«ՏՀՏ լիդերների հանդիպում»-ֆորում` նվիրված Էլեկտրոնային առևտրի հիմնախնդիրներին
Դեկտեմբեր 18-19-ը Աղվերանում տեղի կունենա «ՏՀՏ լիդերների հանդիպում»-ֆորում, որը նվիրված է Էլեկտրոնային առևտրի հիմնախնդիրներին /e-commerce/: Ֆորումի օրակարգում են լինելու` Հայաստանի Հանրապետությունում էլեկտրոնային փողերի կարգավորումը (Կենտրոնական Բանկ), ԱրՔա էլեկտրոնային վճարային համակարգի տեսլականը՝ Հայաստանում էլեկտրոնային առևտրի զարգացման վերաբերյալ, Էլեկտրոնային կառավարման (E-gov) ոլորտում առկա էլեկտրոնային վճարումների խնդիրները, Էլեկտրոնային առևտրում առկա էլեկտրոնային վճարումների խնդիրները, Հայաստանում Էլեկտրոնային առևտրի զարգացման հնարավոր մոդելների սկզբունքները, այլ երկրների փորձը էլեկտրոնային առևտրի ոլորտում (Ռուսաստան, Վրաստան, Մակեդոնիա), Էլեկտրոնային առևտրում լոգիստիկայի, տեխնիկական ապահովման և անվտանգության խնդիրները:
Ֆորումի ամփոփումը կիրականացնի ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Ֆորումին կմասնակցեն նաև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը, ՀՀ Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչներ, Հայաստանում գործող առևտրային բանկերի և վճարային համակարգերի, ինչպես նաև արտերկրյա և հայաստանյան ՏՀՏ ընկերությունների, առևտրային բանկերի, բիզնեսի այլ ոլորտների, միջազգային կազմակերպությունների շուրջ 100 ներկայացուցիչներ։
Նշենք, որ «ՏՀՏ լիդերների հանդիպում»-ֆորումը կազմակերվում է 2007թ.-ից և նպատակ ունի մեկ վայրում հավաքել մասնավոր և պետական հատվածների ներկայացուցիչներին և ոչ ֆորմալ մթնոլորտում քննարկել ՏՀՏ ոլորտին առնչվող առաջնային խնդիրները:
Հանդիպում-ֆորումի կազմակերպիչն է Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունը` ՀՀ կառավարության և USAID/CAPS-ի աջակցությամբ:

Экономика 12:32 15/12/2010
В Агверане 18-19 декабря состоится очередная встреча лидеров IT, которая посвящена проблемам электронной торговли /e-commerce/.
В повестку форума включены вопросы регулирования электронных денег в Армении (Центральный банк), концепция системы электронной оплаты ArCA, проблемы оплаты в сфере электронного управления (E-gov), проблемы электронной оплаты в электронной торговле, принципы возможных моделей развития электронной торговли в Армении, опыт других стран в электронной торговле (Россия, Грузия, Македония), проблемы логистики, технического обеспечения и безопасности в электронной торговле.
В форуме примут участие министр экономики Армении Нерсес Ерицян, представители Центрального банка, около 100 представителей коммерческих банков, армянских и зарубежных компаний сферы IT и других сфер бизнеса, международных организаций. В закрытии форума примет участие премьер-министр Армении Тигран Саргсян.
Отметим, что форум “Встреча лидеров IT” проводится с 2007 года с целью собрать в одном месте представителей государственного и частного сектора и в неформальной обстановке обсудить актуальные вопросы IT-сферы. Организатором форума является Предприятие информационных технологий при поддержке правительства Армении и USAID/CAPS.