ՀՀ ԱԱԾ. Հալ Թալայան անունով ԱՄՆ քաղաքացի Հայաստան մուտք չի գործել
Մեկնաբանելով լրատվամիջոցների կողմից երեկ տարածված տեղեկատվությունը ԱՄՆ քաղաքացի ոմն Հալ Թալայանի կողմից հայ-իրանական սահմանի ապօրինի հատման վերաբերյալ, ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի պետ Արծվին Բաղրամյանը Panorama.am-ին ասաց, որ նման անուն ազգանունով անձնավորություն Հայաստան մուտք չի գործել և հետևապես ոչ էլ Հայաստանից դուրս է եկել:
Տեղեկացնենք, որ հունվարի 6-ին մի շարք գործակալություններ տեղեկություն էին տարածել Իրանում ԱՄՆ քաղաքացի 55-ամյա Հալ Թալայանի ձերբակալության մասին:
«Ասոշիեյթեդ պրես»-ը հայտնել էր, որ ամերիկուհին ձերբակալվել է լրտեսության կասկածանքով: Իր հերթին, չինական «Սինխուա» գործակալությունը վկայակոչել էր Իրանի ուժայիններին ու հայտնել, թե Հալ Թալայանը ձերբակալվել է Հայաստանի սահմանի մոտակայքում և իբր ապօրինի Իրանի տարածք է մտել Հայաստանից: Նույն աղբյուրի հաղորդմամբ, ԱՄՆ քաղաքացու ձերբակալման առիթ է դարձել մուտքի արտոնագրի բացակայությունը, իսկ ձերբակալությունից հետո նրա մոտ հայտնաբերվել են հատուկ նշանակության սարքավորումներ:
Այնուհետև «Ֆրանս պրես» գործակալությունը, հղում անելով, «Ալ Ալամ» հեռուստաընկերությանը, տեղեկացրել էր, թե ԱՄՆ քաղաքացին հետ է ուղարկվել Հայաստան: Աղբյուրի համաձայն, հեռուստաընկերությունը միաժամանակ հայտնել է, որ մուտքի արտոնագիր չունենալու պատճառով պարզապես չի կարողացել մուտք գործել երկրի տարածք:
Ուշագրավ է, որ չնայած տեղեկատվության ակտիվ տարածմանը, Իրանի ու ԱՄՆ կողմից միջադեպի մասին այս պահի դրությամբ պաշտոնական որևէ հայտարարություն չի հետևել:

Politics 16:00 07/01/2011
Commenting on yesterday’s media reports that the U.S. citizen named Hall Talayan illegally crossed the Armenian-Iranian border, head of the National Security Service press center Artsvin Bagramian said that a person with such name did not enter and thus neither left Armenia.
On January 6 some media had spread information about the arrest of the 55 years old US citizen Hall Talayan.
The Associated press informed that the woman was arrested being suspected in spying. On its turn the Chinese “Sinkhua” agency referring to the Iranian powers had told that Hall Talayan was arrested while arriving in Iran from neighboring Armenia without a visa. After being arrested spying equipment or a microphone was found with her.
“France Press” agency informs that according to “Al, Alam” TV channel the US citizen has been sent back to Armenia. The TV channel has also mentioned that the woman couldn’t enter the country because of not having visa.
It is also worth mentioning that despite the active spread of the information there is no official comment about the incident from the side of Iran and America.