Վ. Մելքոնյան. «Նաիրիտ»-ն ավելի շատ Երևանի օդն է տաքացնում, քան քիմիական արտադրանք է տալիս
Նախագահական շենքի առջև այս պահին հավաքված է «Նաիրիտ» գործարանի ավելի քան 200 աշխատակից: Նրանք պահանջում են վճարել աշխատավարձերը: Այսօր բողոքող աշխատակիցների հետ ակցիայի վայրում էր նաև գործարանի գլխավոր տնօրեն Վահան Մելքոնյանը: Ինչպես հաղորդում է Panorama.am-ի թղթակիցը, այս պահին նախագահի նստավայր են մտել Մելքոնյանն ու ևս 5 աշխատակից` ներկայացնելու խնդիրը:
Լրագրողների հետ զրույցում Վ. Մելքոնյանն ասաց, որ երեք ու ավելի ամսված աշխատավարձ է գործարանը պարտք աշխատակիկիցներին: «Պատճառն այն է, որ գործարանը չի աշխատում, անցած տարվա ճգնաժամի հետևանքով ունեցավ ֆինանսական լուրջ խնդիրներ ու այս տարվա սկզբից դադարեցվեց ֆինանսավորումը»,-պարզաբանեց տնօրենը, հույս հայտնելով, որ առաջիկայում այն կվերագործարկվի: Տնօրենն ասաց, որ աշխատավարձերը չվճարելը «տեխնիկական ու քաղաքական բնույթ է կրում»:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին, ինչ ի նկատի ունի նա` քաղաքական բնույթ ասելով: «Գործարանի արտադրանքը 99 տոկոսով արտահանվում է, և այդ առումով Հայաստանի տնտեսության վրա բացասական անդրադարձ է ունենում: Պատճառը նաև էլեկտրականության, ջրի ու այլ ծառայությունների թանկ գներն են, ինչը հնարավորություն չի տալիս, որ գործարանի արտադրանքը Հայաստանում մրցունակ գին ունենա: Սա լուրջ պրոբլեմ է, և կապված է Հայաստանի տնտեսության հետ, ոչ թե միջազգային շուկայի»,-ասաց նա:
Տնօրենի խոսքով, քիմիական այս հսկայի նկատմամբ պետք է առանձնակի մոտեցում ցուցաբերվի: «Եթե «Նաիրիտի» նկատմամբ դրսևորովի այն քաղաքականությունը, ինչպիսին փոքր ձեռնարկությունների նկատմամբ է, այդ դեպքում քիմիական արդյունաբերությունը նորմալ ընթացք կունենա»,-ասաց նա, նշելով, որ պետք է գտնել լուծումներ, որոնք կնպաստեն քիմիական արտադրության զարգացմանը, քանի որ այն շատ էներգատար է ու գործարանի արդյունավետությունը 40 տոկոս է: «Մենք ավելի շատ Երևանի օդն ենք տաքացնում, քան քիմիական արտադրանք ենք տալիս»,-ասաց Վ. Մելքոնայնը:
Նա միաժամանկ հերքեց այն տեղեկությունները, թե գործարանի սեփականատերը վարչապետն է, ասաց, որ գործարանի կայքէջում գրված է սեփականատիրոջ անունը: Nairit.am-ում, համենայն դեպք մենք սեփականատիրոջ անունը չգտանք:

Экономика 12:33 12/11/2010
У резиденции президента Армении собрались порядка 200 работников ЗАО “Наирит”. Они требуют выплатить задолженность по зарплате. На место акции протеста прибыл также генеральный директор ЗАО Ваан Мелконян. Как сообщает корреспондент Panorama.am, на данный момент В. Мелконян и 5 работников приглашены в резиденцию президента.
В беседе с журналистами В. Мелконян сообщил, что завод задолжал работникам за три и более месяцев. “Причина в том, что завод не работает, он имеет серьезные финансовые проблемы из-за прошлогоднего экономического кризиса, вследствие чего с начала этого года прекращено его финансирование”, - разъяснил директор, выразив надежду, что в ближайшее время завод вновь заработает. Директор заметил, что невыплата зарплат носит как технический, так и политический характер.
Журналисты, естественно, поинтересовались, что он имеет в виду, говоря “политический характер”. “Продукция завода на 99% экспортируется, и в этом плане воздействует на экономику Армении отрицательно. Причина также в дороговизне коммунальных услуг, что не дает продукции завода быть конкурентоспособной на рынке Армении. Это серьезная проблема, и она связана с экономикой Армении, а не с международным рынком”, - сказал он.
По словам директора, надо проявить отдельный подход к химическому гиганту. “Если к “Наириту” применять ту же политику, что и к мелким предприятиям, тогда химическая промышленность пойдет по нормальному руслу”, - сказал он, отметив, что надо найти решения, которые будут содействовать развитию химической промышленности, поскольку это энергоемкая отрасль и эффективность работы завода составляет 40%. “Мы больше греем воздух Еревана, чем даем химическую продукцию”, - сказал он.
Он опроверг сведения о том, что владельцем ЗАО “Наирит” является премьер-министр Армении Тигран Саргсян, а также сообщил, что на сайте компании есть имя владельца. На сайте Nairit.am мы, во всяком случае, не нашли никаких сведений о том, кому же, в конце концов, завод принадлежит.