Տնտեսություն 11:48 22/12/2010
Էներգետիկայի ոլորտում ռուսական խոշորագույն ընկերությունից «ՌուսՀիդրո»-ն մտադիր է մոտ ժամանակներս ավարտել «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ»-ին պատականող Սևան-Հրազդան կասկադ ՀԷԿ-ի ձեռք բերման գործարքը:
Այս մասին գրում է «Կոմերսանտ» թերթը:
«Մենք պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել«ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ»-ի մեր գործընկերների հետ, որ նրանք ավելի մասնագիտանալու են ջերմակայանների վրա: Հուսով եմ, մոտ ժամանակներս կավարտենք կասկադի ձեռք բերման գործարքը», - թերթի հետ զրույցում ասել է «ՌուսՀիդրո»–ի վարչության նախագահ Եվգենի Դոդը:
Նրա խոսքերով, կասկադի վերակառուցման համար ներդրումային ծրագիրը համաձայնեցվել է ՀՀ կառավարության հետ դեռևս երեք տարի առաջ: Նախագծի ընդհանուր ներդրումային գումարն, ըստ այդմ, կազմելու է 40 մլն եվրո:
Անդրադառնելով կառույցի զարգացմանն ուղղված ընկերության ապագա ծրագրերին, վարչության նախագահն ասել է. «Դա մեր պրոֆիլն է, այդ իսկ պատճառով օբյեկտը մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում մեզ համար, առավել ևս, որ Հայաստանում երկար ժամանակ աշխատել ենք և ծանոթ ենք այդ երկրին»:

Экономика 11:11 22/12/2010
«РусГидро» рассчитывает в ближайшее время завершить сделку по приобретению Севано-Разданского каскада ГЭС в Армении, принадлежащего «Интер РАО ЕЭС».
«Мы корректно договорились с коллегами из «Интер РАО», что они больше специализируются на тепловых станциях. Надеюсь, что в ближайшее время завершим сделку по приобретению этого актива», – заявил в интервью газете «Коммерсантъ» председатель правления «РусГидро» Евгений Дод.
На вопрос о том, имеет ли компания планы по развитию данного актива, он напомнил, что программа комплексной реконструкции ГЭС была согласована с правительством Армении года три назад. Сумма инвестиций в проект составит порядка €40 млн.
«Это наш профиль, поэтому для нас это интересный объект, тем более Армению мы знаем, давно работали там», – добавил председатель правления «РусГидро».
Он также рассказал о том, что компания уже выработала некоторые планы по экспансии за рубежом.
«Для себя мы установили ориентиры: Юго-Восточная Азия и Индия, Латинская Америка и Африка, Турция. Самое интересное, что мы можем выстраивать разные модели сотрудничества», – заявил Евгений Дод.