Օրվա մամուլ 10:38 27/10/2010
«Հայոց աշխարհը», անդրադառնալով այսօր Աստրախանում տեղի ուենալիք նախագահների եռակողմ հանդիպմանը, այդ շարքից առանձնացնում է այս տարվա հունիսի 17-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունեցածը: «Ինչպես հայտնի է, բանակցություններից անմիջապես հետո, թերեւս չկարողանալով «մարսել» Սանկտ Պետերբուրգի բանակցությունների արդյունքները, Իլհամ Ալիեւը դիմեց բացահայտ սադրանքի. ադրբեջանական զինուժը Արցախի պաշտպանական դիրքերի ուղղությամբ դիվերսիոն գործողություն իրականացրեց, որը հանգեցրեց երկուստեք կորուստների:
Ուստի միանգամայն արդարացված են Աստրախանի այսօրվա հանդիպումից առաջ արվող այն դիտարկումները, որ ադրբեջանական կողմը այս անգամ էլ կարող է իրավիճակի ապակայունացմանն ուղղված նման նպատակային քայլեր կատարել: Այդուհանդերձ փորձագետների շրջանում գերակայում է այն տեսակետը, որ Աստրախանի հանդիպումից չարժե մեծ ակնկալիքներ ունենալ` Արցախի հիմնախնդրի բանակցային գործընթացում տեղաշարժի կամ առաջխաղացման առումով:
Ստեղծված իրավիճակում, նկատի ունենալով հատկապես ադրբեջանական կողմի խիստ անհավասարակշիռ ու սադրիչ վարքը, թերեւս շատ ավելի տեղին է խոսել այն մասին, որ Աստրախանի հանդիպումը խնդիր ունի կողմերին, հատկապես Ադրբեջանին, վերադարձնել բանակցային գործընթացի բնականոն հուն: Գոնե վերադարձնել այն կետին, որտեղից հնարավոր է շարունակել այդ գործընթացի հետագա շարժը: Միաժամանակ նման անհրաժեշտության հավելյալ առիթ է դեկտեմբերին նախատեսված ԵԱՀԿ Աստանայի գագաթաժողովը, որտեղ, ինչպես հայտնի է, անդրադարձ է լինելու Արցախի հիմնախնդրի կարգավորմանը:
Այդ իսկ պատճառով առավել հիմնավոր են թվում այն մեկնաբանությունները, որ Աստրախանի հանդիպումը խնդիր ունի եթե ոչ մոտեցնել կողմերի դիրքորոշումները, այլ առնվազն ապահովել այնպիսի միջավայր, որը թույլ կտա Աստանայում այդ հարցով բացարձակ «0» չգրանցել: Ի վերջո, բացարձակ խզումը ոչ մեկին ձեռնտու չէ, ուստի ցանկալի է գոնե ապահովել ինչ-որ շարժման երեւութականությունը: Ինչը եւ արվում է:
Ակնհայտ է նաեւ, որ որեւէ համաձայնություն դժվար է ակնկալել ոչ միայն Աստրախանի, այլեւ Աստանայում նախատեսվող դեկտեմբերյան հանդիպումից: Համենայն դեպս, թե դիվանագիտական անցուդարձում, թե տեղեկատվական հոսքերում չեն երեւում այն բանի նախանշանները, թե ինտենսիվորեն ինչ-որ դրույթներ եւ սկզբունքներ են համաձայնեցվում, ինչ-որ արդյունքներ են ի մի բերվում: Այսինքն` բացարձակապես չկան որեւէ համաձայնության նախանշաններ, դրա մասին վկայող դրսեւորումներ»:

«Айоц ашхар»: Удастся ли вернуть Азербайджан в нормальное переговорное русло
Газета «Айоц ашхар», касаясь предусмотренной сегодня в Астрахани трехсторонней встречи президентов России, Армении и Азербайджана, обращается к событиям, которые имели место после встречи 17-го июня в Санкт-Петербурге.
«Как известно, сразу после переговоров, не сумев «переварить» результаты санкт-петербургских переговоров, Ильхам Алиев пошел на откровенную провокацию: азербайджанская армия осуществила диверсионную акцию в направлении оборонительных позиций Нагорного Карабаха, которая привела к потерям с обеих сторон», - напоминает газета.
Посему вполне оправданы перед сегодняшней встречей в Астрахани мнения, согласно которым азербайджанская сторона и в этот раз может предпринять аналогичные преднамеренные шаги, направленные на дестабилизацию ситуации. Тем не менее, среди экспертов превалирует та точка зрения, что от встречи в Астрахани не следует ожидать многого: в плане продвижения или прогресса в переговорном процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
В создавшейся ситуации, учитывая в особенности довольно неуравновешенное и провокационное поведение азербайджанской стороны, пожалуй, намного более к месту говорить о том, что встреча в Астрахани направлена на то, чтобы вернуть стороны, в частности Азербайджан, в естественное русло переговорного процесса. Хотя бы вернуть их к той точке, с которой возможно будет продолжить дальнейшее продвижение переговоров. В то же время дополнительным поводом для такой необходимости является предусмотренный в декабре саммит ОБСЕ в Астане, где как известно, будет обращение и к урегулированию карабахского конфликта.
«Именно по этой причине, наиболее аргументированными кажутся те комментарии, согласно которым астраханская встреча нацелена если не на сближение позиций сторон, то, как минимум, на обеспечение такой атмосферы, которая позволит не зафиксировать в Астане полный «0» по этому вопросу. И наконец, абсолютный разрыв не выгоден никому, посему желательно хотя бы обеспечение призрачности какого-то движения. Что и делается», - отмечает газета «Айоц ашхар».
Очевидно также, что ожидать какого-то соглашения сложно не только от встречи в Астрахани, но и от намеченной в декабре встречи в Астане. Во всяком случае, как в дипломатической сфере, так и в информационных потоках не видны признаки того, что идет интенсивное согласование каких-то положений и принципов, или обобщаются какие-то итоги. То есть, признаков достижения какого-то соглашения абсолютно нет, как и проявлений, которые свидетельствовали бы об этом.