Իրավունք 11:06 26/10/2010
Թուրքիայի ազգային հետախուզական կազմակերպությունը (MİT) գրավոր հաղորդագրություն է ուղարկել պոսլահայ ականավոր գործիչ, «Ագօս» թերթի խմբագրապետ Հրանտ Դինքի սպանության գործը քննող դատարան, որում նշված է, որ Դինքին կանչել են Ստամբուլի նահանգապետարան և «MİT»-ի աշխատակիցը նրան խորհուրդ է տվել զգուշանալ:
«Նահանգապետարանում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ խորհրդատվական բնույթի տեղեկություն է եղել: Դինքի նախազգուշացվել է, որ Սաբիհա Գյոքչենի վերաբերյալ գրած իր հոդվածը կարող է հասարակական զայրույթի պատճառ դառնալ»,- տեղեկացվում է ««MİT»-ի հաղորդագրությունում: Միևնույն ժամանակ նշվում է, որ անվտանգության աշխատակիցները Դինքի հնարավոր սպանության մասին ոչ մի տեղեկություն կանխավ չեն ստացել:
Այս մասին հայտնում է թուրքական «Հաբերլեր» (Haberler) լրատվական կայքը:
Հիշեցնենք, որ Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007-ի հունվարի 19-ին Ստամբուլի Շիշլի թաղամասում գտնվող «Ագօս» թերթի խմբագրատան առջև: Սպանության կատարման մեջ մեղադրվում է թուրք ազգայնական Օգյուն Սամասթը: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը մեղավոր է ճանաչել Թուրքիային մարդու իրավունքների հռչակագրի 2-րդ (կյանքի իրավունք) և 10-րդ (խոսքի ազատություն) հոդվածների ոչ պատշաճ ապահովման մեջ, ինչի հետևանքով էլ սպանվել է Դինքը:

Право 11:43 26/10/2010
Национальная разведывательная организация Турции (MİT) направила письменное уведомление в суд, рассматривающий дело об убийстве главного редактора газеты “Акос” Гранта Динка. В уведомлении сообщается, что Гранта Динка позвали в администрацию провинции Стамбул и сотрудник MİT предупредил его быть осторожным.
“Во время встречи в администрации была предоставлена информация консультативного характера. Динка предупредили о том, что его статья о Сабихе Гекчен может стать причиной общественного возмущения”, - говорится в сообщении MİT.
В то же время отмечается, что сотрудники службы безопасности заранее не получали никакой информации о возможном убийстве Динка, передает турецкий сайт Haberler.
Грант Динк был убит 19 января 2007 года у редакции газеты “Акос” в Стамбуле. Обвиняемый в убийстве Гранта Динка 18-летний Огюн Самаст в ходе разбирательства признан совершеннолетним на момент убийства. На одном из заседаний выяснилось, что непосредственным исполнителем заказа был совсем другой человек. Судебный процесс продолжается.