявляет, что вся ответственность за подобные провокации ВС Азербайджана ложится на азербайджанскую сторону», - отмечается в заявлении минобороны.
Военнослужащий армии обороны Нагорно-Карабахской Республики погиб в результате обстрела со стороны Азербайджана. Погибшим является рядовой, 20-летний Арут Григорян, призванный из города Степанакерт. Инцидент произошел сегодня в 16:45 по на северо-восточном направлении (Мартакерт) линии соприкосновения армянских и азербайджанских формирований.
Примечательно, что инцидент произошел накануне трехсторонней встречи президентов Армении, Азербайджана и России в Астрахани 27 октября.
Азербайджанская сторона не впервые совершает провокации в преддверии или же сразу после встречи президентов Армении и Азербайджана. Подобное поведение присуще азербайджанской стороне.
Напомним, что 18 июня 2010 года через считанные часы после встречи президентов Армении, Азербайджана и России в Санкт-Петербурге азербайджанская сторона предприняла диверсионную вылазку, в результате чего с обеих сторон были жертвы.
Отметим также, что посредники неоднократно выступали с предложением отвести снайперов с передовых позиций, на что азербайджанская сторона отвечала отказом. В последний раз с соответствующим предложением выступил генсек ООН Пан Ги Мун на встрече с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном в рамках сессии Генассамблеи ООН. На это предложение армянская сторона ответила согласием. Между тем Азербайджан, в лице пресс-секретаря Минобороны Азербайджана Эльдара Сабироглу, заявил, что отвод снайперов с передовых позиций не будет содействовать решению конфликта.