2010 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 14.3%-ով , ծախսերը՝ 3.3%-ով
2010 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են ավելի քան 690.2 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` ավելի քան 742.6 մլրդ դրամ, որոնք համապատասխանաբար 93.6%-ով և 85.8%-ով ապահովել են տարեկան ծրագրային ցուցանիշների կատարումը:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 14.3%-ով կամ 86.3 մլրդ դրամով: Ընդ որում, 13.6%-ով (76.5 մլրդ դրամով) ավելացել են հարկային եկամուտները, պետական տուրքերը և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարները, 82.9%-ով կամ 2.7 մլրդ դրամով` պաշտոնական դրամաշնորհները, 19.6%-ով կամ ավելի քան 7.1 մլրդ դրամով` այլ եկամուտները:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, 2010 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին կատարվել են 742.6 մլրդ դրամի ծախսեր` կազմելով տարեկան ծրագրի 85.8%-ը: Մասնավորապես` 662.1 մլրդ դրամ են կազմել ընթացիկ ծախսերը, 80.5 մլրդ դրամ` ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ գործառնությունները: Հաշվետու ժամանակահատվածում 14.1 մլրդ դրամի ծախսեր են կատարվել պետական հիմնարկների արտաբյուջետային միջոցների հաշվին:
2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն ավելացել են 3.3%-ով կամ 23.8 մլրդ դրամով: Աճը հիմնականում պայմանավորված է պետական պարտքի սպասարկման, դրամաշնորհների և ընթացիկ նորոգման ու պահպանման ծախսերի ավելացմամբ, ինչպես նաև ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից մուտքերի նվազմամբ:
2010 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է շուրջ 52.4 մլրդ դրամ պակասուրդով` տարեկան ծրագրով նախատեսված 128 մլրդ դրամի և 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի 114.9 մլրդ դրամ փաստացի ցուցանիշի դիմաց: Պակասուրդի ֆինանսավորման համար ներքին աղբյուրներից ներգրավվել է 67.7 մլրդ դրամ, իսկ արտաքին ֆինանսավորման ցուցանիշը կազմել է -15.3 մլրդ դրամ:

Экономика 13:08 28/12/2010
Доходы государственного бюджета Армении в январе-ноябре 2010 года составили более 690.2 миллиарда драмов, а расходы – более 742.6 миллиардов драмов. Эти цифры обеспечили выполнение годовых плановых показателей на 93.6% и 85%, сообщает пресс-служба министерства финансов.
По сравнению с тем же периодом прошлого года, доходы госбюджета возросли на 14.3% или на 86.3 миллиарда драмов. На 13.6% возросли налоговые поступления, государственные пошлины и социальные выплаты (76.5 миллиардов драмов), на 82.9% или на 2.7 миллиарда драмов официальные гранты и на 19.6% или на 7.1 миллиард драмов другие доходы.
Расходы госбюджета превысили расходы того же периода 2009 года на 3.3% или на 23.8 миллиардов драмов. Рост расходов обусловлен обслуживанием государственного долга, ростом расходов на текущий ремонт и сохранение, а также сокращением поступлений от отчуждений нефинансовых активов.
В период с января по ноябрь месяц государственный бюджет выполнен с недостачей в 52.4 миллиарда драмов, тогда как был запланирован показатель в 128 миллиардов драмов а фактический показатель того же периода 2009 года составил 114.9 миллиардов драмов. Для финансирования недостачи из внутренних источников привлечены 67.7 миллиардов драмов, а показатель внешнего финансирования составил 15.3 миллиарда драмов.