ՀՀ ԱԱԾ. Հալ Թալայան անունով ԱՄՆ քաղաքացի Հայաստան մուտք չի գործել
Մեկնաբանելով լրատվամիջոցների կողմից երեկ տարածված տեղեկատվությունը ԱՄՆ քաղաքացի ոմն Հալ Թալայանի կողմից հայ-իրանական սահմանի ապօրինի հատման վերաբերյալ, ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի պետ Արծվին Բաղրամյանը Panorama.am-ին ասաց, որ նման անուն ազգանունով անձնավորություն Հայաստան մուտք չի գործել և հետևապես ոչ էլ Հայաստանից դուրս է եկել:
Տեղեկացնենք, որ հունվարի 6-ին մի շարք գործակալություններ տեղեկություն էին տարածել Իրանում ԱՄՆ քաղաքացի 55-ամյա Հալ Թալայանի ձերբակալության մասին:
«Ասոշիեյթեդ պրես»-ը հայտնել էր, որ ամերիկուհին ձերբակալվել է լրտեսության կասկածանքով: Իր հերթին, չինական «Սինխուա» գործակալությունը վկայակոչել էր Իրանի ուժայիններին ու հայտնել, թե Հալ Թալայանը ձերբակալվել է Հայաստանի սահմանի մոտակայքում և իբր ապօրինի Իրանի տարածք է մտել Հայաստանից: Նույն աղբյուրի հաղորդմամբ, ԱՄՆ քաղաքացու ձերբակալման առիթ է դարձել մուտքի արտոնագրի բացակայությունը, իսկ ձերբակալությունից հետո նրա մոտ հայտնաբերվել են հատուկ նշանակության սարքավորումներ:
Այնուհետև «Ֆրանս պրես» գործակալությունը, հղում անելով, «Ալ Ալամ» հեռուստաընկերությանը, տեղեկացրել էր, թե ԱՄՆ քաղաքացին հետ է ուղարկվել Հայաստան: Աղբյուրի համաձայն, հեռուստաընկերությունը միաժամանակ հայտնել է, որ մուտքի արտոնագիր չունենալու պատճառով պարզապես չի կարողացել մուտք գործել երկրի տարածք:
Ուշագրավ է, որ չնայած տեղեկատվության ակտիվ տարածմանը, Իրանի ու ԱՄՆ կողմից միջադեպի մասին այս պահի դրությամբ պաշտոնական որևէ հայտարարություն չի հետևել:

Политика 15:32 07/01/2011
Комментируя вчерашние сообщения СМИ о незаконном переходе армяно-иранской границы гражданкой США некой Хал Талаян, руководитель пресс-центра Службы национальной безопасности Арцвин Баграмян сказал Panorama.am, что лицо с таким именем в Армению не въезжало и, следовательно, не выезжало.
Напомним, что 6-го января ряд агентств распространили сведения о том, что в Иране задержана 55-летняя гражданка США Хал Талаян.
Агентство Associated Press сообщило, что американка задержана по подозрению в шпионаже. В свою очередь, китайское агентство "Синьхуа" со ссылкой на представителей силовых структур Ирана, сообщило, что женщина незаконно проникла на территорию страны через Армению. Согласно источнику, поводом для задержания стало отсутствие визы, а после задержания на теле шпионки были обнаружены приборы для ведения скрытого наблюдения.
Затем Agence France-Presse со ссылкой на телеканал "Аль-Алам" сообщило, что 55-летняя американка была выслана обратно в Армению. По сведениям телеканала "Аль-Алам", который ссылается на источник в иранских спецслужбах, американку просто не пустили в Иран из-за отсутствия въездной визы, и она была вынуждена вернуться обратно в Армению.
Примечательно, что, несмотря на активное распространение информации, Иран и США на данный момент не сделали какого-либо официального заявления.