Տարածաշրջան 16:41 06/12/2010
Ադրբեջանի իշխանությունը ամեն կերպ ջանում է ջնջել երկրի ստեղծման մեջ դերակատարություն ունեցած անձանց անունները:
Բաքվի մարդու իրավունքների տանը կազմակերպված մամուլի ասուլիսում Աբշերոնի գյուղական բնակչության իրավունքների պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Ռասիմ Ալիզադեն հայտնել է, որ 5 ամիս առաջ Բաքվի Մաշտաղա շրջանում վերանորոգման տանելու պատրվակով հանվել է Ադրբեջանի դեմոկրատական հանրապետության հիմնադիր Մեմմեդ Էմին Ռասուլզադեի նկարով պաստառը և մինչ այժմ չի վերադարձվել: Այս մասին տեղեկացնում է «Բիզիմ յոլ» պարբերականը:
Թերթի հետ զրույցում Ալիզադեն ասել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների այդ քայլն ուղղված է Ռասուլզադեի` Ադրբեջանի պատմության մեջ ունեցած դերի նվազեցմանը: «Իշխանությունն, իրականում, նշանակություն չի տալիս Ադրբեջանի պատմության մեջ այդ մարդու դերակատարությանը, ինչը վիրավորական է ադրբեջանական ժողովրդի համար»,- ասել է նա:
«Ժամանակին էլ Բաքվից հանվեց Ռասուլզադեի կիսանդրին և Նեվթչիլյալ պողոտայում նրա արձանը կանգնեցվելու մասին հուշաքարը:
Ադրբեջանի իշխանությունը գտնում է, որ այս երկրում Հեյդար Ալիևից ոչ առաջ, ոչ էլ հետո ոչ ոք չի եղել»,- գրում է թերթը:

Регион 17:46 06/12/2010
«Бизим йол»: «Власти Азербайджана считают, что в этой стране ни до, ни после Гейдара Алиева никого не было»
Власти Азербайджана всячески пытаются стереть со страниц истории имена людей, сыгравших роль в становлении этого государства. В ходе пресс-конференции, организованной в Доме прав человека в Баку, председатель Комитета защиты прав жителей Апшеронских сел Расим Ализаде заявил, что 5 месяцев назад в поселке Маштага был снят плакат с изображением основателя Демократического Азербайджана Мамеда Эмина Расулзаде. Тогда власти Азербайджана объяснили это необходимостью реконструкции этого плаката, однако он до сих пор не восстановлен.
В беседе с газетой «Бизим йол» Ализаде заявил, что это целенаправленная политика принижения роли Расулзаде в истории Азербайджана. «Власти на самом деле игнорируют роль этой личности, что является оскорблением для азербайджанского народа»,- заявил Р. Ализаде.
Ранее в Баку были убраны бюсты Расулзаде, а также памятная доска на проспекте Нефтяников. «Власти Азербайджана считают, что в этой стране ни до, ни после Гейдара Алиева никого не было»,- пишет газета.