Մշակույթ 11:20 25/12/2010
Վերջին օրերին Ստամբուլում 2 գիրք է լույս տեսել, որը նվիրված է օսմանյան դասական երաժշտության մեջ հայերի ունեցած դերին:
«Էրմենիհաբեր»(Ermenihaber.am) լրատվական կայքի տեղեկացմամբ` «Օսմանյան դասական երաժշտությունը և հայերը» վերնագրով առաջին գրքի հեղինակները երաժշտագետներ Արամ Քերովբյանը և Ալթուղ Յըլմազն են: Իսկ «Դասական երաժշտության մեջ հայ երգահանները» վերնագիրը կրող երկրորդ գիրքը հեղինակել է Էմինե Բորան:
Գրքերը հրատարակվել են Ստամբուլի սբ. Փրկիչ հայկական հիվանդանոցի ֆոնդի և «Ստամբուլ 2010 Եվրոպական մշակույթի մայրաքաղաք» գործակալության համագործակցության արդյունքում:
Արամ Քերովբյանի հեղինակած «Օսմանյան դասական երաժշտությունը և հայերը» գրքի նպատակն է ուսումնասիրել հայերի դերը Օսմանյան դասական երաժշտության մեջ` սոցիալ-մշակութային և քաղաքական համատեքստում:
«Դասական Երաժշտության մեջ հայ երգահանները» գիրքը կենսագրապատում է, և ներկայացնում է 67 հայ երգահանների կյանքն ու ստեղծագործությունները:

Культура 12:19 25/12/2010
Как сообщает информационный сайт Ermenihaber.am, авторы первой книги «Османская классическая музыка и армяне» - Арам Керовбян и Алтуг Йылмаз, а автор книги «Армянские композиторы в классической музыке» - Эмине Боран.
Книги опубликованы при сотрудничестве фонда армянской больницы Святого Спасителя в Стамбуле и агентства «Стамбул -2010, столица европейской культуры».
Книга Арама Керовбяна «Османская классическая музыка и армяне» изучает роль армян в Османской классической музыке в социально-культурном и политическом плане.
Вторая книга «Армянские композиторы в классической музыке» – это сборник биографий, в ней описаны жизнь и деятельность 67-и композиторов армян.