Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի ծրագիրը` ուղղված կրթության ոլորտին
Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի թիրախ ոլորտներն են կրթությունը, առողջապահությունը և զբոսաշրջությունը, որտեղ առկա է զարգացման մեծ ներուժ: ՀՀ կառավարությունում այսօր տեղի ունեցած հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի 18-րդ նիստին հաջորդած ասուլիսում հայտնեց  հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը: Նրա խոսքերով, հիմնադրամը իրականացնում է ծրագրեր, որոնց նպատակն է ստեղծել բարենպաստ պայմաններ տարբեր ոլորտների զարգացման համար:
Նշենք, որ Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի 18-րդ նիստը բացել է ՀՀ վարչապետ, հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը: Նախորդ նիստի արձանագրությունների քննարկումից և հաստատումից հետո մասնակիցներին ներկայացվել է մրցունակության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նոր անդամ Ռաուլ դե Լուցենբերգերը, ով ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարն է և դեսպանը: Այնուհետև քննարկվել են միջազգային տնտեսական միտումները, հիմնադրամի 2010թ.-ին արձանագրած արդյունքները, «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի արդյունքները, ինչպես նաև` 2011թ.-ի ծրագիրն ու բյուջեի առաջարկը:
Ըստ Բ.Փափազյանի, 2009թ.-ին շեշտը դրել են տուրիզմի ոլորտի զարգացման ու ծրագրերի իրականցման վրա, 2010թ.-ին` առողջապահության ոլորտի, իսկ 2011թ.-ին կազդարարվի կրթության ոլորտի ծրագրի մեկնարկը: «Եւ այս երեք ոլորտները զուգահեռ ընթացքի մեջ են լինելու»,- ասաց գործադիր տնօրենը:
Անդրադառնալով Տաթևի վերածնունդ ծրագրին, Բ.Փափազյանը նշեց, որ դա հիմնադրամի առաջնային ծրագրերից է, և ծրագրի շրջանակներում այս տարի շարունակվելու են 3 բաղադրիչները` զբոսաշրջություն, հարակից համայնքների վիճակի բարելավում և վանքի վերանորոգում: «Բայց դրանով չենք բավարարվում, և արդեն մեկնարկել է Հայաստանի զբոսաշրջության Հարավային միջանցքի ծրագիրը, որն իր մեջ ներառում է Արենիից մինչև Գորիս–Տաթև ընկած տարածքը»,- նշեց նա` հավելելով, որ ներկայումս ուսումնասիրվում են տուրիստական արժեքները, ապագա քայլերն ու ներդրումային ծրագրերը: Նա միաժամանակ նշեց, որ Արենի գյուղում հայտնաբերված աշխարհի ամենահին գինեգործարանը նույնպես զբոսաշրջության զարգացման համար լավ խթան կհանդիսանա:
Առողջապահության ոլորտում արդեն ակտիվ փուլում է գտնվում Ուռուցքաբանության կենտրոնի ծրագիրը: Ըստ Բ.Փափազյանի, պայմանագրերն արդեն ստորագրվել են, սարքավորումները ձեռք են բերվել, հաջորդ շաբաթ կհայտարարվի ճարտարապետական մրցույթ` համալիրին ճարտարապետական տեսք տալու համար, իսկ կենտրոնի կառուցման շինարարական աշխատանքերը կսկսվեն հաջորդ տարվա սկզբին:
Նշենք, որ Միջուկային բժշկության ծրագրով նախատեսվում է Երևանում հիմնել կառույց, որը կարտադրի ուռուցքային և սրտանոթային հիվանդությունների ախտորոշման և քաղցկեղի բուժման համար անհրաժեշտ միջուկային իզոտոպեր:

Образование 16:07 22/01/2011
Туризм, образование и здравоохранение - три основных направления деятельности Фонда конкурентоспособности Армении
Целевыми отраслями Фонда национальной конкурентоспособности Армении являются образование, здравоохранение и туризм, и в них есть большой потенциал развития, заявил на брифинге по завершении 18-го заседания Совета попечителей Фонда его глава Бекор Папазян.
18-е заседание Совета попечителей фонда открыл председатель Совета, премьер-министр Армении Тигран Саргсян. После рассмотрения и утверждения протоколов прежнего заседания участникам был представлен новый член Совета попечителей – глава делегации ЕС в Армении, посол Рауль де Люценбергер. Затем были рассмотрены тенденции мировой экономики, итоги 2010 года, ход реализации программы «Возрождение Татева», а также программа и бюджет 2011 года.
Как сообщил журналистам Б. Папазян, в 2009 году Фонд сделал акцент на программах развития туризма, в 2010 году в центре внимания Фонда было здравоохранение, а в 2011 году стартует программа сферы образования. «И все эти три сферы будут параллельно развиваться», - сказал он.
Говоря о программе «Возрождение Татева», Б. Папазян отметил, что это одна из первоочередных программ Фонда, и в рамках данной программы в этом году работы будут продолжены в трех направлениях: туризм, благоустройство окрестных общин, реконструкция монастырского комплекса. «Но мы на этом не останавливаемся, и уже стартовала программа Южного коридора туризма Армении, которая включает территорию от Арени до Гориса и Татева», - сказал он, добавив, что на данный момент исследуются туристические ценности, будущие шаги и инвестиционные программы. Он отметил, что самая древняя винодельня, обнаруженная в Арени, также станет хорошим стимулом для развития туризма.
Б.Папазян рассказал, что в сфере здравоохранения на активном этапе находится программа создания Центра онкологии. Согласно Б. Папазяну, уже подписаны договора, приобретено оборудование, на следующей неделе будет объявлен тендер на архитектурный проект центра, а строительные работы начнутся с середины следующего года.
Отметим, что в рамках программы ядерной медицины планируется создание в Ереване центра по производству необходимых для диагностики и лечения раковых и сердечнососудистых заболеваний ядерных изотопов.