Բլատտեր. «Հետաձգման հնարավորությունը նույնիսկ չի քննարկվում»
Քվեարկությունը, որի արդյունքներով կորոշվեն այն երկրները, որոնք պետք է անցկացնեն աշխարհի ֆուտբոլի 2018 և 2022 թթ. առաջնությունները, չեն հետաձգվի և տեղի կունենան պլանավորված օրը` դեկտեմբերի 2-ին: Այդ մասին երեկ ՖԻՖԱ-ի գործկոմի նիստից հետո հայտարարել է համաշխարհային ֆուտբոլային կազմակերպության ղեկավար Յոզեֆ Բլատտերը:
Հիշեցնենք, որ ընտրությունների հետաձգման հնարավորության մասին լուրերը տարածվեցին այն բանից հետո, երբ կոռուպցիոն սկանդալի պատճառով ժամանակավորապես հեռացվեցին գործկոմի երկու անդամներ` նիգերիացի Ամոսա Ադամուն և Օվկիանիայի ներկայացուցիչ Ռեյնարդ Տենարին: Սակայն, ինչպես տեղեկացնում է «Reuters» գործակալությունը, Բլատտերը վճռականորեն է հերքել հետաձգման հնարավորությունը` հայտարարելով, որ այդ տարբերակը նույնիսկ չի քննարկվում:
ՖԻՖԱ-ի նախագահը միաժամանակ հրաժարվել է խոսել գործկոմի վերը նշված անդամների հետագա ճակատագրի մասին:Նա միայն նշել է, որ խնդրով զբաղվում է էթիկայի հանձնաժողովը, որը հաշվետվություն կներկայացնի նոյեմբերի 17-ին:
Բլատտերը խոստովանել է նաև, որ երկու առաջնության կազմակերպիչների ընտրությունը միևնույն օրը կազմակերպելը սխալ որոշում էր:
«Ժամանակին ես հայտարարեցի, որ պատասխանատվությունը վերցնում եմ ինձ վրա, և վստահ էի, որ մենք ճիշտ կվարվենք, սակայն հիմա կարծում եմ, որ դա սխալ որոշում էր»,- ասել է ՖԻՖԱ-ի նախագահը:

Sport 15:02 30/10/2010
The hosts of the 2018 and 2022 World Cups will be elected as planned on December 2, the president of the ruling football body FIFA, Joseph Blatter, said on Friday.
Blatter told a news conference that the FIFA executive committee saw no reason at meetings Thursday and Friday to change the date in connection with corruption allegations the federation is currently probing.
"There was never a question of changing the procedure. On December 2 here in Zurich the executive committee will decide in a secret ballot who will be hosts of the 2018 and 2022 World Cups," Blatter said, according to foreign media.
FIFA last week provisionally suspended two members of the executive committee - Amos Adamu of Nigeria and Reynald Temarii of Tahiti - over allegations they offered to sell their votes to undercover newspaper reporters from the Sunday Times. Blatter said that the ethics committee will decide on their fate November 15-17.