Աշխարհում 11:20 26/11/2010
Նախօրեին Շվեյցարիա մեկնած Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը հանդիպում է ունեցել այդ երկրի նախագահ Դորիս Լոյտարդի հետ: Այնուհետև նախագահները հրավիրել են համատեղ մամուլի ասուլիս, որի ժամանակ Գյուլին հարց է ուղղվել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին: Ըստ թուրքական «Սոնդաքիքա» (Sondakika) լրատվական կայքի` Գյուլն անհրաժեշտ է համարել հայ-թուրքական խնդրին առավել լայն հայացք գցելը:
«Հարկավոր է այս հարցին նայել տարածաշրջանի կայունության և Կովկասում սառեցված հիմնախնդիրների լուծման տեսանկյունից, որովհետև սառեցված հիմնախնդիրները կարող են հանկարծակի պայթել»:
Գյուլն ընդգծել է, որ անհնար է աչք փակել այն հանգամանքի վրա, որ «ադրբեջանական տարածքների մի մասը գրավված է»: Ապա հավելել է. «Այս բոլոր խնդիրների լուծումը կհեշտանա, երբ հերթով մեկ առ մեկ լուծվեն: Ես չեմ ուզում դրանք միմյանց շաղկապել, բայց մեծ պատկերը, անշուշտ, պետք է պարզորոշ տեսնել»:
Թուրքիայի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել շվեյցարական կողմին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործում ներդրած ջանքերի համար և հույս հայտնել, որ առաջիկայում կովկասյան տարածաշրջանի խնդիրների լուծմանը միտված մի գործընթաց կծավալվի` շեշտելով, որ Թուրքիան վճռական է տրամադրված այդ հարցում:
«Ներկայիս դե ֆակտո դրությունը ոչ մեկի շահերից չի բխում: Նմանապես և Ասիայի ու Եվրոպայի, որովհետև տարածաշրջանի հիմնախնդիրների առկայությունը Կովկասը պատնեշ է դարձնում Եվրոպայի ու Ասիայի միջև: Այդ խնդիրների լուծման ժամանակ բոլոր պատերն ու պատնեշները քանդվելու են և ավելի է ընդլայնվելու համագործակցությունը էներգակիրների կամ այլ հարցերում»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը:

А. Гюль: Замороженные региональные конфликты могут внезапно взорваться
Вопрос армяно-турецких отношений следует рассматривать в контексте региональной стабильности и решения замороженных конфликтов на Кавказе, поскольку замороженные конфликты могут внезапно взорваться, заявил президент Турции Абдулла Гюль на пресс-конференции в Швейцарии, где он находится с официальным визитом.
Как сообщает турецкое агентство Sondakika, президент Турции подчеркнул, что невозможно закрывать глаза на то, что “часть азербайджанских территорий оккупирована”. Он добавил, что решение всех проблем облегчится, если они будут решаться по очереди. “Я не хочу связывать их друг с другом, но большую картину, безусловно, следует ясно видеть”, - сказал президент Турции.
Абдулла Гюль выразил благодарность швейцарской стороне за посредничество в деле нормализации армяно-турецких отношений и выразил надежду, что в ближайшее время развернется процесс по решению региональных проблем, подчеркнув, что Турция решительно настроена в этом вопросе.
“Нынешнее положение де-факто не отвечает чьим-либо интересам, ни Азии, ни Европы, поскольку наличие региональных проблем превращает Кавказ в стену между Европой и Азией. При решении данных проблем все стены и преграды будут разрушены, и расширится сотрудничество в сфере энергетики и других вопросов”, - сказал президент Турции.