Քաղաքական 10:10 04/11/2010
ՌԴ Պետդուման պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկել է Լիբերալ-դեմոկրտական կուսակցության հայազգի պատգամավոր Աշոտ Եղիազարյանին։ Այս որոշմանը կողմ է քվեարկել 352 պատգամավոր, դեմ՝ 39, ձեռնպահ` 5։
Այս մասին հայտնում է «Ռիա Նովոստին»:
Վճիռն ուժի մեջ է մտնել քվեարկությունից անմիջապես հետո և ուղարկվել ՌԴ գլխավոր դատախազություն։
Ժամանակակից Պետդումայի պատմության ընթացքում սա պատգամավորին անձեռնմխելիությունից զրկելու 4-րդ դեպքն է, իսկ 5-րդ գումարման խորհրդարանում՝ առաջին:
Հիշեցնենք, որ հայազգի պատգամավոր Աշոտ Եղիազարյանի նկատմամբ խարդախության մեղադրանքով քրեական գործ հարուցելու նախաձեռնությամբ հանդես էր եկել Պետդումայի մանդատային և էթիկայի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ալեքսանդր Գուրովը:
Նրան պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցում համաձայնություն ստանալու համար Պետդումայի խոսնակ Բորիս Գրիզլովին դիմել էր ՌԴ Գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկան: Ա. Եղիազարյանը մեղադրվում է ՔՕ 448-րդ հոդվածի առաջին մասով` առանձնապես խոշոր չափի մեքենայություն կատարելու համար: ՔՕ այդ հոդվածը նախատեսում է ազատազրկում 10 տարի ժամկետով: Եղիազարյանին մեղադրում են «Մոսկվա» հյուրանոցի շինարարության ժամանակ 87.5 միլիոն ԱՄՆ դոլար խարդախության ճանապարհով յուրացնելու մեջ:

Депутата Ашота Егиазаряна лишили неприкосновенности
Госдума дала согласие на лишение неприкосновенности депутата от фракции ЛДПР Ашота Егиазаряна, которого подозревают в мошенничестве в особо крупном размере.
Как передает РИА Новости, соответствующий проект постановления палаты поддержали 352 депутата. Против высказались 39 парламентариев. Еще пятеро воздержались.
Согласно тексту постановления, оно сразу же вступает в силу и будет направлено генпрокурору РФ.
Ранее Госдума разрешила возбудить уголовное дело по части 4 статьи 159 УК РФ (мошенничество, совершенное организованной группой либо в особо крупном размере) против Егиазаряна. Эта статья предусматривает лишение свободы на срок до десяти лет.
После этого в палату обратился генпрокурор РФ Юрий Чайка с просьбой дать согласие на лишение либерал-демократа неприкосновенности. Думская комиссия по мандатным вопросам и вопросам депутатской этики в свою очередь рекомендовала палате дать согласие на лишение Егиазаряна депутатского "иммунитета".
Егиазарян сейчас находится за границей и не смог присутствовать в здании нижней палаты парламента. В заявлении, которое он прислал в Госдуму в конце октября, депутат объяснял свое отсутствие тем, что существует реальная угроза его жизни, жизни его детей и близких родственников.