Քաղաքական 11:52 21/12/2010
Թուրքական «Haber7» լրատվական կայքի տեղեկացմամբ` ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպանատունը ակտիվ գործունեություն է ծավալում` կանխելու Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ներառումն ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի լիագումար նիստի օրակարգում:
Մասնավորպես` ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպան Նամըք Թանն անձամբ զանգահարել է բոլոր կոնգրեսականներին, ինչպես նաև ԱՄՆ նախկին արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարներին ու ազգային անվտանգության քարտուղարներին:
Թուրքական դեսպանության գործադրած ջանքերի արդյունքում ԱՄՆ Ատևտրի պալատը նույնպես ներքաշվել է այս արշավի մեջ: Առևտրի պալատի աշխատակիցները հանդես են եկել կոնգրեսի անդամներին ուղղված կոչով` նշելով, որ Թուրքիայի հետ ԱՄՆ-ի հարաբերությունները կարևոր են և պետք չէ ռիսկի ենթարկել:

Посол Тирции в США лично обзванивает конгрессменов по вопросу армянской резолюции
Посольство Турции в США принимает решительные меры для того, чтобы предотвратить включение армянской резолюции в повестку Пленарного заседания Палаты представителей Конгресса США, сообщает информационный сайт Haber7.
В частности, посол Турции в США Намик Тан лично обзвонил всех конгрессменов, а также экс-министров иностранных дел и обороны, секретарей национальной безопасности.
Благодаря усилиям посольства Турции Торговая палата США также вовлечена в этот процесс. Члены Палаты выступили с призывом к конгрессменам, отметив, что отношения с Турцией очень важны, и не следует подвергать их риску.