Իրավունք 11:15 14/01/2011
Ի հայտ է եկել փաստաթուղթ, որից պարզ է դարձել, որ Ստամբուլի անվտանգության վարչությունը իրազեկ է եղել պոլսահայ ականավոր գործիչ, «Ագօս» թերթի հիմնադիր-խմբագրապետ Հրանտ Դինքի կյանքին սպառնացող վտանգի մասին: Տեղյակ է եղել, բայց չի ապահովել Դինքի անվտանգությունը:
Այս մասին հայտնում է «Ermenihaber.am» (Էրմենիհաբեր) լրատվական կայքը:
2004 թվականի մարտի 2-ին Ստամբուլի անվտանգության վարչության պետի տեղակալ Հաքան Այդըն Թյուրքելիի ստորագրած փաստաթղթում մասնավորապես ասվում է, որ «Ագօս» զանգահարող անհայտ անձինք անընդմեջ սպառնացել են սպանել Հրանտին, ուստի վերջինիս տան և «Ագօս» թերթի խմբագրության մոտ պետք է անվտանգության միջոցներ ձեռնարկվեն:
Այդ փաստաթուղթը տեղ է գտել նաև Նեդիմ Շեների հեղինակած «Կարմիր ուրբաթ. Ո՞վ կոտրեց Դինքի գրիչը» անվամբ գրքում, որտեղ լրագրողական հետաքննությունը ներկայացնում է հանցագործությանն առնչվող կարևոր մանրամասներ:
Նշենք, որ ավելի վաղ Ստամբուլի անվտանգության վարչությունը Դինքի սպանության գործի վերաբերյալ մի գրություն էր ուղարկել դատարան` «Հրանտ Դինքին ուղղված մահվան սպառնալիք չի եղել» բովանդակությամբ:

Управление безопасности Стамбула было информировано об угрожающей Динку опасности
Обнародован документ, из которого следует, что управление безопасности Стамбула было информировано о готовящемся покушении на редактора армянской газеты «Агос» Гранта Динка. Было информировано, но не предприняло никаких шагов, сообщает сайт Ermenihaber.am.
В документе, подписанном заместителем начальника управления Акканом Айдыном Тюркели 2 марта 2004 года, в частности, сказано, что в редакцию газеты «Агос» постоянно поступают телефонные звонки с угрозой в адрес Гранта Динка, поэтому надо установить охрану у его дома и редакции.
Этот документ опубликован в книге журналиста Надима Шенера «Красная пятница. Кто сломал перо Динка?», в которой представлены итоги журналистского расследования по делу Динка.
Отметим, что ранее управление безопасности Стамбула направило в суд объяснительную записку по делу об убийстве Гранта Динка, в которой сказано, что Динку перед смертью не угрожали.