Իրավունք 11:15 14/01/2011
Ի հայտ է եկել փաստաթուղթ, որից պարզ է դարձել, որ Ստամբուլի անվտանգության վարչությունը իրազեկ է եղել պոլսահայ ականավոր գործիչ, «Ագօս» թերթի հիմնադիր-խմբագրապետ Հրանտ Դինքի կյանքին սպառնացող վտանգի մասին: Տեղյակ է եղել, բայց չի ապահովել Դինքի անվտանգությունը:
Այս մասին հայտնում է «Ermenihaber.am» (Էրմենիհաբեր) լրատվական կայքը:
2004 թվականի մարտի 2-ին Ստամբուլի անվտանգության վարչության պետի տեղակալ Հաքան Այդըն Թյուրքելիի ստորագրած փաստաթղթում մասնավորապես ասվում է, որ «Ագօս» զանգահարող անհայտ անձինք անընդմեջ սպառնացել են սպանել Հրանտին, ուստի վերջինիս տան և «Ագօս» թերթի խմբագրության մոտ պետք է անվտանգության միջոցներ ձեռնարկվեն:
Այդ փաստաթուղթը տեղ է գտել նաև Նեդիմ Շեների հեղինակած «Կարմիր ուրբաթ. Ո՞վ կոտրեց Դինքի գրիչը» անվամբ գրքում, որտեղ լրագրողական հետաքննությունը ներկայացնում է հանցագործությանն առնչվող կարևոր մանրամասներ:
Նշենք, որ ավելի վաղ Ստամբուլի անվտանգության վարչությունը Դինքի սպանության գործի վերաբերյալ մի գրություն էր ուղարկել դատարան` «Հրանտ Դինքին ուղղված մահվան սպառնալիք չի եղել» բովանդակությամբ:

Law 11:41 14/01/2011
A document of vital significance has been unveiled which says that the intelligence officers of Istanbul knew beforehand that editor-in-chief of “Agos” daily Hrant Dink’s life was under threat. They knew about it, but they did nothing to guarantee Dink’s security, “Ermenihaber.am” news web site writes.
On 2 March, 2004, deputy secretary of Istanbul based intelligence office Haqan Aydin Turkeli signed a document which particularly said that an unidentified man was calling “Agos” office and threatening to murder Hrant Dink, hence special intelligence officers were to be attached to the office and Dink’s family.
The same document is covered in Nedim Sheneri’s “Bloody Friday: Who broke Dink’s ink?” book, where the journalistic investigation unveils details to the crime.