Հասարակություն 14:01 15/11/2010
Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում կայացած ՏՏ ոլորտում նորարարություններին նվիրված Տարածաշրջանային երրորդ GITI կոնֆերանսից Հայաստանի պատվիրակությունից 5 ընկերություն (X-TECH-ը, IDram-ը, EKENG-ը, LimeTech-ն ու Essential Solutions-ը) վերադարձավ մրցանակներով:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության կառավարման խորհրդատու, UITE Expo ՍՊԸ տնօրեն Վահան Հովսեփյանը նշում է, որ GITI 2010-ի շնորհիվ հայկական ՏՀՏ ընկերությունները ձեռք բերեցին մեծ ճանաչում և նոր գործընկերներ:
Մրցանակներ տրվեցին պետական և մասնավոր հատվածների համար լավագույն լուծումներ անվանակարգերում։
«2008 թվականին կոնֆերանսին մասնակցել է 3 ընկերություն, 2009-ին` 29 ընկերություն, որոնք ստացել են 12 մրցանակներից` 4-ը: Այս տարի 14 մրցանակից՝ 5-ը տրվեց Հայաստանին: Նախորդ տարվա համեմատ այս տարի մենք բարելավել ենք մեր դիրքերը: Եթե անցյալ տարի արժանացանք մրցանակների 33%-ին, ապա այս տարի մերը դարձավ մրցանակների 36%-ը »,- ասում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության կառավարման խորհրդատու, UITE  Expo ՍՊԸ տնօրեն Վահան Հովսեփյանը:
«Լավագույն մուլտիմեդիա լուծում» անվանակարգում հաղթեց «X-TECH-ը` ներկայացնելով DIGITEC EXPO 2010 մուլտիմեդիա CD-ն, որում ներառված էին ցուցահանդեսին մասնակցող բոլոր ընկերությունները, ինչպես նաև տեղեկություններ նրանց մասին:
«Տարվա լավագույն ինտեգրատոր» անվանակարգում հաղթող ճանաչվեց  LimeTech ընկերությունը, որը ներկայացրել էր Պետեկամուտների կոմիտեի համար նախատեսված ինֆորմացիոն տաղավարը, որը համալրված էր բազմաթիվ նորարար հնարավորություններով:
Հիշեցնենք, որ այս տարի GITI 2010-ին Հայաստանից մասնակում էին ՏՏ ոլորտի 18 ընկերությունների 30 ներկայացուցիչներ, որոնց աջակցում են D-Link-ը, USAID Caps-ը և USAID RCI-ն:
Մայր Աթոռից հայտնում են, որ  նպատակահարմար չեն համարում Հանրայինի եթերով Ամենայն Հայոց Հայրապետի ուղերձի հեռարձակումը ժամը 21:55-ին։...

Экономика 15:06 15/11/2010
Пять армянских компаний информационных технологий - X-TECH, IDram, EKENG, LimeTech и Essential Solutions вернулись с прошедшей в Тбилиси конференции GITI 2010 с наградами в номинациях «Лучшее мультимедийное решение» и «Лучший интегратор года».
Напомним, что третья региональная Грузинская конференция по инновациям в сфере информационных технологий – GITI 2010 прошла 10-12 ноября в Тбилиси.
По словам директора UITE Expo Ваана Овсепяна, благодаря GITI 2010 армянские информационные телекоммуникационные технологии получили большую известность и приобрели новых партнеров.
«В 2008 году Армению на этой конференции представляли 3 компании, а в 2009-ом – 29, которые получили 4 награды из 12. В этом году было 14 номинаций, и пять наград получили армянские компании. В этом году мы улучшили наши позиции – если в прошлом году мы получили 33% наград, то в этом году нам досталось 36%», - отметил В. Овсепян.
В этом году Армению на конференции представили 30 представителей 18 компаний сферы информационных технологий, которым содействуют D-Link, USAID Caps и USAID RCI.
Конференция GITI 2010 организована Бизнес Советом по ИКТ Грузии и агентством пo обмену данными при министерстве юстиции Грузии при поддержке программы профессионального развития НАТО-Грузия, посольства США в Тбилиси и Trustcorp (Эстония).