New York Times. «Լռությունը կարող է նոր ցեղասպանության պատճառ դառնալ»
Այս նամակը հրապարակվել է «Նյու Յորք Թայմզ» օրաթերթում 1990 թվականի հուլիսի 27-ին` Բաքվի հունվարյան արյունալի շաբաթից կես տարի անց: Եվրոպայի, Կանադայի և ԱՄՆ-ի 100-ից ավելի հայտնի իրավապաշտպան, գիտնական և հասարակական գործիչներ իրենց ստորագրությունը դրեցին այս դիմումի տակ, որը Ֆրանսիայի Հելսինկյան համաձայնագրի ապահովման կոմիտեի և Միջազգային փիլիսոփայության քոլեջի (Փարիզ) համատեղ նախաձեռնությունն էր:
21 տարի առաջ գրված այս նամակը այսօր էլ արդիական է, քանի որ ռասիստական, մարդատյացություն սերմանող գաղափարախոսությունը, որով ուղղորդվում էին Բաքվում հանցագործությունների կազմակերպիչներն ու դրանք իրականացնողները, ինչպես ավելի վաղ Սումգայիթում, այսօր դարձել է Ադրբեջանի Հանրապետության պետական քաղաքականության հիմքը, բովանդակությունը և ռազմավարությունը:
Մնում է հուսալ, որ գոնե 21 տարի անց ղարաբաղյան հարցի կարգավորման մեջ ներգրավված երկրների, առաջին հերթին ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի քաղաքական գործիչներն ու ղեկավարները կանսան միջազգային հանրության ներկայացուցիչներին, ովքեր 21 տարի առաջ նախազգուշացնում էին` «Անտարբերությունն ու լռությունը կարող են նոր ցեղասպանության պատճառ դառնալ»:
Նրանց խոսքերը, ցավոք, մարգարեական դարձան. 1992 թվականի ապրիլին Ադրբեջանը նոր ցեղասպանություն իրագործեց, այս անգամ` Ղարաբաղի Մարաղա գյուղում: Ներկայացնենք նամակը.
New York Times, 27 հուլիսի, 1990 թ.
Բաց նամակ` ուղղված միջազգային հանրությանը` Խորհրդային Միությունում հայերի ջարդերի վերաբերյալ
Կրկին եկավ ջարդերի ժամանակաշրջանը. ժամանակաշրջան, որը մենք ավարտված էինք համարում: Ադրբեջանի հայ համայնքը այս տարի ևս ծրագրված դաժան և անտանելի ջարդերի զոհ դարձավ:
Որպես գիտնականներ, գրողներ, դասախոսներ, քաղաքական գործիչներ և արվեստագետներ ցանկանում ենք, նախևառաջ, արտահայտել մեր խորին վրդովմունքը նման բարբարոսական գործողությունների հանդեպ, որոնք, ինչպես մենք հավատացած էինք, մնացել էին մարդկության անցյալի էջերում: Մեր դիմումը կարելի է դիտարկել, որպես տեղի ունեցող չարագործություների դատապարտում:
Մեր նպատակն է միջազգային հանրությանը զգուշացնել այն շարունակական վտանգի մասին, որը ռասիզմը ներկայացնում է մարդկության ապագայի հանդեպ: Մեզ ցավ է պատճառում այն հանգամանքը, որ համակենտրոնացման ճամբարներում նացիստների կողմից հրեա ժողովրդի դեմ կատարած ցեղասպանությունից և Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի ընդունումից ընդամենը կես դար անց` բախվելով մարդու իրավունքների նման սարսափելի խախտումների հետ, մենք միևնույն անկարողությունն ենք ցուցաբերում հակազդեցության առումով: Աններելի կլիներ, եթե այժմ մեր լռության պատճառով նպաստեինք նոր զոհերի թվի աճին և նրանց տառապանքներին:
Կովկասում հայերի կացությունը շատ լուրջ է, և լռությունն աններելի է: Այդ իսկ պատճառով մենք մեր պարտքն ենք համարում օգնել վտանգի մեջ գտնվող ժողովրդին: Այսօր մեր պարտքի խոր զգացումը դրդում է մեզ դիմել միջազգային հանրությանը և հասարակական կարծիքին:
Ավելի քան 2 տարի առաջ Ադրբեջանում հայերի հանդեպ ակտիվ հալածանքներ սկսվեցին: 1988 թվականի փետրվարի սումգայիթյան ջարդերին հետևեցին 1988 թվականի նոյեմբերի կոտորածները Կիրովաբադում և Բաքվում: Դրանք մինչև 1990 թվականի հունվար ամիսը շարունակվեցին Բաքվում և Ադրբեջանի այլ տարածքներում: Այն հանգամանքը, որ այս ջարդերը կրկնվում էին և շարունակվում էին նույն մեթոդներով, հիմք է տալիս մտածել, որ այս ողբերգական իրադարձությունները պատահական չէին, այլ` ծրագրված:
Դեռ ավելին, մենք ստիպված ենք ընդունել, որ այդ երկրի ազգությամբ հայ փոքրամասնության նկատմամբ իրականացվող հանցագործությունները կրել են պարբերական բնույթ, եթե չասենք` քաղաքականություն են եղել Սովետական Ադրբեջանում: Անդրեյ Սախարովի համոզմամբ (“Նյու Յորք Թայմզ”, 26 նոյեմբեր, 1988թ.), այս ջարդերը Ադրբեջանի հայ համայնքին և Ղարաբաղի ինքնավար մարզի բնակչությանը, որի 80%-ը հայեր են, սպառնում են վերացման իրական վտանգով:
Սարսափը սահմաններ չունի, հատկապես, երբ վտանգն ուղղված է հայ ժողովրդի դեմ, որը դեռևս 1915 թվականին շատ թանկ վճարեց այն բանի համար, որ փորձեց Օսմանյան կայսրությունում տարբերվել մնացյալից: Այնտեղ հայ բնակչության կեսը դարձավ ցեղասպանության զոհ, որը ռասիզմի արտահայտման վատթարագույն ձևն է: Սակայն, եթե վերջին շրջանի ջարդերը գիտակցության մեջ արթնացրին նախկին կոտորածի անմոռանալի սարսափը, ապա Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի ներկա շրջափակումը, որը շարունակվում է 1989 թվականի օգոստոսից, նոր ցեղասպանության հեռանկարներ ուրվագծեց: Հայտնի է, որ ողջ բեռները, որոնք Լեռնային Ղարաբաղ և Հայաստան (85%) են մտնում, անցնում են Ադրբեջանով: Հետևաբար չենք չափազանցնի, եթե ասենք, որ նման շրջափակումը հավասարազոր է Հայաստանը խեղդամահ անելուն: 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին ավերիչ երկրաշարժից հետո վրա հասած շրջափակումը կաթվածահար արեց երկրի տնտեսությունը և հզոր հարված հասցրեց աղետի գոտու վերականգնողական աշխատանքներին:
Ելնելով մեր պարտքի զգացումից` պահանջում ենք խորհրդային ղեկավարությունից, ինչպես նաև միջազգային հանրությունից` միաձայն դատապարտել հայերի ջարդերը և մասնավորապես այն ռասիստական գաղափարախոսությունը, որն օգտագործվում է ոճրագործության կազմակերպիչների կողմից` որպես հանցանքի արդարացում:
Մենք խնրում ենք խորհրդային ղեկավարությանը և միջազգային հանրությանը, որ անհապաղ ձեռնարկվեն բոլոր հնարավոր միջոցները Կովկասի և Խորհրդային Միության այլ տարածքներում հայ բանկչության անվտանգությունը ապահովելու համար: Անհրաժեշտ է վերջնականապես վերացնել Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի շրջափակումը: Պետք է գիտակցել, որ ԼՂ-ից հայերի տեղահանումը խնդրի լուծում չի լինի, ավելին` դա մարդու իրավունքների կոպիտ խախտում է:
Միջազգային հանրությունը պետք է ապացուցի իր հավատարմությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության հանդեպ, որպեսզի անտարբերությունն ու լռությունը նոր ցեղասպանության պատճառ չդառնան:

New York Times. «Indifference and silence can cause another genocide.»
This letter was published in “New York Times”, July 27, 1990 - six months after a bloody week of January in Baku. More than 100 famous human rights activists, scholars and public figures from Europe, Canada and the USA signed under the appeal, which was the joint initiative of the Compliance Committee of the Helsinki agreements of France and the scientists of the International College of Philosophy (Paris). Written 21 years ago, this letter sounds actual in our days too, as racist, misanthropic ideology, which guided the organizers and perpetrators of crime in Baku, just like earlier in Sumgait, today became the basis and essence, a tool and strategy for the Republic of Azerbaijan.
We have to hope only that at least after 21 years the politicians and leaders of countries involved in the settlement of the Karabakh conflict - the U.S., France and Russia first of all - will listen, finally, to the representatives of the international community, who warned that "Indifference and silence can cause another genocide." Their words are, unfortunately, became prophetic: in April 1992, Azerbaijan committed a new act of genocide in Maragha, a village in Karabakh.
New York Times, July 27, 1990
AN OPEN LETTER TO INTERNATIONAL PUBLIC OPINION ON ANTI-ARMENIAN POGROMS IN THE SOVIET UNION
An era which we all thought ended, the era of pogroms, has resurfaced. Once again this year, the Armenian community of Azerbaijan has been the victim of atrocious and intolerable premeditated massacres.
As scholars, writers, scientists, political leaders and artists we wish, first of all, to express our profound indignation over such barbaric acts, which we wanted to believe belonged to humanity’s past. We intend this statement as more than an after-the-fact condemnation. We want to alert international public opinion to the continuing danger that racism represents to the future of humanity. It forebodes ill that we are experiencing the same powerlessness when faced with such flagrant violations of human rights a half century after the genocide of the Jewish people in Nazi concentration camps and forty years after the Universal Declaration of Human Rights. It would be inexcusable if, because of our silence now, we contributed to the suffering of new victims.
The situation of Armenians in the Caucasus is, in fact, too serious for us to remain silent. There are moments when we must assume the moral obligation to assist a people in peril. Our sense of obligation leads us today to appeal to the international community and to public opinion.
More than two years ago, active persecution against Armenians began in Azerbaijan. The pogroms of Sumgait in February 1988 were followed by massacres in Kirovabad and Baku in November 1988. As recently as January 1990, the pogroms continued in Baku and other parts of Azerbaijan. The mere fact that these pogroms were repeated and the fact that they followed the same pattern, leads us to think that these tragic events are no accidents or spontaneous outbursts.
Rather we are compelled to recognize that the crimes against the Armenian minority have become consistent practice – if not consistent policy – in Soviet Azerbaijan. According, to the late Andrei Sakharov (New York Times, November 26, 1988), these pogroms constitute “a real threat of extermination” to the indigenous Armenian community in Azerbaijan and in the autonomous region of Mountainous Karabakh, whose inhabitants are 80 percent Armenian.
Horror has no limits, especially when we remember that the threat is against the Armenian people, who in 1915 paid dearly for their right to be different in the Ottoman Empire. There, Armenians lost half their population to genocide, the worst consequence of racism. Furthermore, if the recent pogroms have revived nightmares of extermination not yet overcome, the current total blockade of Armenia and Mountainous Karabakh and 85 percent of those into Armenia pass through Azerbaijan; it would not be an exaggeration to maintain that such a blockade amounts to the strangulation of Armenia. In a land devastated by the earthquake of December 7, 1988, the blockade has paralyzed the economy and dealt a mortal blow to the reconstruction efforts.
It is our sincere hope that perestroika will succeed. But we also hope for the success of glasnost and democratization. We recognize that the passage from a totalitarian state to a rule of law cannot be achieved overnight. It is nonetheless necessary that in the process of transition, the government of the Soviet Union promote legalize and institutionalize such critical forces for democracy as human rights, the principle of toleration, and democratic movements. There is no better defense and demonstration of democracy. At any rate, that is the only way to avoid the worst. In the case of the multinational state, the, worst may mean threats to the right of a people or a minority to exist. It is during periods of transition and uncertainty that rights of peoples – today Armenians, tomorrow another people or minority – are threatened or denied. In this respect, the ease with which we see today the development in the USSR of racist movements, especially the anti-Semitic movement known as Paymat, is for us cause for grave concern.
In the name of our duty of vigilance, we demand that Soviet authorities as well as the international community condemn univocally these anti-Armenian pogroms and that they denounce especially the racist ideology which has been used by the perpetrators of these crimes as justification.
We ask from the Soviet authorities and the international community that all necessary measures be taken immediately to ensure the protection and security of Armenians in the Caucasus and other parts of the Soviet Union. This can begin by bringing about a definitive lifting of the Azerbaijani blockade. It should be clear that the forceful deportation of Armenians is not the solution to the problem of Mountainous Karabakh which, in essence, is a problem of human rights.
The international community of states under the rule of law must prove the authenticity of its commitment to human rights in order to ensure that, due to indifference and silence bordering on complicity, another genocide does not occur.