Մշակույթ 11:20 25/12/2010
Վերջին օրերին Ստամբուլում 2 գիրք է լույս տեսել, որը նվիրված է օսմանյան դասական երաժշտության մեջ հայերի ունեցած դերին:
«Էրմենիհաբեր»(Ermenihaber.am) լրատվական կայքի տեղեկացմամբ` «Օսմանյան դասական երաժշտությունը և հայերը» վերնագրով առաջին գրքի հեղինակները երաժշտագետներ Արամ Քերովբյանը և Ալթուղ Յըլմազն են: Իսկ «Դասական երաժշտության մեջ հայ երգահանները» վերնագիրը կրող երկրորդ գիրքը հեղինակել է Էմինե Բորան:
Գրքերը հրատարակվել են Ստամբուլի սբ. Փրկիչ հայկական հիվանդանոցի ֆոնդի և «Ստամբուլ 2010 Եվրոպական մշակույթի մայրաքաղաք» գործակալության համագործակցության արդյունքում:
Արամ Քերովբյանի հեղինակած «Օսմանյան դասական երաժշտությունը և հայերը» գրքի նպատակն է ուսումնասիրել հայերի դերը Օսմանյան դասական երաժշտության մեջ` սոցիալ-մշակութային և քաղաքական համատեքստում:
«Դասական Երաժշտության մեջ հայ երգահանները» գիրքը կենսագրապատում է, և ներկայացնում է 67 հայ երգահանների կյանքն ու ստեղծագործությունները:

Culture 11:51 25/12/2010
Two books dedicated to the role of Armenians in Ottoman classical music have been published in Istanbul.
According to “Ermenihaber.am” the authors of “Ottoman classical music and Armenians” book are musicians Aram Kerovbian and Altug Yilmaz. And the second book titled “Armenian musicians in classical music” is by Emine Bora.
The publication of the books is supported by St. Savor Armenian hospital foundation of Istanbul and “Istanbul 2010: capital of European culture” agency.
“Ottoman classical music and Armenians” book by Aram Kerovbian is aimed to study the role of Armenians in Ottoman classical music in the background of social-cultural and political contexts.
“Armenian musicians in classical music” covers the biography of 67 Armenian musicians, their lives and creativeness.