Անահիտ Բայանդուրի հոգեհանգիստը հունվարի 10-ին է
Հայտնի թարգմանիչ, հասարակական գործիչ Անահիտ Բայանդուրի հոգեհանգիստը տեղի կունենա հունվարի 10-ին, ժամը 18.00-ին Սուրբ Հովհաննես եկեղեցում: Ա. Բայանդուրի հարազատների փոխանցմամբ, վերջին շրջանում նա սրտի հետ կապված խնդիրներ է ունեցել:
Հիշեցնենք, որ նա մահացել է նախօրեին:
Անահիտ Բայանդուրը թարգմանել է հիմնականում ժամանակակից հայ գրականության ստեղծագործություններ: Այդ ստեղծագործություններն արտասահմանում հայտնի են դարձել հենց նրա շնորհիվ: Նա առավելապես հայտնի է իբրև Հրանտ Մաթևոսյանի ստեղծագործությունների ռուսերեն թարգմանությունների հեղինակ: Բացի այդ, Ա. Բայանդուրը եղել է Հայաստանի Հանրապետության առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր, որից հետո սկսել է զբաղվել նաև իրավապաշտպան գործունեությամբ: Նշենք, որ 1992 թվականին Անահիտ Բայանդուրը արժանացել է Ուլոֆ Պալմեի անվան հեղինակավոր մրցանակին:

Общество 12:18 08/01/2011
Панихида известной переводчицы и правозащитницы Анаит Баяндур состоится 10 января в 18.00 в церкви Сурб Ованнес (Святого Иоанна) в Ереване. Об этом сообщили ее родные.
Напомним, что Анаит Баяндур скончалась вчера утром на 71 году жизни. Как сообщили родные переводчицы, у нее были проблемы с сердцем.
Анаит Баяндур широко известна как автор переводов на русский язык произведений известного писателя Гранта Матевосяна. Благодаря А. Баяндур мир познакомился с современной армянской литературой.
Она была депутатом Верховного совета Республики Армения первого созыва, после чего занялась правозащитной деятельностью. В 1992 г. Анаит Баяндур получила престижную премию Улофа Пальме.