Բեռլինի դատարանը տուգանել է ադրբեջանցի ազգայնականին ՀՀ նախագահին վիրավորելու համար
Բեռլինի դատարանը 900 եվրո տուգանք է սահմանել Գերմանիայում բնակվող ադրբեջանցի Գաբիբ Աբդուլաևի նկատմամբ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հասցեին վիրավորական արտահայտություններ թույլ տալու համար:
Ինչպես փոխանցում է «Մեդիա Ֆորումը», Աբդուլաևը ձերբակալվել էր 2010 թ-ի հունիսի 22-ին Սերժ Սարգսյանի Գերմանիա կատարած այցի ժամանակ հակահայկական բացականչություններ անելու համար:
Ադբդուլաևն հայտարարել է, թե չի ընդունում իր մեղքը ու չի վճարելու տուգանքը, այդպիսով խախտելով տվյալ երկրի օրենսդրությունը, որտեղ նա ընդամենը ներգաղթյալ է:
Տեղեկատվության համաձայն, հակահայկական ու ազգայնական բնույթի արտահայտություններ Աբդուլաևը տարածել էր նաև սոցիալական ցանցերում, մասնավորապես «Ֆեյսբուքում»:

Право 12:09 24/11/2010
Живущий в Германии азербайджанец Габиб Абдуллаев (Мунтазир) оштрафован решением суда на 900 евро за нелицеприятные высказывания в адрес президента Армении Сержа Саргсяна. Габиб Абдуллаев был задержан 22 июня 2010 года, когда выкрикивал антиармянские лозунги в ходе визита президента Армении Сержа Саргсяна в Берлин, сообщает «Медиа форум».
«Мне сказали, что по законам Германии я оскорбил Сержа Саргсяна. Составили протокол, сообщив о нарушении мной закона»,- рассказал Г. Абдуллаев. Данное дело было направлено в прокуратуру и было рассмотрено 18-го ноября, после чего Берлинский суд назначил штраф в 900 евро. Однако Г. Абдуллаев заявил, что не намерен его оплачивать, тем самым, нарушая законодательство страны, в которой является мигрантом.
Отметим, что подобные оскорбительные и националистические высказывания блогер Г. Абдуллаев распространял и в социальных сетях, в частности, в Facebook.