ՀԲ-ն աջակցում է Հայաստանին` աղքատներին օժանդակելու և երկիրն առավել մրցունակ դարձնելու նպատակով
Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների խորհուրդն այսօր հաստատել է Հայաստանին աջակցելու ֆինանսական փաթեթ` ուղղված սոցիալապես անապահով խավերի աջակցությանը, մարդկային կապիտալի զարգացմանը խթանելուն, ինչպես նաև երկրի մրցունակության հզորացմանն ու մասնավոր հատվածի զարգացմանը: Հայաստանին տրամադրված 25 միլիոն ԱՄՆ դոլար վարկի չափով երկրորդ Զարգացման քաղաքականության գործառնությունը (ԶՔԳ) երկրորդն է նախատեսված երեք գործառնություններից, որոնք կոչված են սատարելու Հայաստանի կառավարությանն` իր ռազմավարական նպատակներին հասնելու համար:
Այս մասին հայտնում են Համաշխարհային բանկի Երևանի գրասենյակից:
Այս գործառնությունն աջակցում է սոցիալապես անապահովներին ուղղված պետական բյուջեի ծախսերին, սոցիալական ապահովության ցանցի հզորացման ծրագրերին, աղքատ համայնքներում նախադպրոցական ծրագրերի մատչելիությունը բարձրացնելուն և ոչ վարակիչ հիվանդությունների բուժման ընթացքում առողջապահական ծառայությունների մատուցման արդյունավետությունը բարելավելուն:
Հայաստանի մրցունակությունը բարձրացնելու և աճի ներուժը մեծացնելու նպատակով` սույն գործառնությունն օժանդակում է մրցակցային դաշտի ամրապնդմանն և Ընդերքի մասին նոր օրենսգրքի կիրարկմանը` ֆիսկալ, բնապահպանական, սոցիալական և արտոնագրման ոլորտներում միջազգային լավագույն փորձի համաձայն: Այն նաև սատարում է առանցքային բարեփոխումների ծրագրին` ուղղված գործարար մթնոլորտի բարելավմանն ու հարկային վարչարարության բարեփոխմանը:
«Այս գործառնությունն օժանդակում է Հայաստանի կառավարության բարեփոխումների ընդհանուր ծրագրի առանցքային տարրերին, որոնք կարևոր նշանակություն ունեն տնտեսության վերականգնման կայունացման և աղքատ ու խոցելի խավերի պաշտպանության համար: Տնտեսության վերականգնման ընթացքը պահպանելու և աշխատատեղեր ստեղծելու նպատակով անհրաժեշտ են կայուն բարեփոխումներ հարկային, մաքսային և տնտեսական մրցակցության ոլորտներում, որոնք պետք է ուղեկցվեն հանքարդյունաբերության ոլորտում ժամանակակից համակարգերի ներդրմամբ` խարսխված սոցիալական և բնապահպանական պատասխանատվության վրա»,- նշել է Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի երկրների տարածաշրջանային տնօրեն Ասադ Ալամը:
«Առաջարկվող ծրագիրը սատարում է բարեփոխումների` ըստ առաջնահերթությունների կազմված փաթեթին, որն անհրաժեշտ է Հայաստանի տնտեսությունը դիվերսիֆիկացնելու, այն առավել մրցունակ դարձնելու, շահերի բախումը կարգավորող կանոնակարգի ներդրման միջոցով հանրային հատվածի արդիականացումը շարունակելու և միջնաժամկետում երկրի զարգացումն ապահովելու համար: Սա հատկապես կարևոր է, քանի որ աճի բարձր տեմպերի վերականգնումով է պայմանավորված Հայաստանի բնակչության կյանքի պայմանների արագ բարելավումը»,- ասել է Համաշխարհային բանկի` ծրագիրը մշակած խմբի ղեկավար Պեդրո Լ. Ռոդրիգեսը:
«Համաշխարհային բանկը վճռական է տրամադրված երկարաժամկետ հատվածում այս բոլոր կարևոր օրակարգային ծրագրերի իրականացման ընթացքում Հայաստանի իշխանությունների ջանքերին աջակցելու հարցում, և այս առումով ակնկալվում է, որ մշակման փուլում գտնվող երրորդ ԶՔԳ-ն կպահպանի հետճգնաժամային մրցունակության և աճի խթանման ուղղվածությունը, ինչպես նաև առողջապահական, կրթական ու սոցիալական ապահովության ցանցի ամրապնդումը»,- նշել է Հայաստանում Համաշխարհային բանկի գրասենյակի տնօրեն Ժան-Միշել Հապին:
Երկրորդ ԶՔԳ-ն ներառում է ՄԶԸ 21 միլիոն ԱՄՆ դոլար վարկ և ՎԶՄԲ 4 միլիոն ԱՄՆ դոլար վարկ: ՄԶԸ վարկն ունի 20 տարվա մարման ժամկետ` 10 տարի արտոնյալ ժամկետով, իսկ ՎԶՄԲ փոխառությունը` 25 տարվա մարման ժամկետ` 10 տարի արտոնյալ ժամկետով:
1992 թ. Համաշխարհային բանկին և 1993 թ. ՄԶԸ-ին Հայաստանի անդամակցությունից հետո, նրա նկատմամբ հանձնառությունները կազմում են մոտ 1 միլիարդ 433 միլիոն դոլար

Economy 13:17 12/01/2011
The World Bank Board of Executive Directors today approved a package designed to help Armenia protect the poor and support greater human capital development, and also strengthen competitiveness and private sector development. The Second Development Policy Operation (DPO) for Armenia, a loan of US$ 25 million, is the second in a series of three operations designed to support the Government of Armenia in meeting its strategic objectives.
This operation supports the protection of pro-poor spending in the state budget; the targeting of social safety net programs; increased access to pre-school programs in poor communities; and improved efficiency of health services delivery through the introduction of performance-based contracting for treatment of non-communicable diseases.
To enhance Armenia’s competitiveness and raise its growth potential, this Operation helps strengthen the competition framework and implement a new Mining Code adhering to international best practice for fiscal, environmental, social, and licensing standards. It also supports key reforms aiming at improving the business climate and reforming the tax administration.
“This Operation supports the key elements of the Government’s overall reform program that are essential for sustaining the economic recovery and safeguarding the poor and vulnerable,” says Asad Alam, World Bank Regional Director for the South Caucasus Countries. “Sustained reforms in tax, customs, and economic competition, coupled with the introduction of a modern regime for the mining sector that is socially and environmentally responsible, are needed to sustain the recovery and generate jobs; but it is still important for the country to maintain the coverage of the social safety nets while at the same time increasing their efficiency.”
“The proposed program supports a prioritized and coherent package of reforms needed to diversify the economy, make Armenia more competitive, continue modernization of the public sector through introduction of conflict of interest regulation, and promote growth over the medium term,” says Pedro L. Rodriguez, Task Team Leader of the World Bank Team that designed the project. “This is particularly important since the restoration of high growth rates is essential to rapidly improve the lives of people in Armenia.”
“The World Bank is committed to support the authorities’ efforts in all these important agendas over the long term and, in this regard, a third DPO under preparation expects to continue the focus on post-crisis competitiveness and growth and on the strengthening of health, education and safety net programs,” says Jean-Michel Happi, the World Bank Country Manager for Armenia.
The Second DPO includes an IDA credit equivalent of US$ 21 million and an IBRD loan of US$ 4 million. The IDA credit carries a maturity of 20 years including a grace period of 10 years and the IBRD loan has a maturity of 25 years including 10 year grace period.
Since joining the World Bank in 1992 and IDA in 1993, the commitments to Armenia total approximately US$ 1, 433 million.