«Popok» գովազդի միջազգային փառատոնին ներկայացվել է 400 գովազդ
Հոկտեմբերի 28-30-ը Հայաստանում առաջին անգամ կանցկացվի «Popok» գովազդի միջազգային փառատոնը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի գովազդային խորհրդի նախագահ, «Popok» գովազդի միջազգային փառատոնի նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը:
Նա նշեց, որ մինչ օրս փառատոնով հետաքրքրվել են 58 երկրների 196 քաղաքներից: Հետաքրքրվել են Գերմանիայից, Թուրքիայից, Ուկրաինայից, Իրանից Ֆրանսիայից, Բելառուսից, Վրաստանից, Ռուսաստանից, Մերձբալթյան երկրներից և այլն:
Գովազդային մրցույթի անվանակարգերն են` հեռուստագովազդ, ռադիոգովազդ, ինտերնետ գովազդ, տպագիր գովազդ, մարքեթինգային արդյունավետություն, գրաֆիկական դիզայն: Բոլոր անվանակարգերում նախապատրաստվել են մրցանակներ:
Նրա խոսքով, փառատոնին ներկայացվել է մոտ 400 գովազ`Ռուսաստանից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, Լատվիայից, Էստոնիայից, Հայաստանից և մի շարք այլ երկրներից: «Ներկայացված գործերի գերակշռող մասը արտերկրից ներկայացված գովազդներ են, իսկ Հայաստանից ներկայացվել է շուրջ 170 գովազդ: Փառատոնին մասնակցել ցանկացողները դեռ ժամանակ ունեն` այսօր և վաղը կարող են դիմել»,- ասաց նա:
Փառատոնի կազմակերպիչ Շուշանիկ Արևշատյանը նշեց, որ այս փառատոնին Հայաստանից ռադիոգովազդ ընդհանրապես ներկայացված չէ: «Ոչ մի հայկական ռադիո որևէ գովազդ չի ներկայացարել»,- ասաց Շ. Արևշատյանը և հավելեց, որ «դրա պատճառները կարող են լինել մի քանիսը, կամ մեր ռադիոընկերությունները մտածում են, որ իրենց գավազդները այնքան լավն են, որ փառատոնին ներկայացնելու կարիք չունեն, կամ էլ դեռ մտավախություն ունեն փառատոնին մասնակցելու համար»:
Ա. Մարտիրոսյանը հայտնեց, որ ժյուրիի կազմում լինելու են ոլորտի նշանավոր մասնագետներ Ուկրաինայից, Մեծ Բրիտանիայից, Բելառուսից, Թուրքիայից, Էստոնիայից, Լիբանանից, Վրաստանից, Ռուսաստանից, Ղազախստանից և Լատվիայից:
Նրա խոսքով, Հայաստանում գովազդային դաշտը դեռևս գտնվում է իր զարգացման փուլում և նման փառատոններն իսկապես կօգնեն, որ Հայաստանում գովազդը զարգանա: Այս փառատոնը հնարավորություն կընձեռի գնահատելու գովազդի հայաստանյան շուկան, նոր մակարդակի հասցնելու գովազդի երեք օղակները`գովազդատու, գովազդային գործակալություն, սպառող, նաև կնպաստի գովազդի շուկայի մրցունակության բարձրացմանը:
Ա. Մարտիրոսյանը նաև հայտնեց, որ փառատոնի շրջանակներում կանցկացվեն վարպետության դասերով, որոնք կվարեն փառատոնի ժյուրիի անդամները, Հայաստանում գովազդի ոլորտի հայտնի վարպետները: Նշենք, որ վարպետության դասերը մեկնարկելու են հոկտեմբերի 27-ին:

Культура 16:23 26/10/2010
Международный фестиваль рекламы «Popok» впервые пройдет в Армении 28-30 октября. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил председатель рекламного совета Армении Армен Мартиросян.
Он отметил, что фестиваль заинтересовал представителей 196-и городов из 58-и стран. На инициативу проведения подобного фестиваля в Армении откликнулись рекламщики из Германии, Турции, Украины, Ирана, Франции, Беларуси, Грузии, России, стран Балтии.
Конкурсная программа фестиваля пройдет в следующих номинациях: телереклама, радиореклама, реклама в Интернете, печатная реклама, эффективность маркетинга, графический дизайн.
По словам А. Мартиросяна, в конкурсной программе фестиваля «Popok» представлено порядка 400 рекламных работ из России, Грузии, Украины, Латвии, Эстонии, Армении и других стран. “Основная часть представленных работ – это работы из других стран, из Армении на фестивале представлено 170 работ”, - сказал А. Мартиросян и добавил, что фестиваль пока продолжает прием заявок до конца завтрашнего дня.
Организатор фестиваля Шушаник Аревшатян сообщила, что в конкурсной программе не представлена ни одна радиореклама из Армении. “Ни одна радиостанция не представила нам заявку”, - сказала она и добавила, что причин может быть несколько: либо наши радиокомпании полагают, что их рекламы настолько хороши, что не нуждаются в участии в конкурсе, либо они пока сомневаются в целесообразности участия в фестивале.
А.Мартиросян сообщил, что в состав жюри вошли известные специалисты рекламной сферы из Украины, Великобритании, Беларуси, Турции, Эстонии, Ливана, Грузии, России, Казахстана и Латвии.
По его словам, в Армении сфера рекламы пока находится в процессе развития, и подобные фестивали, на самом деле, могут помочь становлению сферы. Этот фестиваль предоставит возможность оценить рекламный рынок Армении и повысить его конкурентоспособность, чтобы вывести на новый уровень три звена рекламы: рекламодатель, рекламное агентство, потребитель.
А.Мартиросян также сообщил, что в рамках фестиваля пройдут мастер-классы, которые будут вести члены жюри, известные мастера рекламы Армении. Мастер-классы начнутся с 27 октября.